Negyed évszázad Székelyvarság szolgálatában - Emlékiratok
Mottó:
„ Az ember csak annyit ér, amennyi hasznot hajt embertársainak, hazájának, az egész emberiségnek” Gróf Széchenyi István
- Számtalan akkori székelyvarsági lakos, barát többszöri biztatására a 2000-es év elején elhatároztam, hogy a soron levő helyhatósági választáson, jelöltként részt fogok venni, és megméretettem magam a polgármesteri tisztséget illetően. Az igazsághoz tartozik, hogy postafőnökként már az előző választások alkalmával is biztattak elég sokan, hisz ismert az egész közösség, de valahogy nem volt kedvem hozzá. Valószínű, hogy édesapám polgármesteri pályafutásának a vége is hatással volt rám, amikor a nevüket helyesen leírni se tudó, de annál „zajosabb forradalmárok” próbáltak hatalmat gyakorolni a székelyvarsági tanácsnál. Tisztelet a kevés kivételnek!
- A barátaim körében többször is beszélgettünk a megváltozott helyzetről, hisz az 1989-es fordulattól már eltelt lassan tíz esztendő. Több településen lehetett észlelni némi jó irányú változást, fejlődést. Sajnos, Székelyvarságon ezt nem tapasztaltuk. A feleségemmel többszöri beszélgetésünket követően elhatároztuk, hogy vagy megpróbálunk változtatni ezen a kilátástalan helyzeten vagy elköltözünk, hisz mindkettőnknek lett volna lehetőségünk akár városban is dolgozni. Barátaink, ismerőseink közül sokan nem is értették, hogy miért nem élünk a lehetőséggel, mivel annak idején mindenki a városi életről álmodott. Azonban a lokálpatriotizmus mindig is az életem része volt és maradt a mai napig.
- Szó szót követett és a barátokkal „Andorkalacibarakos”sokadik találkozó alkalmával elhatároztuk, hogy megpróbálunk egy kis jó irányú változást hozni Székelyvarság életébe. Nekem volt egy feltételem, amely arról szólt, hogy én akkor vállalnám a polgármesteri teendőket, ha Andorka László elvállalná az alpolgármesterséget. Vettem egy nagy lélegzetet, bátorságot, és megkerestem Lacit. A pityókaültetés közben találtam rá a pipedombi birtokon. Elmondtam, mi járatban vagyok, sikerült is egy kis meglepetést szereznem neki és feleségének egyaránt. Az első reakció az volt, hogy neki nem hiányzik, friss nyugdíjasként jól érzi magát, és különben is jól emlékszünk mindketten, hogy apáink is annak idején ezt tették, és hogy nekik se köszönte meg senki, stb. Köztudott, hogy Andorka András, Laci édesapja Székelyvarság néptanácselnöke volt 1953 és 1966 között. Beszélgetésünkre összesereglett a pityókaültetők csapata is, leállt egy kis időre a munka. Már-már tudomásul vettem a nemleges válaszát, amikor azzal érveltem, hogy éppen apáink emlékére kellene megpróbálnunk „bevinni egy pászmát” (négy éves mandátum), párhuzamot vonva a pityókaföldbe végzett kapálással. Nagy meglepetésemre és egyben örömömre azt válaszolta: legyen! „próbáljuk meg!”. Bevált az „apáink emlékére” való célzásom.
- Ezt követően rá pár napra, az akkori Művelődési Házban népgyűlés alkalmával jelölteket állított az RMDSZ és mivel több jelölt is volt úgy a tanácsosi pozíciókra, mint a polgármesteri tisztségre, a közgyűlés előválasztás megszervezése mellett döntött.
Az előválasztás 2000. április 30-án volt, és a következő eredmények születtek:
Polgármester jelöltek
1. Tamás Ernő …………………………………………345 szavazat
2. Dénes Vicencin …………………………………..117 Szavazat
3. Kovács Gáspár ………………………………………88 szavazat (310 szavazat összesen)
4. Borbély Vencel ……………………………………..64 szavazat (az ellenjelöltjeimnek)
5. Tifán Ervin Csaba …………………………………..41 szavazat
6. Mátyás Albert ……………………………………….28 szavazat
Tanácsos jelöltek
Andorka László…………………………………458 szavazat
Szász Miklos …………………………………….437 szavazat
Szász Gábor ……………………………………..403 szavazat
Horváth Tibor …………………………………..402 szavazat
Berkeczi Elemér ……………………………….363 szavazat
Fábián Árpád ……………………………………362 szavazat
Pál Elemér ………………………………………..358 szavazat
Magyari József ………………………………….356 szavazat
Pál Kovács Miklos ……………………………..355 szavazat
Tóth Márton ……………………………………..351 szavazat
Borbély Gyula ……………………………………349 szavazat
Tőkés Piroska …………………………………….336 szavazat
Dénes Tibor ……………………………………….334 szavazat
Tamás Ignác ……………………………………...326 szavazat
Pál László ifj………………………………………..317 szavazat
A családommal ezen a napon nem tartózkodtunk itthon, mivel aposómékhoz voltunk hivatalosak, így nem vehettünk részt az előválasztáson. Gyergyóújfaluból este hazatérve, megtisztelő és egyben felemelő érzés volt, amikor közölték, hogy az előválasztáson 345 szavazattal az első helyen vagyok, több szavazattal, mint a másik öt jelölt összesen. Meg kell mondanom, hogy ez nagy erőt adott a továbbiakban. Ezt az érzést megosztottam a családommal, barátaimmal is, főleg édesapámmal, aki egyébként nagyon ellenezte a jelöltségemet. Annak ellenére, hogy erről sose beszéltünk, mindketten tudtuk, hogy az általam elért eredményben benne van az elismerés az Ő munkája iránt is, mivel 1974-től 1989-ig településünk polgármestere volt.
Ezt követően elővettem a kölcsönkért írógépet, ami akkor csúcstechnikának számított és megpróbáltam megfogalmazni a mondandómat (ma választási programnak hívják), ahol néhány mondatban leírtam, hogy hogyan képzelem el Székelyvarság jövőjét és a kiutat ebből a zsákutcából, amelyben akkor volt. Egy számomra szokatlan helyzetben találtam magam. A leírt gondolataimat 2000. május 4-én olvastam föl az akkori Tothi csárda előtti „lapos kőről”, arról a helyről, ahonnan egyébként is az akkori időkben hírül adtak közérdekű tudnivalókat a templomból kijövő lakosoknak.
Elkezdődött a kampány, amely annak idején sokkal visszafogottabb volt, de némi turpisságot csak tartalmazott. Sajnálattal tapasztaltam, hogy a falut járva alaptalan, meggondolatlan ígéretekkel el lehet néhány emberrel hitetni a lehetetlent. Én magam nem jártam a falut, és nem is kampányoltam, hagytam, hogy a dolgok menjenek a maguk medrében.
A 2000. június 4-i választáson ketten voltunk jelöltek. Ellenjelöltként még volt egy független polgármesterjelölt Tifán Dénes személyében. A választás végeredménye a következőképpen alakult:
Tamás Ernő, RMDSZ …………………………………… 536 szavazat
Tifán Dénes, Független ………………………………. 209 szavazat
A tanácsosi lista pedig a következőképpen alakult:
Andorka László
Szász Gábor
Szász Miklós
Horváth Tibor ifj.
Dénes Vince Id.
Kovács Gáspár Ifj.
Pál Balázs
Berkeczi Elemér
Fábián Árpád
10. Pál Elemér
11. Magyari József
- A végleges tanácsosi listát illetően el szeretném mondani, hogy a baráti társaság, akik végül vállalták a tanácsosi jelöltséget mindnyájunk örömére, Ők alkották a tanácsosi lista gerincét.
- Röviden így kerültem bele ebbe a korántsem irigylésre méltó világba, amely tele van kihívásokkal és néha örömökkel a nehezen elért eredmények után. Közösségért dolgozni a közösség akaratából nagyon megtisztelő érzés, és egyben nagy felelősség is. Volt lehetőségem megtapasztalni gyerekként, hogy aki polgármesterként komolyan gondolja munkáját, csak jó családi háttérrel tudja végezni a feladatát, hisz számos esetben kerül az ember olyan helyzetbe, amikor a családi gondok, a közért való teendők mögé szorulnak. Ezeket a helyzeteket csak egy megértő és rátermett házastárs tudja kezelni. Nekem megadatott ez, és ezért hálás vagyok a feleségemnek, hisz 2000 - ben a lányaink Réka 15, illetve Orsolya 11 évesek voltak, a tanulás, iskolai gondok, meg sok minden ezzel járó tennivaló sok esetben a feleségemet terhelték.
- A választást követő két hétig ingáznom kellett a postahivatal, illetve a polgármesteri hivatal közt, nem tartottam illendőnek ott hagyni a postahivatalt, csak úgy 18 év után, így megvártam, amíg találtak helyettem más embert.
A továbbiakban betekintést próbálok nyújtani az évek során a tanyai gyűlések és számos más találkozó alkalmával kiértékelt évértékelők és beszámolók legfontosabb történéseibe annak érdekében, hogy minél érthetőbb legyen minden olvasó számára a 2000-2024 közötti Székelyvaság élete, közélete és azok a változások, amelyeknek köszönhetően ma a településünk egész kedvező megítélésnek a haszonélvezője.
2000.június 4-től
- Frissen megválasztott polgármesterként lesújtó volt azt tapasztalni, hogy a település tulajdonában alig van középület, nem beszélve ezeknek az állapotáról. Az első égető tennivalók közt a tulajdonjogok visszaszerzése volt, hisz tudtam, hogy bármilyen támogatás alapja a tiszta tulajdonjog, illetve telekkönyv. Az egészségügy épülete, ahol az akkori Polgármesteri Hivatal is működött a Székelyudvarhelyi kórház leltárán szerepelt, a rendőrség épülete a Hargita megyei rendőrség leltárán, az iskoláink a Hargita megyei tanfelügyelőség leltárán. Teljes káosz volt. Számos kutakodást és utazást követően sikerült elkezdeni mindezeket, lassan Székelyvarság köztulajdonába visszaszerezni, volt ahol megértést tapasztaltam és volt olyan is, ahol ellenségként kezeltek.
- Nagyon kevés idő állott rendelkezésre a Málnaszüret Fesztivál megszervezésére. Jöttek a Homokmégy-i vendégek, Matos Attila polgármester vezetésével, nagyon izgalmas volt, hisz nem is ismertük egymást. Személyesen megkerestem és meghívtam Mircea Ciumarat, akkori Miniszterelnök Helyettes Urat is a fesztiválra. Megtisztelő volt, hisz sok tennivalója közt, szakított erre is időt és a feleségével, Annamária asszonnyal tették is tiszteletüket. Igazából ekkor ismerkedtünk meg, finoman jelezte, hogy Ő szívesen részt vett volna előző rendezvényeken is, de nem hívták. A Bolygómezőben el volt csodálkozva, hogy milyen sokan vannak és színpadra lépve, meghatódva köszöntötte a tömeget a felesége tolmácsolásában, mondván, hogy ma Romániát Székelyvarságról irányítják, mivel a miniszterelnök épp pihenő szabadságát töltötte, ezáltal rá volt bízva az ország sorsa. Érdekes volt ezeket hallgatni és tudomásul venni!
- A színpadi előadás után egy nagy bolygómezői öreg fenyőfa árnyékában sokmindenről beszéltünk a Miniszter Úrral, kérte, hogy néhány mondatban foglaljam össze a terveimet. Természetesen a járhatatlan utakkal kezdtem, kiemelten a 138/b megyei útra fókuszálva, alig tudtam összefoglalni dióhéjban gondolataimat, máris szóltak, hogy indulniuk kell, mert néhány óra múlva már Bukarestben kell lennie. Mielőtt elköszöntünk, a Miniszterelnök Helyettes Úr, megígérte, hogy megpróbál támogatást nyújtani a 138/b megyei útszakasz javítására. Érdemes megemlíteni, hogy abban az időben ez az útszakasz olyan állapotban volt, hogy a buszjárat a zetaváraljai vízgyűjtőtől - Tisztásig legalább egy órába telt. A Miniszter Úr meghívására és közbenjárására októberben elutaztam Bukarestbe és találkozhattam Anca Boagiu, akkori Szállításügyi Miniszterrel a 138/b megyei út ügyében. Két hónap régiséggel rendelkező zöldfülű polgármesterként egy nagy kihívás és élmény volt egy miniszterrel találkozni és tárgyalni, de „túléltem”. Némi ígéretet kaptam is, de sajnos a végén nem lett semmi belőle, hisz az őszi választásokon a Miniszter Úr pártja, a Nemzeti Keresztény Parasztpárt már nem jutott be a parlamentbe. Meg is kaptam a magamét a Miniszter Úrtól, aki azt kérdezte, hogy hol voltatok eddig. Én próbáltam megmagyarázni, hogy csak két hónapja vagyok polgármester, de a Miniszter úr az Ő „egyedi szigorával” csak annyit kérdezett, hogy „és az elődeid?”. Talán érdemes megemlíteni, hogy a Miniszter Úr korábban Románia Iparügyi és ezt követően a Pénzügyi Minisztere volt. Zárójelként megjegyzem, hogy a Miniszter Úr hétvégiház tulajdonos volt itt Székelvarságon már a 90-es évek elejétől. Saját bevallása szerint, amikor tehette, mindig itt tartózkodott, hisz egy világot megjárt ember, természetesen csendre vágyott, amit itt Székelyvarságon tökéletesen megtalált.
- Ciumara Miniszter Úrnak köszönhetően, egy Moinest-i útjavító csoport egy hónapos munkájába került, hogy némi javulás érezhető legyen a bekötőúton történő autóforgalmat illetően. Siralmas állapotok uralkodtak, az idősebbek még emlékeznek, hogy milyen por volt az autobuszokban száraz időben. Érdekes megjegyezni, hogy a moinest-i csoportot egy nagyon beszédes igazi moldovai ember vezette. Esténként munka után találkoztunk, beszégettünk. Akkortól tudom, hogy a gebegombát, amit mi nem is fogyasztunk, ők nagyon fontos eledelnek tartják. Szerencsére, volt bőven, mindenki vitt haza több zsákkal, hisz ők ebből zakuszkát is készítenek. Bevallása szerint nagyon félt a magyaroktól, mert úgy tudta, hogy minden magyar ember zsebében legalább egy bicska van. Én elmondtam, hogy ez csak egy hiedelem, de mit ad Isten, beszélgetés közben Dénes K. Marci elővett a zsebéből egy nagyon pici kis kést, ami mindig nála szokott lenni, amint meglátták a moinesti legények majdnem haza mentek, mondván, hogy látom-e, hogy jól hallották, amit a bicskás székelyekről hallottak. Mikor látták, hogy Marci csak viccel, lassan megbékéltek. A szállásuk Pál Katona József illetve Pál János (Kopjás) paradicsomkerti lakosoknál volt. Érdekes helyzetek voltak, de ezeket is kellett kezelni valamilyen szinten, hisz az útjaink folyamatosan javultak, ha lassan is.
- Szemétgyűjtő kis zsindellyel fedett faládákat szereltünk fel a központba. Furcsának tűnhet, de még ez se volt.
Befejeződött a Varság I. villamosítási program, amelynek köszönhetően villanyáramot vezettek Nagykút-Paradicsomkert-Dénes Lászlóék szakaszon. A munkálatokat 1998-ban kezdték el Mircea Ciumara Miniszter Úr hathatós közbenjárásával.
- Bizakodva abban, hogy lesz még villamos hálózati bővítés, feltérképeztük, hogy hány gazdaság van, ahol még nincs villanyáram. Küküllő tanya és Központ között, illetve Küküllő tanya Sári Jánosék közti vonalak még ki se voltak építve. Közel 100 gazdaság, illetve hétvégi ház volt villanyáram nélkül.
- Több alkalommal találkoztam a megalakulás alatt levő Hegyalja kistérség ügyében Kiss Csaba Ernő, akkori elnökkel. Több alkalommal vendégeim voltak olyan szakemberek, akik a kistérségek kiépítésében már nagy tapasztalatokkal rendelkeztek. Voltak, akik az amerikai Virginia államból jöttek és nagyon érdekes volt, amikor a Málnaszüret fesztiválról beszéltem nekik, kiderült, hogy az ők településükön eperszüret fesztivált szerveznek évente. Elhangzott, hogy szívesen meghívnánk egymást, ha nem választana el minket több ezer kilométeres távolság. A Hegyalja kistérség szervezésében részt vettem az Anyaországi Kisbéren egy találkozón, ahol megtapasztalhattam egy igazi kistérségi menagement sikereit. Nagyon tanulságos volt. Aki ismeri a „Kincsem” névre hallgató versenyló történetét, az tudja, hogy hol is jártam.
- Találkozót szerveztünk a forgalomba be nem írt motorkerékpárok, autók, traktorok tulajdonosaival. Számtalan ilyen gépjármű, meg jó kezű ezermesterek által összeszerelt csodajárgányok, „ufók” rótták a településünk utcáit.
- Megpróbáltuk az akkori irodai bútorokat korszerűbbekre cseréli, és lassan a régi időket idéző írógépeket számítógépre lecserélni. Ezeknek a bútoroknak a jelentős része ma a falumúzeum készletét ékesíti.
- Körbejártuk a tanyáinkon levő területeinket számbavétel céljából, sok emberrel találkoztunk, hisz dologidő volt. Sok biztatást kaptam, és mindenhol elmondták a legfontosabb óhajokat, csupán a Bagzosiak óhaját említem meg, akik azt mondták, hogyha vizet tudnánk vezetni, akkor mindenki felajánlaná egy tehén árát a cél érdekében. Ez nagyon furcsán hangzik a mai embernek, de akkor ilyen időket éltünk.
- Protokolltermet rendeztünk be az akkori polgármesteri hivatalba. A terem irattárként is működött, áldatlan körülmények közt, ahol csak ösvényeken lehetett közlekedni, az egyik sarokban még egy munkatárs íróasztala is helyet kapott. Teljes volt a káosz.
- Lebontottuk a régi „Cukrászdát”, nagyon leépült állapotban volt. Ezt a helyet jelöltük ki a felépítendő új polgármesteri hivatalnak.
- 30 darab útáteresz a közútjainkon. Kiástuk Nagykútnál a törpe vízierőművek mentén található 300 mm fémcsöveket, már azokat, amik még nem tűntek el.
- Szeptember 1. Elkezdtük a Polgármesteri hivatal székházának építkezési munkálatait, hisz a hivatal akkoriban „megtűrt személyként” működött az akkori egészségügy emeletén. Történt mindez annak ellenére, hogy annak idején a 70–es években sok helyi lakos végzett itt számos alkalommal verejtékes közmunkát. Az új polgármesteri hivatal tervei már korábban el voltak készítve, csupán a bátorság és „némi pénz” hiányzott.
- Vita alakult ki az iskolai oktatással kapcsolatosan kialakult helyzetről, ugyanis a szülők nehezményezték a román nyelv tanítását, lévén, hogy van román szakos tanár, a tanítást mégis egy nem szakos tanár végzi. Ezen kívül pedig javasolták az orosz nyelv tanítása helyett az angol vagy francia nyelvet. Sokan voltunk, akik nem tudtuk értelmezni, hogy mindezeket miért nem kezelte az iskola vezetősége, hisz rendelkezésre álltak volna a szakemberek.
- Sikerült újrafedni a Posta, valamint a Művelődési ház fedélzetét, siralmas állapotban voltak. Számtalan helyen csorgott be évek óta az esővíz, nagy károkat okozva a tető faszerkezetében. A művelődési ház tetőszerkezete olyan állapotban volt, hogy a színpadi részen a mester a tetőről a színpadra esett a korhadt fák miatt. Szerencsénkre, szerencséjére megúszta kisebb sérüléssel.
- December 22-én tartottunk egy kis évértékelőt. Szerintem némi eredményt sikerült elérni a szűk félév alatt, egyesek szerint többet, mint a rendszerváltás óta. Egy szellemes barátom, azt mondta az évértékelő után, hogy még a végén lesz valami polgármesterformád. Az igazáról döntsön mindenki szabad belátása szerint.
2001.
- Ígéretemhez híven visszavezettük az év eleji tanyai gyűléseket a Művelődési Házbeli falugyűlések helyett. 2001. február 8-tól kezdődően már elmentünk minden tanyára. Megítélésem szerint ezek a találkozók sokkal hatékonyabbak, hisz az emberek jobban megnyílnak és sokkal több idő jut átbeszélni az illető tanya problémáit, bármilyen furcsának is tűnik. Annak ellenére, hogy Székelyvarság egy községet jelent, minden tanyának más a jellegzetessége vagy a problémája. Ezek alkalmával készítünk egy leltárt minden tanya gondjairól és ez képezi a következő évi költségvetés alapját is. Fontosnak tartottam, hogy a döntéseink minél közelebb legyenek a lakossághoz. Csak néhány a számos kérés közül, amely minden tanyán felvetődött: a 138/b megyei bekötő út javítása (az aszfaltról nem is mertünk álmodni), mivel az út rossz állapota miatt ki akarták venni a buszjáratot is, jelen pillanatban csak szekerezésre alkalmas községi utak szélesítése, javítása, modernizálása, átereszek, sáncok, hogy legalább traktorral lehessen közlekedni a tanyák között, villanyhálózatok bővítése, utcai világítás, új vízvezetékek kiépítése, kibővítése, fölújítása, közbirtokosság bejegyzése, iskolai külső vécék kijavítása (benti mosdókról csak álmodoztunk), középületeink köztulajdonba való visszszerzáse, felújítása. Kiemelten a művelődési ház, iskolák illetve a posta épülete. Fogadó óra az egészségügynél, szemétgyűjtés megszervezése, járdák kiépítése a központban, cándra-moszt tározók felszámolása, telefonhálózat bővítése-modernizálása, patika, fogászat stb. A leltárt nem is sorolnám tovább, hisz már ezektől is alig láttunk ki a fejünkből. (Javaslom újraolvasni az előző mondatokat, hogy valóban fel lehessen fogni az akkori állapotokat, főleg a mindenkori elégedetlenkedő kommentelőknek ajánlanám szíves figyelmébe!).
- Ebben az évben sikerült fölújítani a sólyomkői vízrendszert, a forrás és bazin közötti szakaszát, a helyi lakók részvételével. Nagy, embert próbáló művelet volt, milyen lehetett az eredeti ásások idején, tudniillik ezen a helyen vagy fagyökerek nehezítették az ásási munkálatokat, vagy kőszikla. Fontos hangsúlyozni, hogy abban az időben kétkezi munkával végezték ezeket a munkálatokat. A vízvezetékben történő lerakódások akadályozták a kellő mennyiségű vízmennyiség lejutását a bazinba, a lecsökkenő keresztmetszet miatt sokszor nem volt elegendő vízmennyiség a fogyasztóknak. Az új csőrendszerrel az év végére, nagy örömünkre megoldódott a probléma.
- Ugyanebben az időben kezdtük el önerőből a bolygói vízrendszer 6,5 km szakaszát megépíteni Köves patak szomszédságában levő forrásvidék - Szőcs Pál- Borbély István közötti szakaszon, ebben a munkában oroszlánrésze volt Fábián Árpád tanácsosnak. A munkálatot sikerült befejezni még ebben az évben. Nagyon fontos hangsúlyozni főleg az utókór számára, hogy a beruházások értéke közmunkából és összepótolásból (tűzifa) tevődött össze. Többen voltak, akik 30 napnál több közmunkát vállaltak! András Róbert erdőmérnök közbenjárásánák köszönhetően sikerült bérelni egy földásó gépet, amely sokat könnyített az ásási munkálatokban. Abban az időben egy kihívás volt erőgépet találni. A hivatal dolga volt mindezt összeszervezni, egy élmény volt látni a tanyai ember példaértékű megmaradási ösztönét, és kitartását. Soha nem feledem, amikor Borbély István bácsi letérdelt, keresztet vetve megcsókolta a csapból kifolyó vizet, így köszönve meg munkámat, munkánkat. Felemelő érzés volt!
- A polgármesteri hivatal kezelésében levő legelőtakarításokat illetve szájván javításokat végeztünk folyamatosan közmunkával.
- Akkori pénznemben sikerült egy 200 millió lejes támogatást szerezni a 138/m megyei útszakasz további javítására. Támogató a Petrom volt, Ciumara Miniszter Úr valamint Potoroagă Dan a Hargita megyei Petrom akkori igazgató közbenjárására. (Potoroagă igazgató úr, régi ismerősöm Csíkszeredából, ahányszor jött Székelyvarságra, mindig megállt a Júlia üzletnél, és akiket ott talált mindenkinek vett valami élelmet! „De pomană!” Mondta Ő, aki nagyon vallásos ember volt a Miniszter Úrral egyetemben. Egy nagyon érdekes dolog történt az elszámoláskor, nagyon fontosnak tartom leírni, ugyanis az elszámolásokat (Episcopul Ion az Harghitei si Covasnei) Hargita és Kovászna megye ortodox püspökének kellett leadnom, aki egyébként építészmérnöki képzettséggel is redelkezett. A Püspök Úr észrevette, hogy a főút javítása (DJ 138/b) nagy szívügyem, és a sokadik találkozásunk alkalmával tett egy ajánlatot, idézem: „Dacă vrei să facem asfalt pănă la Vărșag o facem, dacă construim și un lăcaș de cult”. Magyarul: amennyibe aszfaltozott utat szeretnél, meg tudjuk oldali, azzal a feltétellel, ha építünk egy kis ortodox kápolnát/templomot is egyúttal. Be kell vallanom, hogy nagyon meglepődtem az ajánlaton. Azt mondtam, hogy majd a tanáccsal megbeszélem és visszajövök. Hazafele eldöntöttem, hogy inkább mezítláb hazamegyek átalvetővel Oroszhegybe, minthogy belemenjek egy ilyen alkuba. Az aszfaltozás elmaradt, de a templom se épült meg. Egyébként én ezért nem nehezteltem a püspök úrra, Ő csak a munkáját végezte.
Ezt követően, kérésemre, a fenyédi erdészeti hivatal jóvoltából, Fodor György főmérnök úr jóváhagyásával, díjmentesen használhattuk az erdészeti hivatal kőtörő gépét két hétig. Az önkormányzat üzemeltette a kőtörőgépet és sikerült a Horváth Tiborék alatti kőszigetet teljes egészében megtörni, és a megtört követ a 138/b megyei útszakaszra kihordani. A munkálatok nagy része közmunkával történt, ezen kívül segítségünkre volt két napig az akkori székelyudvarhelyi útügy két autója is. Köszönet illeti Fülöp Székely Istvánt, akkori igazgatót. Annak ellenére, hogy akkoriban csak ilyen lehetőségeink voltak, nagy eredménynek számított.
- Márciusban sikeresen pályáztunk a „Kézfogás alapítványnál”, akkori pénzben 180 millió lejt a Közbirtokosságnak, legelő és erdő tulajdonba helyezésére. Arról a vajúdásról, ahogy a Közbirtokosságokat megpróbáltuk tulajdonba helyezni, és arról, hogy milyen buktatókat gördítettek elénk, sokat lehetne regélni.
- Áprilisban szerveztük meg az első „Élővíz akciót” az iskolások, közbirtokosság és önkéntesek részvételével. Javasoltam, hogy ezeket a takarítási akciókat szervezzük meg minden év tavaszán.
- Ebben az ében sikerült bejegyezni a „Szarvasmarhatartó gazdák egyesületét” valamint a „Varságért” egyesületet.
- Az állattartó gazdák kérésére átköltöztettük az állatvásároknak helyet adó vásárteret a Tótrépásnak nevezett dűlőből Gegőékhez, mivel sokkal nagyobb hely állt rendelkezésre, és nem volt annyira veszélyes az autóforgalom miatt.
- Az „Elvira” egyesület jóvoltából sikerült kiosztani minden mozgássérült embernek 1-1 millió lejt, összesen 22 millió lej értékbe Tamás Ágoston, nyugalmazott ezredes és neje közbenjárásával.
- 18 esztendő posta és távközlési szakemberi múltamnak is köszönhetően és nem utolsó sorban a jó ismerőseimnek, barátaimnak, sikerült áttelepíteni Kolozsvárról Székelyvarságra egy olyan telefon antennát, amely már digitális készülékeket üzemeltetett. A csíkszeredai Simens telefonközponttal volt összekötve egy Hargita tetői átjátszó antennával, tehát gyakorlatilag a székelyvarsági telefon is azt tudta, mint egy megyeközponti telefon. Nagy lépés volt ez, egyik napról a másikra lecseréltük a kurblis (BL, BC) telefont, immár tárcsás telefonra, és faxot is tudtunk fogadni meg küldeni. Ez a telefonrendszer már tudott Zappmobilos internet hálózatot is működtetni, éltünk is a lehetőséggel, Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.. Abban az időben ez volt a csúcstechnika ilyen téren. Csodájára járt a környék, hisz akkortájt falusi környezetben nem volt erre példa a térségünkben.
- Javaslatomra eldöntöttük, hogy ez évtől kezdődően a Málnaszüret Fesztiválokat három naposra szervezzük, tiszteletben tartva a mindenkori augusztus első vasárnapját és Bolygómezőt (ahogy eddig is volt), kiegészítjük az ezt megelőző péntekkel valamint szombattal.
- Folytatódtak középületeink újrafedési munkálatai. A templomnál belső burkolatot csináltunk. A faanyagot az Önkormányzat kezelésében levő legelő erdőkből fedeztük.
- Találkozót szerveztünk az iskola dísztermében. Dr. Kövér László, Dr. Nagy István, Szász Jenő, Tifán Csaba, Tamás Ernő és számos helyi lakos. Jó volt azt tapasztalni, hogy az anyaország kezd törődni a határon túli magyarsággal, immár kormányzati szinten is.
- Iskola kinti WC a központi iskolánál, amely egyszerűen balesetveszélyes volt. Tisztási óvodajavítás, nagykúti iskola fásszínjavítás. Ez idő tájt csak álmodoztunk a benti mosdókról.
- Az év végére elkészült a községháza első szintje és sikerült a tetőhöz szükséges faanyagot kivágatni a kezelésünkben levő legelőerdőből kitermelt fából.
- Terület és határvita Székelyvarság - Oroszhegy közbirtokosságok közt. Csángó barak – Dénes Pistáé vagy Alsó Szárazpatak – Dénes Pistáé. Közel 90 hektár volt a tét. Több alkalommal is egyeztettünk, voltak nagyon feszült pillanatok is. Amint már éreztem, hogy tettlegesség közeli állapotba kerültünk, megkérdeztem az oroszhegyieket, hogy álljon fel az, akinek ezen az oldalon, ahol a székelyvarságiak ülnek nincs rokona. Természetesen mindenkinek volt közeli vagy távolabbi rokona. Erre mondtam, hogy ne csináljunk ebből tesvérháborút. Mindezek után közjegyzőt hívtam (Márton József) és 27 idős varsági ember tett nyilatkozatot a vitatott határvonalat illetően. Tudomásunkra jutott, hogy a térségben 1956-ban készültek légi felvételek is. Egy Csíkszereda-i iskolatársamnak köszönhetően, nagy nehezen sikerült bejutnunk a filmeket őrző speciális helyre, olyan 1956-ban készített légifelvételekhez jutottunk, amelyek igazolták a mi allításunkat, ugyanis a légi felvételeken nagyon jól lehet látni a határ vonalát, mivel köztudott volt, hogy az akkori határmétákat minden három évben kitakarították 20 méter szélességben, annak érdekében, hogy a határ látható legyen, ellenkező esetben hamar benőtte volna a növényzet. Sokadik vita alkalmával felindultságomban azt mondtam a jelen levő Prefektusi hivatal főjegyző asszonyának Romfeld Mária Magdolnának, hogy a varságiak igaza erősebb az oroszhegyi szilvapálinkánál. Ha néha találkozunk, még most is megkérdezi, hogy ezt én miért is mondtam? A válaszom az volt, hogy akinek nem inge ne vegye magára, régi népigazság. A légifelvételek, az idős emberek nyilatkozata, valamint a leírás is minket igazolt. A népi hiedelem is azt tartja, hogy a fekete tyúk mindig kikaparja az igazságot. Ez most is így történt, csak ideggel és kitartással kellett bírni.
2002.
- Fakivágások történtek a posta előtti részen és a papilak előtt. Ezek a nagy fenyők már veszélyeztették a középületeinket. A kitermelt fát a központi iskola folyosóinak lambériázásához használtuk fel.
- Március 20-26. részt vettem a Magyar Polgármesterek Világtalálkozóján, Gödöllőn.
- Március 28-án megjelent Székelyvarság első turisztikai térképe, amely nagyon fontos volt a szárnyait bontogató falusi turizmust illetően.
- A tanyai gyűlések alkalmával elmondtam a bagzosiaknak, hogy talán lesz lehetőség vízhálozat pályázatra, senki nem hitte el, még én is csak óvatosan beszéltem róla. Az akkori idős bagzosiak (sajnos már ném élnek) az mondták, hogy szívesen belepótol mindenki egy tehén árát csak vizük legyen. Ez akár intő szó is lehetne az utókór számára! Ezért tartom fontosnak megismételni.
- Április 1-től kezdett működni a közbirtokosság, április 5-én adták ki az első bárcát, amelynek értéke már nem az állami erdészet kasszájába érkezett meg. Az állami erdészettel hónapokig tartó viták után tudtuk végül megértetni azt, hogy a törvény értelmében ez nekünk visszajár. Ez apáink, nagyagyapáink hagyatéka és visszaköveteljük! Nem volt könnyű, de mi ezt vállaltuk! A mai napig se értem, hogy a 305-ös székelyvarsági tulajdonú telekkönyv, hogyan kerülhetett az Oroszhegyi közbirtokosság tulajdonába. Talán az utókor majd fényt tud deríteni rá. A sors fintora, hogy annak idején az állami erdészet mellett kiállók és kardoskodók közül, ma többen a közbirtokosságok elöljárói, illetve az állami erdészet kötelékében dolgozó emberek, nagyapáink ezt köpönyegforgatásnak hívták. Nagyon fontos megemlíteni az RMDSZ hozzaállását, illetve Fodor György erdőmérnök urat, az akkori Fenyéd-i erdészet főmérnökét, aki megalapította a zetalakaki magánerdészeti hivatalt, és akinek sokat köszönhetnek a környéki közbirtokosságok. Számtalan egyeztetés, tárgyalás és vita előzte meg a közbirtokosságok megalakulását. Nem tudom eleget hangsúlyozni, hogy mennyi energiát kellett belefektetni a tárgyalások alkalmával, csupán az utolsó napot említem meg. Már csak az átadási szerződés aláírása volt hátra. Mi, a székelyvarsági valamint az oroszhegyi önkormányzati vezetők, illetve a közbirtokossági elöljárók megérkeztünk a fenyédi erdészeti hivatalhoz, meglepetésünkre közölték, hogy Bakó Csaba főmérnők úr szabad napot vett és egyébként is úgy néztek ránk, mint valami betolakodókra. Éreztük, hogy nem ez a hely, ahol minket szívesen fogadnak. Egy kiadós szóváltást követően azt mondtam, hogy amennyiben déli egy óráig nem írják alá az átadási szerzédést, kénytelenek leszünk sajtó tájékoztatót összehívni. Ezt közöltem Dézsi Zoltán akkori prefektusnak is. A sajtó kapható lett volna, mint általában minden kuriózumra. Nagyon nyomott hangulat lett úrrá a fenyédi állami erdészet háza táján, érezték, hogy süllyed a hajó. Volt, aki alkoholba fojtotta a bánatát. Ahogy kezdtek érdeklődni a sajtó képviselői, egy adott pillanatban Kiss Árpád erdőmérnök azt nyilatkozta, hogy mivel a mai napra őt nevezte ki Bakó mérnők a helyettesének „Ő kész aláírni az átadási szerződést”. Nem tudtuk, hogy sírjunk vagy nevessünk nagy meglepetésünkben. Kiss mérnök dicséretére legyen mondva, az átadási szerződés aláíródott, és ezt követően a közbirtokosságok életében egy új időszámítás kezdődőtt. A végleges átadási szerződést Kiss Árpád mérnökön kívül Bálint Elemér Oroszhegy polgármestere, Vass Árpád „Bolygó” Közbirtokosság elnöke, valamint Tamás Ernő Székelyvarság polgármestere és Kovács Gáspár „Forrásköze” Közbirtokosság elnöke írták alá. A közbirtokosságok tulajdonba helyezése és az ezt megelőző „kálvária” amint már említettem, megérdemelne egy külön regényt. Tisztességes dolognak tartanám, ha a közbirtokosságok többet beszélnének ezekről az eseményekről az utókornak, hisz nem egy esetben botlottunk olyan buktatókba, amikor annak ellenére, hogy a saját véreink voltak vezető pozícókban, nem minket képviseltek, hanem a hatalom bérencei voltak. Csupán még annyit szeretnék mindenki tudomására hozni, hogy a román állam nagyon gyanakvóan és furcsán viselkedett. Köztudott, hogy ezek a jogok és kiváltságok csak a volt Osztrák-Magyar Monarchia területén élő örökösöket illetik. Az Óromán vidékek lakóit ilyen jogok nem illetik.
- Meghívattam magam az akkori egyháztanács egyik gyűlésére és bemutattam a fenyédi kollégámtól (Szász Gábor) kölcsönkért ravatalozó kápolna tervrajzát, természetesen Péter Hajnal fenyédi születésű tervező beleegyezésével, akinek ezúttal is csak köszönni tudom, hisz mindezt díjmentesen tette. Meglepetésemre, nagyon kevés kivétellel jónak találták az ötletet, olyannyira, hogy április 18-án sikerült is kiásni az alapot. A kápolnához szükséges faanyagot teljes egészében az akkori polgármesteri hivatal kezelésében levő legelőerdőkből fedeztük.
- Május 19-25. közt szerveztük meg a Hargita Megyei Kulturális Központtal közösen, Szőcs Endre vezetésével: „Székelyföld Orbán Balázs szemével” fémjelzett fotótábort, ahol olyan neves fotóművészek vettek részt, mint: Ádám Gyula, Balázs Ferenc, Bálint László, Bálint Zsigmond, Barabás Zsolt, Erdély-Bálint Előd, Fazakas László, Magyari Hunor, Péter Zoltán, Szabó Tamás. A tábor idején közel ötezer (5000) fotó készült. Ezeket a felvételeket ma már nem lehetne megismételni, hisz sok minden megváltozott a településünk arculatán. Szomorú, hogy a fotó alanyok közül sokan nincsenek már köztünk. Fontos azt is megjegyezni, hogy akkor még nem létezett a digitalizált fotózás, naponta vitte valaki be Székelyudvarhelyre az aznapi filmtekercseket előhívatni. Jómagam is fotóztam elég sokat előtte és még abban az időben is, kihasználva az alkalmat sokat tanultam a profiktól. Egy hét alatt máig tartó baráti kötelék alakult ki a csapattagokkal.
- Június 30-án fotókiallítás Székelyvarságon. Kihasználva ezt a képanyagot, vándorkiallításokat szerveztünk több településen (Székelyudvarhely, Csíkszereda, Gyergyószentmiklós, Oroszhegy, Székelykeresztúr, Gyergyócsomafalva, Budapest, Homokmégy stb.), ezt követően jelent meg Székelyvarság képes albuma a „Zsindelyország”, postai képeslapokat adtunk ki. Adott volt egy olyan lehetőség Székelyvarság bemutatására, amelynek gyümölcse a mai napig érezhető. A reklámból sose elég, tartják a szakemberek. Illik megemlíteni a támogatóinkat is, akik nélkül ez a tábor nem jöhetett volna létre: Homokmégy Község (Matos Attila polgármester), LHB Biztonsági szolgálat Győr (Heitter Péter), Varságért Egyesület, Boros Gizella, aki a szállásban segített, valamint Pál Matild, aki a finom ételek felelőse volt. A település lakói nagyon készségesen fogadták a fotósokat, számos esetben hívták meg egy kis pálinkára vagy ételkóstolóra.
- Sikerült az épülő községház emeleti szintjét felfalazni, a tetőszerkezetet elkészíteni és június 27-én befedni, a közelgő búcsúünnepen már ott díszelgett a virágcsokor a kereszten. Egy igazi sikerélmény volt!
- Központ, Tisztási iskola kertek, Sólyomkői iskola fundamentumának újrabetonozása - felújítása, Nagykút-i iskola fatartó.
- Új úthelyet nyomattunk Sólyomkő fele. Ez a rész sokkal naposabb, mivel majdnem délnek áll és sokkal hamarabb szárad illetve olvad a hó. Az emelkedő is sokkal menedékesebb.
- Nagy örömünkre megnyertük első pályázatunkat a Sapard ügynökségnél. Ivóvíz rendszer fölújítása, kibővítése Bolygó forrása - Tisztás- Központ - Bagzos! Amikor közöltük a jó hírt, főleg a bagzosiak, nem akarták elhinni, hogy ez valóság lesz. Abban az időben a Bagzos elsősorban a vízhiány, de ide lehet sorolni az utat, az elektromos áram hiányát, a tanya ezeknek hiányában nagyon el volt néptelenedve, de a csoda megtörténni látszott. Érdemes megemlíteni, hogy a pályázat leadásakor, amely Gyulafehérváron történt, nem volt más választásunk, az Érsekséget kerestük meg, mivel a tanulmányok leadása 2 napba került. Estére haza kellett volna jönni, és reggel 9 órára vissza, vagy ott aludni. Megkerestem Dr. Jakubinyi György érsek urat és elmondtam, hogy mi járatban vagyunk. Az érsek Úr nagyon szívesen segített, egy óra múlva már az alvinci érseki birtok vendégei voltunk, ahol 20 székelyföldi polgármester és tervező nyugovóra tudta hajtani a fejét. Csak zárójelként említem meg, hogy szomorú volt azt tapasztalni, hogy Alvincen már nem lehett magyar szót hallani.
- A karácsonyi ünnepek közeledtével sikerült a település központját első alkalommal az akkori időkhöz méltó hangulatvilágítással díszíteni. Templom külső világítása. Köszönet illeti Kiss Kálmán villanyszerelőt.
2003.
- Január 30-án az RMDSZ VII. Kongresszusa, Szatmárnémeti.
- Elkezdődött a szervezett szemétgyűjtés a polgármesteri hivatal traktorával. Ahogy a megvásárolt áruval egyre több csomagoló anyagot vásároltak az emberek, fontosnak tartottuk a szemétgyűjtést megszervezni. Több helyen tapasztaltunk kisebb szemétdombokat, főleg az erdők szomszédságában. Ideiglenes szemét tározót hoztunk létre a régi homokbánya területén a központ alatt. Igyekeztünk fenyőfa csemeték ültetésével elbarikáldolni a mellette elhelyezkedő főúttól. Ezzel egy időben folytattuk az „Élővíz akció” fedőnevet viselő patakmeder és sáncok megtakarítását.
- Március 22-én Önkormányzati Konferencia, Marosvásárhely.
- Új házszámokkal láttuk el a település házait, gazdaságait. Nagyon régen volt az előző házszámozás, sok gazdaságnak nem is volt, főleg az újjabbaknak.
- Április 25-én zsindellyel újrafedtük a hídmérleget.
- Tetőtéri vízelvezető csatorna a központi és nagykúti iskoláknál.
- Áteresz (2 darab 1000 mm átméretű betongyűrű) Tóca Sándoréknál. A tálasberciek Dukakúton át összekötő erdei utat alakítottak ki a mutató irányába. Elég forgalmas lett ez a rövidítő út, így kérésükre, megoldottuk az átjutást a Varság patakán.
- Hosszú egyeztetések a Gazdasági Minisztériummal és rengeteg ráfordított energia után sikerült elindítani a Varság II villamosítási programot, amely magába foglalja a magas feszültségi rendszer kiépítését a zeteváráljai víztározótól Küküllő tanyát érintve Nagykúton át Sólyomkő irányába egész Sikaszóig. A beruházásnak köszönhetően két irányból lesz betáplálva Székelyvarság magasfeszültségi elektromos árammal, amely áramkiesés esetén nagyon jó szolgálatot tesz, olyan értelemben, hogy elvileg valamelyik rendszer működni fog.
- Számtalan levelezés a France Telecommal, a régi posta és távközlési barátok, ismerősök közbenjárásának köszönhetően, a település életében nagy előrehaladás történt, ugyanis, az akkori Málnaszüret fesztivál első napjának (augusztus 1) fénypontja az Orange mobiltelefonjel megjelenése volt, kísérleti jelleggel, a templom melletti antennára szerelve, amely lehetővé tette a mobiltelefon használatot településünkön is. A végleges antennát november 6-án sikerült üzembe helyezni Bagzosba, amelynek köszönhetően 95% lefedettséget tudtunk elérni. Köszönöm a sok közbenjárást Roberto barátomnak, aki a brassói Telecom munkatársa volt.
- Augusztusban egy másik meglepetéssel is szolgáltunk, ekkorra készült el először Székelyvarság életében 200 azaz (kétszáz) méter aszfalt a település központjában. Utcabállal köszöntöttük! Csak az érdekesség kedvéért írom le, hogy akkortájt az emberek nagyon tudtak örülni, még az ilyen kicsi dolgoknak is. Igaz, hogy még eddig Székelyvarságon nem volt aszfalt soha. Viccesen jegyezték megy, hogy kíváncsiak vagyunk, hogy az aszfalt hogyan viseli a székelyvarsági klímát? Hátha érdemes lesz majd szaporítani.
- Augusztus 17-én Isten segítségével és Székelyvarság népe összefogásának köszönhetően, Tamás József segédpüspök Úr felszentelte az újonnan épített központi ravatalozót, majd ezt követően a felújított haranglábat Sólyomkő hegyén. Nagyon ráfért a haranglábra a felújítás, annál is inkább mert a legrégebbi egyházi építmény a településünkön. A központi ravatalozó kápolna kapcsán fontos megjegyezni, hogy terveim közt szerpelt egy szép freskó is, amelyről annak idején említést tettem Péter Makó János festőművész úrnak. A művész úr Székelyvarság szülöttje, Sepsiszengyörgyön élt, és többször tette tiszteletét rendezvényeinken. Amint megépült a rovatalozó kápolna, szóltam neki, hogy „most rajtad a sor.” Amint az ideje engedte, el is jött egy székelyudvarhelyi sorstársával, és azóta is ott díszíti a kápolna belsejét egy nagyon is odaillő freskó, amely a feltámadást örökíti meg. Hála és köszönet érte!
- Új fásszín a központi iskolánál. Tetőtéri vízelvezető csatorna a sólyomkői iskolánál,a posta mögött garázs valamint WC épül.
- Október 17-én kezdődött a Bolygóforrása-Bagzos ivóvíz rendszer kiépítése.Kénytelenek voltunk banki kölcsönt felvenni! Mivel elsők közt voltunk az országos Sapard programban, senki nem tudta megmondani, hogy a kölcsönünket mivel tudjuk garantálni a bank fele. Bukarestbe kellett utaznunk, ahol nagy meglepetésünkre a „Fond de garantare a creditului rural”-nál nagyon udvariasan és hozzáértően útba igazítottak és segítettek!
- Sikerült megszervezni a Caritas házi beteggondozást. Nagyon fontosnak tartottuk ezt a szolgáltatást, hisz nagyon sok idős ember, akár fiatalabb is ápolásra szorul, és nem mindenkinek van lehetősége időben orvoshoz jutni. A házi beteggondozás két alkalmazottal kezdődött.
2004.
- Hargita megye tanácsától adományként kaptunk jó állapotban levő használt irodai bútorokat. Köszönet Zsombori Vilmos akkori megyei tanácselnöknek, aki Székelyvarság szülöttje.
- Február 7-én kiadtuk Székelyvarság postai képeslapját.
- Pályázat útján kaptunk Világbanki támogatást, amelynek köszönhetően sikerült a nagykúti iskolát fölújítani (bútorok, központi fűtés, benti mosdók és WC. Fölszámoltuk a kinti illemhelyet).
- Tűzoltóság újraszervezése. Úgy terveztük, hogy a nagyon gyatra tűzoltósági épületet lebontjuk, és hozzáfogunk helyére egy újat, mai kornak megfelelőt építeni.
- Június 6-án újraválasztottak polgármesternek. A résztvevő 567 szavaztból 528 rám szavazott, ami 93% jelent. Elkezdődött a II. mandátum. Nem volt kihívóm. Köszönöm a bizalmat!
- Székelyföld gyerekszemmel, fotótábor a csíkszeredai Tanulók Házával közösen. Csak zárójelként említem meg, hogy a fiatal fotósok szülei, illetve a szervezők régi középiskolás társaim voltak.
- A 2002-es fotótábor alkalmával, Szőcs Endrével sok mindenről beszélgettünk a jövőt illetően, főleg kulturális téren. Elmondta, hogy tervezi egy Udvarhelyszéki Kulturális Egyesület megszervezését, bejegyzését. Megkérdezte, hogy esetleg lennék-e az egyesület egyik alapító tagja. A megtisztelő felkérésre örömmel mondtam igent. Még ebben az évben megalakult az egyesület. Remélem, hogy hosszú és tartalmas életű lesz!
- Phare pályázattal nyertünk a polgármesteri hivatalnak hat számítógépet és nyomtatót.
- Október 6-án átadtuk a Bolygóforrása-Központ-Bagzos vízrendszert. Felemelő érzés volt, amikor az akkori Bagzosi ember megtapasztalhatta, hogy a gazdaságába iható víz folyik a csapból. Annyi hálát kaptam, főleg az idősebbektől, hogy a mai napig nem feledhetem. Nehéz volt könnyek nélkül megtapasztalni hálájukat. Tudni kell, hogy ezek az emberek egy életet éltek le villany, út és főleg víz hiányában. Számos alkalommal kellett nagyobb távolságról szekérre szerelt fahordókban szállítani a szükséges vizet. Világosan élnek a mai napig is a gyerekkorom disznóvágásos emlékei Bagzosban, hisz annak idején számos alkalommal élvezhettem Tamás nagymama vendégszeretetét. Napokig gyűjtöttük a havat, melyet meg kellett olvasztani, hogy a disznóvágáshoz szükséges vizet előteremthessük.
- Az év végi hajrában sikerült megvásárolni ez építés alatt levő új székházhoz némi bútorzatot, fáskazánt és fűtőtesteket. Ennek is van egy külön története, amelyet meg kell, hogy osszak. A bútorgyártó cég közben elköltözött Udvarhelyről Korondra, amikor érdeklődtem a bútorokról alig akartak megismerni. Nem volt más választásunk, erőszakosabban kellett nekünk is viselkednünk. Meglátogattuk a vállakozót a műhelyében, és némi szóváltás után jobb beltásra bírtuk. Elhívtam magammal Dénes Albert tanácsos urat is. Végül is három hónap alatt minden megrendelt bútordarab elkészült. Nem volt egyszerű feladat. Egy kicsit az adósság behajtók jutottak az eszembe.
2005
- Január 27-én került átadásra a Varság II. villamosítási program. Egy álom vált valóra, ugyanis befejeződött településünk teljes (100%) villamosítása.
- Dióhéjban Székelyvarság villamosításáról:
-1958-ban malomkerék meghajtású generátort szerelt fel Ürmösi Béla a Gothárd Sándor féle vízimalomra (Nagykanyar, Varság pataka). A hálózat hossza kb. 1 km volt, és alkalomadtán, amikor bővebb volt a vízhozam, kivilágították a központi középületeket. Ha azt vesszük, hogy addig mécsessel, petróleumlámpákkal világítottak, ez nagy lépésnek számított.
-1962-ben korszerűsítik az áramszolgáltatást és gépház épül a mai Művelődési Ház helyén, a régi néptanács udvarán, ahol egy Tipuri Noi típusú motor hajtotta, áramfejlesztő generátor szolgáltatta esténként néhány órára az áramot a központi középületekben.
-1968-ban bővítik a villanyhálózatot, 2,5 km hosszúságban Központ valamint Tisztás közt. Az áramfejlesztőt ezúttal egy 27-es, ezt követően pedig egy 650-es traktormotor üzemeltette.
-1975-ben a Küküllő tanyán is próbálkoztak áramfejlesztéssel az akkori „szektor” udvarán, 650-es traktormotor meghajtású áramfejlesztővel. Ezekkel párhuzamosan számtalan gazdaságnál próbálkoztak áramfejlesztéssel, főleg ott, ahol a vízmeghajtású malomkerekek még megvoltak. Lőrinc László, Pál Vilmos, Pál Ignác, Bálint Vencel, Bálint Sándor, Tifán Sándor, Pál Imre.
-1979 határkő településünk életében, ugyanis Székelyvarságot bekötik a nemzeti villanyáram hálózatba, amely Korond irányából Pálpatakán és Fenyőkúton át közelítette meg Bagzoson át a település központját.
-1981-ben tovább bővül a villanyhálózat Központ-Tisztás-Bagzos irányába.
-1987-ben Bagzos tanya hátralevő része.
-1989- Küküllő tanya egy része.
-1992-ben Sólyomkő, Forrásköze, Tálasbérce.
-2000-ben Kopjáskert, Forrásköze, Tálasbérce hátralevő része
-2005-ben 20 ezer voltos magasfeszültség a zetelaki gát irányából, Küküllő-Nagykút-Sólyomkő-Sikaszó. Alacsony feszültség Küküllő-Sári Jánosék. Varság patakán felfelé Küküllő-Központ. Ezen kívül, elektromos áramot vezettünk minden olyan gazdaságig (közel 100 gazdaság illetve hétvégi ház), ahol ez eddig még nem történt meg. A tulajdonosok csak a rácsatlakozást fizették. A beruházás összértéke 33 milliárd lej volt, és az Iparügyi Minisztérium finanszírozta. Ekkortól lehet kijelenteni azt, hogy Székelyvarság egész területén megtörtént a villamosítás. Közel egy fél évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy mindez megtörténhessen. Nagyon érdekesnek találom a régi székelyvarsági emberek leleménnyességét, akik a víz által nyújtott energiát sok mindenre felhasználták, többek közt villamos áram fejlesztésre is. Én természetesen csak 2000-től voltam érintett, mint polgármester. Köszönet illeti Mircea Ciumara Miniszter urat, Verestóy Attila szenátor urat, valamint Antal István képviselő urat.
- Látogatás a Balatoni Testvérszövetségnél. Balatonfenyves, Lombár Gábor polgármester házigazda. Nem volt egyszerű feladat egymás szemébe nézni a szégyenletes 2004. december 5-ei szavazás után. Számos Balaton- közeli települést meglátogattunk és mindenhol elmondtuk a sérelmeinket. Megpróbáljuk megbocsájtani, de feledni soha! Hazafele Herényi Károly Balatonfenyves körzet képviseletében meghívott az Országházba. Dr. Dávid Ibolya elnökasszony megkönnyezte, amikor a küldöttség nevében elmondtam, hogy „azért jöttünk, hogy elmondjuk mindenkinek, hogy nem akartunk eljönni”. Kínos látogatáson voltunk túl, de az emberből kikívánkozott az a feszültség, amit ez a gyalázatos szavazás okozott nekünk, akiket saját akaratunk ellenére kisebbségi sorsa ítéltek a határ másik oldalán. Ide kívánkozik az a mondás, amikor Bukarestben bozgornak, Budapesten meg románnak titulálnak. A budapesti „Titula”persze, hogy jobban fáj!
- Járdák, támfalak laposköves burkolása a Központban.
- Legrendezettebb települések közti versenyben elnyertük a megyei II. díjat.
- Zsindellyel fedett színpad épült a központi iskola udvarán, abból a megfontolásból, hogy jó szolgálatot tesz majd a rendezvényeink alkalmával, főleg esős idő esetén.
-Gyűjtéseket szerveztünk az Óteleki árvízkárosultaknak, (50 köbméter) fűrészárut. Köztudott, hogy az 1946-os szárazságot követően és a 70-es évek idején több gyerek illetve több család költözött a Bánátba. Ezeknek a leszármazottjait érte az árvíz. Sok épület megrongálodott, ezeken a traumákon próbáltunk segíteni. A sors pikantériája, hogy a szállítmányt ellnőrizték, ami magában nem lett volna gond. Sokadszori közbenjárás nyomán tudtuk meggyőzni a tisztelt ellenőr urat, hogy az áru több gazdaság adománya, nem pedig fekete áru.
-Jelen voltunk több alkalommal is a szentléleki, malomfalvi árvízkárok helyrehozásánál. ( Generátor, vízszivattyuk, kinti wc. stb.)
- A Kafor kft. kezdeményezésére 18 gyereket hoztunk Székelyvarságra Farkaslaka községből táboroztatni, hisz nagy trauma érte őket az árvízkor. Jó volt látni, hogy a gyerekek egy hét alatt sokat oldódtak.
- Szüreti mulatság Homokmégyen, 21 küldött.
- Belső lambériázás Nagykút valamint a Sólyomkői iskoláknál,a faanyagot a Közbirtokosság biztosította.
- Több mint 150 átereszt sikerült lefektetni az útjainkon a vízelvezetés érdekében. A szükséges csöveket a be nem fejezett törpe vízierőművekből valamint a Kecsetiház alatti rendszerből ástuk ki.
2006
-Többszöri egyeztetés után sikerült megszervezni, hogy január 20-21. kihelyezett megyei tanácsülést szervezzünk itt Székelyvarságon, amikor elfogadták Hargita megye 2006-os költségvetését. Kihasználva a lehetőséget bemutattam településünket, hisz a testület tagjai közül még sokan nem jártak tájainkon. Terveinkről is beszéltem, többek közt az épülő községházát hoztam fel, amelyet szerettünk volna befejezni minél előbb. A Megyei Tanács támogatta a kérésemet. Egy kis köszöntővel kedveskedtünk, köszönet Tóth Ilona óvónőnek valamint Tamás Lenke magyartanárnak.
- 15 - én reggel 4,30 órakor indul az első ingázó autóbuszjárat (Norada).
- Egy újabb fa-anyaggyűjtésnek köszönhetően, sikerült 24 köbméter anyagot elküldeni Otelekre, árvízkárok enyhítésére. Sajnos, ez alkalommal sem kaptunk semmifajta visszajelzést.
- Vásároltunk egy új 5 személy + egy tonna Daciat.
- Központi parkosítások, járdák burkolása, szemetesek fölszerelése, bekerítettük a szeméttározónkat.
- Jász-Nagykun-Szolnok Megye Közgyűlése 72 millió lejes adományának köszönhetően újrafedtük a központi óvoda épületét. Köszönjük Bunta Levente megyei tanácselnöknek valamint a Varságért Egyesületnek a közbenjárását.
- Sáncpucolások, ásások Küküllő-Tisztás szakaszon. Köszönet Borbély Romuáld és Fábián Árpád vállalkozóknak.
- Június 16-án jelent meg Székelyvarság II. turisztikai térképe. Kihelyeztünk három nagyított térképet a főút mentén.
- Új autóbusz megállókat jelöltünk ki, és táblákkal láttuk el.
- Játszótér a központi iskola udvarán (Közbirtokosság).
- Augusztus 30-án vitték el az utolsó alkatrészeket a küküllői törpe vízierőműtől. Az épület romokban hevert, nagyon csúnya látvány volt, nehezen, de sikerült a területet köztulajdonba telekkönyvezni. Szerettem volna, ha üzembe helyezik, de a Hidroelectrica válasza mindig nemleges volt. Kénytelenek voltunk koncesszióba adni a romokban levő épületet.
- Lebetonoztuk a régi Művelődési Ház nagy termét és színpadát, a régi fapadlások elkorhadtak. Még mindig bíztunk abban, hogy sikerül megmenteni az utókórnak ezt a régi imponáló faépületet, utólag derült ki, hogy csalódtunk. Annyira úrrá lett rajta a fagomba, hogy omlásveszély fenyegette az épületet és azon is gondolkodtunk, hogy a baleset megelőzése érdekében meg kell támogatni, majd újat kell építeni.
- A tisztási iskola teljes körű felújítása, benti mosdók, központi fűtés. Román kormánytámogatás.
- Sikerült kormányrendelettel minősíttetni és leszámoztatni a községi útjainkat.
- Kövezési munkálatok a 138/b megyei útszakaszon.
- Pest vármegyei közgyűlés adományaként, sikerült beszerezni 11 darab számítógépet.
- Több éves huzavona után sikerült visszaszerezni az „Erdő Őri lakot”a Közbirtokosságnak az állami erdészettől. Többedik próbálkozás után díjmentesen, protokoll alapján visszaadták az elég lelakott és kopott állapotban levő épületet az istállóval és melléképülettel együtt. Az átadást megelőzően Tófalvi Lajos állami erdész volt az épület akkori lakója, aki (hálából) még a villanydugaszokat, kapcsolókat, csillárokat is kitépte a falakból, a mosdói részt pedig nagyon eláztatta. A mindenkori csatlósokról csak ennyit! Annak ellenére, hogy az épület ilyen állapotban volt, mi örültünk, hogy az ingatlan visszakerülthetett a jogos tulajdonosokhoz. Köszönet illeti Mutica igazgatót, valamint Mészáros (Kalapács) Dórát, Zetelaka szülöttjét, aki az állami erdészet könyvelőségén dolgozott, és igazi kistérségi lokálpatriótaként működött közre, teljes együttérzéssel támogatva törekvéseinket. Fontos megjegyezni, hogy ugyanezt kértük az állami erdészetettől a közbirtokosság erdei útjai kapcsán is, hisz az utak alatti területet már visszaadták (validálták), de magát az utat, mint építményt, nem. Töbször próbákoztunk Pál Elemér elnökkel, de sajnos sikertelenül. Arra is képesek lettünk volna, hogy kifizessük a kért összeget, de mint utólag kiderült, ez egy járhatatlan megoldás lett volna, mivel a köztulajdont a törvény értelmében nem lehet eladni.
- Szeptember 6-án érkezett a jó hír. Többszöri próbálkozás és közbenjárás után Román Kormány támogatásaként megérkezett az a pénz, amely elég lesz a községháza hátralevő munkálataira. A beruházás akkori árban 800 ezer lejbe került. Kormánysegítség nélkül csak banki kölcsönnel tudtunk volna a végére járni. Köszönet Borbély László miniszter Úrnak, Bunta Levente megyei tanácselnök Úrnak valamint Constantin Strujan prefektus Úrnak a közbenjárását.
- Sikerült újrafedni az egészségügy épületét, ahol abban az időben a polgármesteri hivatal is működött.
2007.
- Január 1-től Románia az Európai Unió teljes jogú tagjává vált. Sok egyeztető tárgyalás megelőzte a csatlakozást, úgy kormány, mint helyi szinten is. Egy szabadabb és jobb jövő reményében, mindent megtettünk a csatlakozás érdekében. Igéretekhez híven az EU megnyugtatón fogja kezelni a nemzeti kisebbségek ügyét, amire mi is érzékenyek vagyunk. Köztudott, hogy Európában közel 30 millió kisebbségi ember él. Remélem, hogy ez alkalommal nem a nagyhatalmi harcoknak leszünk az elszenvedői, amire a történelemben volt még példa.
- Köztudott, hogy Székelyvarság község 1907. január 1-től önálló település, előtte Oroszhegy községhez tartozott, Oroszhegy-Varságtisztása néven. Az anyaközségtől való leválása már 1895-től elkezdődött, amikor településünkön kihelyezett polgári tisztviselő, anyakönyvvezető működött Bakó Antal személyében. Az 1902-1904 között felépített római katolikus templommal egyidőben önálló egyházközséggé vált.
- A centenárium jegyében megpróbáltuk méltóképpen megünnepelni a jeles ünnepet. Nagy örömömre szolgált és megtisztelő volt, hogy én lehettem a 100 éves község polgármestere. Hálás vagyok a sorsnak érte!
- Február 18-án szenteltük fel illetve adtuk át az újonnan fölépített Székelyvarság községházát. A nem mindennapi eseményen jelen volt Markó Béla RMDSZ elnöke, Matos Attila Homokmégy polgármestere, Bunta Levente Hargita Megye Tanácsának elnöke, számos polgármester kollégám, meghívottak és nem utolsó sorban nagyon sok helyi lakos. Meghívásomra megtisztelt jelenlétével Kovács Sándor Székelyudvarhelyi főesperes úr, aki Jánosi Gellért helyi plébános jelenlétében fölszentelte Székelyvarság új Községházát, amely hab volt a 100 éves „szülinapi tortán”.
- „Tudás alapú gazdaság” elnevezésű pályázaton sikeresen pályáztunk! A szerződést Bukarestben írtam alá Nagy Zsolt akkori Hírközlési és Informatikai Miniszter társaságában. 23 darab számítógép, 2 projektor boldog tulajdonosai lettünk. Azon 200 romániai település közé tartoztunk, akik ennek birtokosai lehettek. Teleházat alakítottunk ki a községházán tizenegy számítógéppel. Tíz számítógép a központi iskolának, egy-egy számítógép a nagykúti iskolának illetve a könyvtárnak. Minden számítógéphez internetkapcsolatot építettünk ki. Több ideköthető rendezvény szervezői voltunk. Nyertes településeket hívtunk a művelődési házba, ahol számítógépes témában voltak előadások szakemberek részvételével. Ingyenes számítógépkezelői tanfolyamot indítottunk az önkormányzati dolgozók, valamint a tanügyi dolgozók számára.
- Faragott székely kapukat állítottunk a központi iskola bejáratához valamint a községháza bejáratához (Hirdetőtábla).
- Turisztikai ösvények kifestése. (Tartod vára, Nagküküllő forrása, Kilátó)
- Dísztanácsülés. Meghívottak a valamikori, illetve a jelenben hivatalunknál dolgozó személyek és a leszármazottak. Emléklapok osztása, az elhunytak emlékének fölidézése. Falúgyűlés és emlékműsor a 100 éves Székelyvarság tiszteletére a művelődési házban. Köszönet a diákoknak, valamint az oktatóknak az élményért.
- Emlékversenyek, pályázatok az ifjúság számára, Székelyvarság elmúlt 100 éves történéseiről.
- Mutatóavató. Közmunkával a tálasberci lakosokkal visszaállítottuk gyerekkorunk kilátóját a „Mutatót”. (Kezdeményezők: Dénes Tibor, Tamás József, Tamás Géza, Dénes Imre, Nagy Ágoston, Dénes Jenő).
- Augusztus 25-26-án nagy szélvihar, felhőszakadás (90 liter csapadék / 90 perc alatt). Tetemes kár érte erdeinket, útjainkat, épületeinket. Jelentős kár érte a 138/b megyei útszakaszt is főleg Bálint S. Sándorék környékén, a Tutu pataka áradása miatt.
- Ezt követően szerveztük meg a károk visszaállítását. Jelentős segítséget kaptunk Oroszhegy, Felsőboldogfalva, Zetelaka tanácsaitól. Köszönet Bálint Elemér, Sándor József, valamint Sándor László plogármester kollégáimnak. A károk kijavítására közmunkákat is szerveztünk. Kiemelten köszönöm a hathatós segítséget András Csaba, Fábián Árpád valamint Veres Árpád helyi vállalkozásoknak.
- November 10-én kezdődtek el a 138/b megyei útszakasz aszfaltozási munkálatai az első 3 km a zetaváraljai tározótól. Kezdtünk hinni a csodában!
2008
- Január 15-én a traktorok, taffok és más haszongépjármű tulajdonosok kérésére találkozót szerveztünk a székelyudvarhelyi rendőrség forgalmi osztályának szakértőivel, annak érdekében, hogy ezekkel a járművekkel törvényes keretek közt tudjanak közlekedni.
- Ford Fiesta személygépkocsit kaptunk adományba a Pénzügyi Minisztériumtól. Köszönet Birtalan József államtitkár úrnak. Bízva Isten segítségében Gyulafehérvárról hoztam el forgalmi és biztosító akták hiányában. Hála Istennek sikerült, de nem ajánlom senkinek ezt a vakmerőséget! Bármi történhetett volna!
- Március 3-án földcsuszamlás Major Antaléknál.
- Március 15. 1848-as emlékműavató. Jelen volt Asztalos Ferenc RMDSZ országgyűlési képviselő, Matos Attila homokmégyi polgármester, meghívottak és természetesen számtalan helyi lakos. Egy régi vágyam vált valóra, hisz március idusán nem volt Székelyvarságon egy méltó hely, ahol az ember el tudja helyezni az emlékezés virágait. Számos sikertelen próbálkozás után többheti keresés és érdeklődés után egy oltárhoz hasonló kb. 20 tonnás követ találtam Bolygómező alatt, amelyet végül daruval sikerült a helyére emelni. Még voltak más esélyes kövek, de ezeket a daru nem bírta felemelni. 2007. június 15-én Fábián Lajos taffos, Dénes Albert tanácsos és jómagam ástuk illetve húztuk ki a földből a követ, jónak találtuk. Székelyvarság, Homokmégy önkormányzatok mellett hathatós segítséget nyújtott a Varságért Egyesület, Fábián Árpád vállalkozó, Tamás Sándor, Dénes Gergely, Hegyi Csaba és Hegyi Attila kőműves mesterek, valamint Kiss László és fia (Gyergyóújfalu) kőfaragó mesterek.
- Május hónap folyamán, sikerült lefektetni ismét 14 darab 1000 mm átmérőjű átereszt a 138/b megyei útszakaszon. Az átersz csöveket a Kecsetiház szomszédságában levő mikróhidró rendszerből szedtük ki.
- Többszöri egyeztetést követően, április 14-18 között került megszervezésre első alkalommal egészségügyi szűrővizsgálat az anyaországi Bács-Kiskun megyei orvoscsoport önkéntes munkájaként. Külön köszönet Bunta Levente Hargita megye tanácsa elnökének illetve Bányai Gábor, Bács-Kiskun megye önkormányzata elnökének a közbenjárást, Svébis Mihály főigazgató főorvos úrnak pedig a szakmai irányítást. Fontosnak tartom az önkéntes orvos csoport névsorát megjeleníteni: Dr. Mócza György, Dr. Szűcs Enikő, Dr. Vassné Turi Sarolta, Dr. Cserényi László, Dr. Szelei Béla, Dr. Kovalcsik István, Dr. Pongrácz József, Dr. Borda Ferenc, Dr. Nagy András, Dr.Naszódi Péter, Dr. Oroján Iván, Dr. Kazacsai László, Dr. László Ilona (háziorvosunk). Köszönet illeti a laboráns, valamint asszisztensek munkáját is, és természetesen, mindkét megye önkormányzatának, munkatársainak a hozzáállását. Nem egyszerű egy ilyen sokrétű feladatot tető alá hozni, de megérte, hisz a székelyvarsági emberek egészsége mindent felülír. Ittlétük alatt a kevés szabadidőt megpróbáltuk hasznosan eltölteni a csoporttal. Szekeres kirándulás, szalonnasütés stb. Hálánk jeléül és az orvosok kérésére orvos-páciens találkozót szerveztünk a Művelődési Házban, ahol egy rövid kulturális programmal is kedveskedtünk. Varga Nelli képviselő asszony és jómagam záróbeszédét követően megható pillanatok következtek, hisz könnyes szemekkel köszöntük megy egymásnak a jóságát, és az összetartozásunk jegyében az is elhangzott, hogy lesz folytatás! Javaslatomra, Székelyvarság önkormányzata fölajánlott egy fél hektáros területet a Varság pataka szomszédságában, olyan megfontoltságból, hogy alkalom adtán Bács-Kiskun megye önkormányzata valamint megyei kórháza hétvégi házakat építsenek maguknak. Meg kell mondanom, hogy eleinte nem gondoltam, hogy egyáltalán lesz ebből valami, hisz minél több sör fogyott, annál több közös tervet szőttünk. Meglepetésemre, hamarosan szavamon fogtak, hisz alig telt el egy hónap és közölték, hogy a Bács-Kiskun közgyűlése jónak találta a kivitelezési tervet. Ezt követően hamarosan meg is épültek a házak, amelyeket rendszeresen látogatnak, kezdve a hátrányos helyzetű gyerekektől egészen a vezetőség tagjait is beleértve. Nagyon jó barátságok alakultak ki, azóta visszajáró vendégeink, sőt vannak, akik hétvégiház tulajdonosokká váltak.
- Május folyamán folytatódott a 138/b megyei útszakasz aszfaltozása, elkészült még 3,5 km aszfalt. Lassan, de araszolgattunk a cél felé. (Központ)!
- Községi útjaink kövezése, közmunkák.
- 45.000 lejes kormánytámogatás a római – katolikus templom részére. Köszönet az RMDSZ képviseletnek, valamint Nagy Benedek úrnak, aki a Vallásügyi Minisztériummal folytatott levelezésemnek a támogatója volt.
- Június 1-jén visszaválasztottak polgármesternek. 550 szavaztból 501 szavazott rám, ami 91 % jelent. Elkezdődött a III. mandátum. Nem volt kihívóm. Köszönöm a bizalmat!
- Sikeresen diplomáztam a Spiru Haret Bukarest egyetem kötelékéhez tartozó brassói karon „Jogi és közigazgatási todományok” szakon.
- A nagykút-i iskola külső felújítása. Világbanki támogatás.
- Célirányos kormánytámogatások: 820.000 lej Major Antaléknál történt földcsuszamlás okozta károkra és 700 m aszfalt 138/b megyei útszakaszra, valamint 350.000 lej a templom újrafedésére. Köszönet Constantin Strujan prefektusnak és Verestóy Attila szenátornak.
- WC és mosdó felújítása az ember egészségügynél.
-Sáncok és vízelvezetők ásása az útjaink mentén. Kövezési munkálatok közmunkával egybekötve.
- Terepjárón érkező karácsonyi csomag. Köszönet a Merkur - Super üzletláncoknak, Off-Road Traphy csapatának. Külön köszönet Boros Csaba valamint Nagy Levente (SP) vállalkozóknak.
2009
- Január 31-én vehettem át az Ezüstfenyő díjat, amelyet a szülőföld visszaszerzéséért ítélnek oda embereknek. A díjat Marosvásárhelyen a Kultúrpalota tükörtermében Markó Béla RMDSZ elnöktől vehettem át. A közbirtokosság megalakulása kapcsán úgy gondolom, hogy meg is dolgoztam érte, hogy őszinte legyek, a figyelmesség jól is esett.
- Lakossági nyilvántartó irodát nyitottunk Zetelakán, ahol sokkal kényelmesebb a székelyvarsági embereknek is az ügyintézés.
-„Ültess te is facsemetét!”. Több száz csemetét ültettünk el a hivatal alkalmazottjaival, valamint önkéntesek részvételével.
- Elkezdődött a DC 142 tisztási út aszfaltozása (PNDL).
- Feljavítottuk a Caritas által működtetett helyiséget. Köszönet Büki József anyaországi vállalkozónak.
- Udvarhelyszéki polgármester találkozó Székelyvarságon.
- Augusztus 1. Sportteremavató. Köszönöm Borbély László Miniszter Úrnak, Lukács Vilmos államtitkár Úrnak az akkori CNI igazgatónak és nem utolsó sorban Elekes Imre gyergyóújfalvi barátomnak a közbenjárásukat. (Imrével 4 órát kellett várnunk Csíkszeredában, hogy Lukács Vilmos igazgatóval este 10 órakor szóba tudjunk állni, és hogy elmondhassam a törekvéseimet sportterem ügyben). Fontos tudni azt, hogy az ilyen létesíményekre az akkori szabályok szerint csak a három ezer lakos fölötti községek voltak jogosultak. Székelyvarságnak akkor 1558 fő volt az állandó lakossága. Nem volt egyszerű, de egy kis jóindulattal, sok közbenjárás és intézkedés árán, végül sikerült.
- Augusztus 6-i árvíz, több gazdaság is megrongálódott. Községi útjainkban is tetemes kár keletkezett.
- Ingázó autóbuszjáratot indítottunk a diákoknak. Erre se volt példa Székelyvarság életében. (45 diák)
- Szüreti mulatságon vettünk részt Homokmégyen. Két tánccsoport, 67 személy. Gyerektánccsoport Fábián Emília, felnőtt tánccsoport Vass András vezetésével.
- Többnapos közmunkát szerveztünk az útjainkon keletkezett károk helyreállítására. Közel 4000 köbméter követ terítettünk el. Támogatónk a közbirtokosság. Sikerült vásárolnunk árvíztámogatásból 90 darab átereszt.
- Napközi otthon indul a dévai Szent Ferenc alapítvány szervezésében. Az épületet díjmentesen ajánlotta fel a Polgármesteri hivatal. Bútorokat, hűtőt, kályhát, evőeszközöket biztosítottunk.
- Mellékhelyiség és 350 darab szék a régi művelődési házhoz, annak ellenére, hogy tudatában voltunk annak, hogy az épületet nagyon megtámadta a fagomba. A gombatámadás mértékeit észlelve, kénytelenek voltunk döntést hozni arról, hogy hamarosan hozzáfogunk egy új művelődési ház megépítéséhez. Tudtam, hogy kemény dió lesz, de addig is fönn kell tartani a régit, hisz nem maradhatunk művelődési ház nélkül.
- Öt darab zsindellyel fedett buszmegállót helyeztünk el.
- Többszörös nekifutást követően, a Megyei Művészeti Népiskola közreműködésével megbeszéléseket kezdeményeztem egy fúvószenekar megalakulását illetően. Meghívtam Páter Csaba igazgató urat valamint az érintett szülőket. Ezt követően Borboly Csaba elnök úrral több alkalommai is egyeztettem. Jó volt látni, hogy egyre ügyesebbek a kiskorú fúvósaink. Igen nagy élmény volt látni, hogy kedvet kapnak a zenéléshez a felnőttek is (általában régi zenészek). Nekik külön gratulálok!
- Nagy örömünkre többszöri próbálkozás után sikerült egy 80.000 lejes kormánytámogatást szerezni, amelynek köszönhetően törleszteni tudtuk adósságainkat és az elmaradt alkalmazotti béreket! Lehet, ha sok embernek ez hihetetlennek tűnik, de ilyen is megtörtént! A román közigazgatás rejteget néha meglepetéseket!
- Abban a reményben, hogy a régi művelődési ház még kibír néhány évet, november 26-án öntöttük be az új művelődési ház alapját, hajnali 5 órakor fejeztük be, elég embertprobáló művelet volt.
2010.
- Adminisztrációs határok tisztázása a szomszédos településekkel. Oroszhegy községgel abban állapodtunk meg, hogy mostantól Székelyvarsághoz tartozzanak Horváth Tiborék és Tófalvi Sándorék, a gazdaságaik és ingatlanjaik lesz a közös határunk. Farkaslaka községgel pedig abban állapodtunk meg, hogy Pál Sári Jánoséktól lefele nem a Nagyküküllő folyó tengelye a közös határunk, hanem az út jobb széli sánca, ahogy megyünk Küküllő tanya irányába lefele. Ezeknek a megállapodásoknak köszönhetően Székelyvarság adminisztrációs területe nőtt kb. 25 hektárral.
- Áprilisban, ígéreteikhez híven visszatértek a Bács-Kiskun megyei önkéntes orvosok, és ismét ingyenes szűrővizsgálatot tartottak.
- Székelyföldi Konferencia. MIÉRT
- Kormánytámogatás az árvíz sújtotta utakra, 90.000 értékben.
- A 138/b megyei útszakaszon sikerült aszfaltréteget húzni a Küküllő tanyáig. Talán hamarosan megtörténik a csoda!
- Sikerült visszaépíteni a központi templom tornyát eredeti formájába. A tavalyi támogatást vissza kellett utalni, mivel nagyon későn, az év végére kaptuk, de kitartó munka árán sikerült a támogatást visszaszerezni. Köszönet Verestóy Attila szenátornak.
- Sikeresen diplomáztam mesterképzésen (Masterat) a Spiru Haret Bukarest kötelékébe tartozó brassói egyetem „Közigazgatási tudományok” szakán. Szakterületem: „Európai közigazgatási tanulmányok”.
- Sikerült beszereznünk egy új iskolabuszt. Nem éltünk egy előző lehetőséggel, (14 személyes ARO) mert így tudtuk elodázni a nagykúti iskola V-VIII. osztályainak összevonását a központival.
- Számos alkalommal történt egyeztetés a budapesti, valamint a kolozsvári műszaki egyetemek szakembereivel a megújuló energia témakörében. Sajnos, egyelőre kevés eredménnyel. ( Dr. Kontra Jenő, Dr.Köllő Gábor, Dr. Fejérvári Gábor, Dr.Valasek István).
- Székelyvarság szolgálatában 2000-2010. Képes kiadvány közös eredményeinkről.
2011.
- Árvízvédelmi munkálatok a Nagyküküllő folyó medrében, Küküllő tanya térségében. Köszönet a vásárhelyi vízügyi igazgatóságnak.
- Sportbázisavató. Műfüves kézilabda, teniszpálya a központi iskola udvarán. Helyi vállalkozók is támogatták az ügyet: András Albert Kafor kettő darab kapu, Varga Ákos protokoll, Magyari József két darab pad. Köszönet nekik!
- Sikerült visszaállítani a templomunk tornyát az eredeti méretébe és formájába.
- Péter és Pál napi „búcsúfia”. Elkészült a település bejáratánál a nagy székelykapu. Számtalanszor hangoztattam, hogy az emberi összefogást nem lehet pénzben mérni, íme ennek egy hiteles formája. Régi álmom vált valóra, hisz kapufaragó barátaimmal, ismerőseimmel többször beszéltünk erről a témáról. Kezdtem szervezkedni, a tanács támogatta az ötletet, a közbirtokosságnak tartozott egy siménfalvi vállalkozó, aki azt mondta, hogy törleszteni könnyebben tudna cserefában. Kihasználva az alkalmat a Közbirtokossági tagságot fölkértem, hogy ezzel a faanyaggal járuljanak hozzá a kapuépítéshez. Támogattak! Kerestem olyan vállalkozókat, akik hajlandók voltak támogatást nyújtani ilyen célra, szerencsére találtam. Már csak a munkálatokat kellett megszervezni, íme:
Közmunka: június 16. Alapásás, zsaluk, betonozás. András Csaba, Fábián Tibor, Faludi Zoltán, Péter Levente, Károly Tamás, Mátyás Albert, Pál Károly, Tamás Ernő.
Közmunka: június 21. Kapu tetőfedés zsindellyel. Tifán Emil, Pál Ferenc, Nagy Ágoston, Tamás Zoltán (zsindelykészítő mesterek, ők adományozták a zsindelyt is). Pál K Lajos, Tifán Levente, Tifán Attila, Pál Ágoston, Pál Miklós, Pál Tibor, Tőkés Levente, Vass T János, Pál Ernő, Tamás Ernő.
Közmunka: június 22. Kapuállítás, betonozás: Pál K Lajos, Dénes Albert (traktorral), Fancsali B László, Faludi Zoltán, Péter Levente, Tőkés Márton Vilmos, Mátyás Albert, Fábián Albert, Pál Károly, Szász Miklós, Nagy Attila, Horváth Tibor, Horváth Zsolt, Magyari József, Andorka László, Andorka Bernát, Tifán Bernát, Boros Barna, Pál Jenő, Tamás Ernő (traktorral). Kemény meló volt még ennyi embernek is, hisz darut kellett hívni és a forgalmat is le kellett állítani kb.3 órára. Közmunka: július 27. Utófestés, javítások, területrendezés: Károly Tamás, György Zoltán, Pál Károly, Mátyás Albert, Tamás Réka, Tamás Orsolya, Tamás Ernő (traktorral). Főtámogatók: Polgármesteri Hivatal, Forrásköze Közbirtokosság, Major Sándor - Székelyvarság szülöttje-Budapest, Nagy Pál, Székelyvarság szülöttje-Szatmárnémeti, András Albert-Kafor Kft, Fábián Árpád-Larici Kft. Faragómesterek: Pap Jenő, Pap Ferenc és fiaik Nyikómalomfalváról. Szép volt, fiúk!
- Internetszolgáltató antenna a templom szomszédságában.
-Augusztus -án „Megúsztam”! Régi álmom vált valóra, átúsztam a Balatont, Révfülöp-Balatonboglár 5.3 kilométeres szakaszát. Kovács Kázmér sógorommal készültünk erre a nagy eseményre. Estére értünk Balatonlellére, a Major Sanyi házában aludtunk meg. Reggel 9-kor indult a rajt Révfülöpről. Ebéd után indultunk haza, kora reggel értem haza, még ment a diszkó az iskola udvarán, hisz Málnaszüret Fesztivál volt. Nagyon fárasztó volt, de megérte! Próbálkoztam már az előző években is, de az időjárás miatt többször elhalasztották. Tudomásunkra hozták, hogy mennyire veszélyes tud lenni a Balaton a Pannon áramlat idején. Ilyenkor vörös jelzést adnak ki. Tilos a fürdés! Sajnos már több ember lelte halálát, akik a tiltás ellenére belebátorkodtak a vízbe fürdeni.
- Szeptember 24-én Kápolnaszentelés Sólyomkőhegyén. Hozzájárulások: Gyűjtést szerveztünk a település más tanyáin is, 5.580 lej gyűlt össze, a sólyomkői tanya lakóitól 450 lej/ fő összesen 77.600 lejt sikerült összegyűjteni! Továbbá: Közbirtokosság 36 ezer lejjel támogatta. Önkormányzat: 10 ezer lej, valamint 20 ezer lej pályázatból és 1.882 lej építkezési engedély illeték eltörlése. A kerítés cserefa karóit az akkori tanácsosok egy havi bérének lemondásából fedeztük. A kerítést az akkori tanácsosok, valamint az önkormányzat alkalmazottjai, önkéntes munkával, kalákában készítették el. A kápolna építési munkálatait Ifj. Faludi Zoltán ácsmester, tanácsos vezette. A vállakozó a Kafor kft (ifj.András Abert) volt. Dr. Jakubinyi György érsek úr szentelte fel a solyomkőiek rég megálmodott Istenházát, Jánosi Gellért helyi plébános társaságában. A sólyomkői lakók kérésére a kápolnát úgy terveztettük, hogy ravatalozó kápolnaként is használható legyen. A kápolna-templom építési szándéka már 1975-ben megfogalmazódott, de eddig még nem kísérelte meg senki ennek felépítését. Én büszke vagyok arra, hogy polgérmesterként részese lehettem a solyomkőiek régi álmának megvalósulásában! Számos helyi lakos és elszármazott jelenlétében, vendégeink voltak Verestóy Attila szenátor, valamint Borboly Csaba Hargita megye tanácsának elnöke is. Fontos elmondani azt is, hogy még a tervezési fázisban voltunk, amikor két anyaországi ember jelezte abbélli szándékát, hogy társulnának a támogatókhoz, mivel mindkettőjüknek hétvégi háza volt Sólyomkőn. Többször is találkoztunk, nagyon helyeselték a megálmodott kápolnát, nem akarták elhinni, hogy megvalósulhat a kápolna építése. Olyan ígéretet kaptunk Kőszegi Pétertől, hogy ő majd egy orgonát szeretne fölajánlani, illetve Szőke Istvánt említeném, aki egy festményt ajánlott fel a majdani oltárhoz. Be kell vallanom férfiasan, hogy azt gondoltam, ezek az ígéretek túl szépek ahhoz, hogy igazak lehessenek. Dicséretükre legyen mondva, amint a kápolna elkészült, minden ígéretet beváltottak. Az orgona kellő időben a helyére került, és nagy csodálkozásunkra az adományozó fel is hangolta, a festmény pedig ott díszíti az oltárt, amelyen Imre herceg nagy oktatómesterével, Gellért püspökkel tekintenek le a kápolnában levőkre. A háttér pedig a Kabalahágó valamint a Hegyeshegy. Szerintem ennél hitelesebb hátteret nem is lehetne elképzelni a sólyomkői kápolna oltárán!
- Fúvós zenekar megalakulása és Szent Mihály napi bemutatkozása. Amint már utaltam rá, sorozatos tárgyalásoknak köszönhetően sikerült megszervezni a Hargita Megyei Művészeti Népiskola támogatásával azt, hogy szakembereket, zenetanárokat küldjenek Székelyvarságra ilyen célból. Nagyon fontos volt a szülők hozzáállása. Így sikerült elindítani Gergely János karnagy vezetésével a központi iskola tantermeiben bevezetni a zenélés titkaiba a székelyvarsági iskolásokat első körben, és ezzel párhuzamosan nagy örömömre kedvet kaptak a felnőttek is, akik kedvelték ezt a fajta zenét. Kölcsönkért hangszerekkel, a zenetanárok saját hangszereivel, a tanács által vásárolt néhány hangszerrel indultak a próbák. Javaslatomra és nagy örömömre a közbirtokossági tagság megszavazta és megvásárolta a tanárok által javasolt hangszereket.
- Megjelent Székelyvarság III. turisztikai térképe.
- Szennyvízcsatorna-rendszer átadása (Tisztás-Központ). Fontosnak tarottam a rendszer kiépítését, mivel tudtam, hogy hamarosan pályázati kiírások lesznek aszfalt utakra, a víz-szennyvíz léte kizáró jellegű lesz.
- Közmunkák az útjaink javítására, sáncok ásása, közbirtokossági támogatások.
- Koptató aszfaltréteg 2 km hosszúságban, 138/b megyei útszakasz. Lassan, de biztosan a végcél felé! (Központ)
- Népszámlálás. Biztató eredmények, az utóbbi 30 évben először nem fogyott Székelyvarság népessége, 57 fővel gyarapodtunk!
2012.
- Cielo márkájú személygépkocsi. Adomány a Román Kormány Főtitkárságától. (Antal István képviselő).
- A Sóvidék-Hegyalja Kistérség megválasztott elnökeként aláírtam Bukaraestben a Mezőgazdasági Minisztérium dísztermében a Leader kistérség finanszírozási szerződést. Ezt követően Gyulafehérvárra kellett utazni a Leader kistérség ügyében. Miután a Leader elindult, le kellett mondanom a tiszségről, hisz ebben a formában Székelyvarság nem pályázhatott volna.
- Stockholmi iskolabútor adomány az iskoláknak. Hosszas levelezés után közbenjártak: Fábián László svéd állampolgár, Bálint László Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány elnöke. Az átadáson jelen volt Dr. Zsigmond Barna Pál a Magyar Köztársaság csíkszeredai főkonzulja.
- Aszfaltút a Központ-Tisztás közt.
- Térkövezett sétáló utca a templom felé.
- A Szent Ferenc Alapítványnak kiadott épület följavítása.
- Székelyföldi akadémia. Fiatalok itthon maradása, vadkárok stb.
- Június 4. Székelyvarság első gólyafészke a Központban! (kuriózum)
- Június 9. Réka lányom menyasszonyi ruhába jött a kora reggeli órákban voksolni, hisz előző nap volt az esküvője. Visszaválasztottak polgármesternek, elkezdtem a III. mandátumot. 790 megjelent szavazóból 540 rám szavazott, ami 68% jelent. Kihívóm a Néppárt színeiben Miklós Imre volt, aki 250 szavazatot kapott. Saját bevallása szerint utólag jött rá, hogy bohócot csináltak belőle. A kampányban folyt a Néppárttal címkézett ingyenbor a „kultúrkocsmákban”, nevetségesek voltak. Borbély Gyula-Romuáld szűk, de zajos köre hozta formáját, Caragiale jutott eszembe! Köszönöm a bizalmat!
- Számvevőszéki ellenőrzés.
- Elkészült Forrásköze-Tálasbérce villanyhálózatának korszerűsítése. Számos egyeztetés és tárgyalás nyomán a Fejlesztési Minisztérium beruházásának köszönhetően. Fontos lépést tartani a fejlődéssel, hisz a régi rendszert „kinőttük”, sok helyen panasz volt a gyenge feszültségre. Bízom benne, hogy belátható időn belül nem lesz panasz ezen a részen.
- Zsindelykészítő tábor. Önkormányzat, Közbirtokosság támogatásával.
- Augusztus 4. 10 óra. Megtörtént az, amit sokan nem hittek! Öt év kemény utánajárást és lobbit követően, a székelyvarságiak évszázados álma vált valóra, elkészült a bekötő aszfaltút Zetelak-i víztározó – Központ – Tisztás utolsó szakasza is (17 km). Immáron aszfaltozott út köti össze településünket a világgal. Remélhetőleg többen fognak ingázni, ami azt jelenti, hogy többen hazaköltöznek, illetve itthon maradnak, hisz normális körülmények közt aszfaltozott úton, 36 km nem lenne távolság. Felemelő pillanat volt és egyben megtisztelő! Sokak szerint történelmet írtunk. Köszönet Mircea Ciumara Minisztr Úrnak, Dr. Vrestóy Attila szenátornak az RMDSZ mindenkori vezetőinek, valamint Hargita megye tanácsának a sorozatos támogatást. A szalagvágásnál számos helyi lakos és vendég körében tiszteletét tette: Dr. Zsigmond Barna Pál Magyarország Főkonzulja Csíkszeredából, Antal István képviselő, Borboly Csaba Hargita megye tanácsának elnöke, valamint Sófalvi László Hargita megye tanácsának alelnöke.
- Fontos pillanat a családom életében! A szeptemberi iskolakezdéskor három tanárnő lépett ki az otthonunk kapuján. Nagyon büszke voltam látni a tanárnő feleségemet két tanárnő lányával munkába indulni.
- A kormányváltást követően a pénzügyi válságra hivatkozva a költségvetésünkből visszafaragtak 280.000 lejt! Nagy érvágás! A népi bölcsesség azt tarja, hogy a pénzzel könnyű gazdálkodni, nélküle az igazi művészet.
- Érdekes lehet az utókornak! Borbély Öcsiék előtt, velünk szemben radaroznak a rendőrök. Hogy mit kellett megérni!
- Térfigyelő kamerák a központi részen.
2013
- Folytatódott az adminisztrációs határok tisztázása azokkal a szomszédokkal, ahol ez még nem sikerült, Gyergyócsomafalvával, Gyergyóalfaluval valamint Zetelakával.
- Sikerült megszervezni a forgalomba be nem íratott traktorok, mezőgazdasági gépek helyben való műszakiztatását, sokan éltek a ritka lehetőséggel.
- Elég nagy vita alakult ki köztem, mint polgármester és a rendőrség közt, ugyanis kifogásoltam a közbiztonság érdekében tett munkájukat. Több alkalommal házakat törtek föl, autókat loptak el, üzleteket törtek föl, többek közt a sajátomat is. Folyamatos levelezést folytattam a rendőrség Hargita megyei vezetőivel is. Meghívásomra tanácsülésen vett részt Jére Ferenc, a Székelyudvarhelyi Rendőrség alparancsnoka, akinek felsoroltam a magam meg a székelyvarságiak kifogásait. Mi nem voltunk hozzászokva a napi lopásokhoz, és nem is áll szándékunkban ehhez hozzászokni. Sajnos, a tettesek nem igazán kerültek elő, de annál több bírságot róttak ki a közútainkon esetenként ,,Köszönjék a polgármesternek” címszó alatt. Ismerős intézkedések! Nagy áldomást ígértem a székelyudvarhelyi alparancsnok úrnak a tanácsosok jelenlétében arra az esetre, ha a tetteseket a szentmiséről kijövő emberek előtt bemutatják (ahogy ez szokásban volt a régi időkben). Olcsón megúsztam, mert a tetteseket nem sikerült előkeríteni.
- Kövezések és közmunkák a közútjainkon, a tört kő jelentős részét a közbirtokosság biztosította.
- június 14-én Polgármester Találkozó Székelyudvarhelyen. Indítványoztam egy beadványt az Udvarhelyi Híradó szerkesztőségéhez a lapban megjelent névtelen, lejárató cikkek illetve sms miatt, amelyet aláírt 18 udvarhelyszéki polgármester. Ezekben a névtelen üzenetekben az RMDSZ polgármesterek lejáratása volt a fő cél. Bevittem a szerkesztő Úrhoz a beadványt, és elmondtam, hogy kár a Híradóért, hisz valamikor egy nívós lap volt, de mára búvárlappá vedlett át. Ekkor egy jó időre sokadmagammal kitiltottuk a hivatalokból, nem voltunk hajlandóak interjúkat adni az Udvarhelyi Híradónak.
- Elkészült 1700 m betonsánc és 250 m járda a tisztási út mentén.
- Zsindelykészítő, túlélő valamint természetgyógyászati tábor.
- Megszerveztük a magyar kettős állampolgársághoz szükséges iratok kiallítását azon személyek részére, akik ezeket igénylik. Sokan éltek a lehetőséggel.
- Október 27-én rész vettem többedmagammal a Székelyek Nagymenetelésén Berecktől-Kökösig. Megtisztelő és felemelő érzés volt, erőt adott a további harcainkhoz a zászlóink és egyéb szimbólumaink ügyében.
- Peres ügybe keveredtünk Pál Sári Gézával, az 1998 ban megejtett területcsere miatt, (Vencelék melletti gáter terület – Bagzos. (Sáriék- féle terület). A területmérések után kiderült, hogy a bagzosi területből hiányzik egy fél hektár. Nem vagyok büszke az akkori tanács valamint a vezetőség döntéseire, elvártam volna, hogy találják meg így legalább utólag a megoldást, de nem igazán díjazták a felkérést.
- Bírósági per Dan Tănasă román nacionalista aktivistával. Székely zászló, helységnévtábla, kétnyelvű feliratok. Nem az első ilyen eset, hogy ilyenekért panaszolnak be ezek a senkiházi alakok, de ez egy kicsit rázósabb volt. Aki polgármesteri tisztséget vállal, annak ezeket is vállalnia kell. Számtalan levél és email váltás után csak pont került a cirkusz végére. De nem vagyunk naivak, lesz még visszavágó, és ez mindaddig ismétlődni fog, amíg a régi bajkeverő szekusok köztünk lesznek. A lényeg az, hogy a zászló és a magyar feliratok maradtak. Igaz, hogy a zászlótartók a hivatalon szaporodtak, mivel mindig úgy költöztettük a zászlóinkat, hogy megfeleljünk a jelentgetőknek, de sose vettük le. A székely furfang verhetetlen! Ezekről nem is érdemes sokat beszélni, de elhihetik, hogy a polgármesternek nem hiányzik, hogy ilyen alattomos emberekkel való levelezéssel töltse az idejét, és koptassa idegrendszerét. Ezeknél sokkal fontosabb dolgokkal volna érdemes foglalkozni. Egy valamire való európai országban ez nem lenne lehetséges. Annak idején 2007 januárjában, amikor EU tagállam lett Románia is, nem így képzeltük a kisebbségi sorsú emberekkel való bánásmódot.
- El kezdödött a járda építése Központ és György Péterék közti szakaszon.
- Befejeződött a köztulajdonban levő területeink beazonosítása, felmérése, következnek a telekkönyvezések.
2014
- Az önkormányzat eltemettette Orbán (Minya) Imrét. Sajnos, nem volt közeli hozzátartozója, az itteni rokonság se vállalta az ezzel járó ügyintézést, kiadásokat. Isten nyugasztalja!
- Sáncok ásása, átereszek a községi útjaink szomszédságában. Vásároltunk 400 darab vasúti beton síntalpat. Jó szolgálatot tettek útjaink és átereszeink karbantartásában.
- Hídjavítás, Pál Vilmoséknál a 138/b megyei útszakaszon.
- Lebontottuk a régi jegyzői lakot (Gyula csárda).
- Részt vettünk a Székely vágtán az Óriás pincetetőn, Maksán. Dáriusz hozta a formáját.
- Betonból színpadot építettünk Bolygómezőn, ahol a Málnaszüret Fesztivál vasárnapi programját szervezzük.
- Festészeti tábor. „Egy falatnyi Erdély” címmel. Erdélyi magyarokért közhasznú alapítvánnyal közösen. Célunk minél több helyen bemutatni az elkészült anyagot itthon és a nagyvilágban egyaránt.
- Fölújítottuk Bagzos kútját (betongyűrű, vezeték, favályú).
- Nemzeti vágta, Budapest, Szabatság tér. Nagyon büszke voltam, amikor beolvasták Székelyvarság rövid történetét és bemuatták Dáriusz nevű lovaunkat, aki a településünket képviselte. Köszönet minden támogatónak és kiváltképpen Horváth Zsoltnak , aki a szakmai irányító volt. Kiemelten köszönöm a békéscsabai Váradi Zoltánnak és Fazekas Istvánnak, aki szűkebb baráti körével megvásárolta a versenylovat Székelyvarság községnek, és akik a budapesti szállásunkat is kifizették. Köszönet Bányai Gábor úrnak, aki Bács-Kiskun megye önkormányzatának akkori elnöke lévén a lovat benevezte a Nemzeti vágtába. Dariuszt a lovagló pályára András Csaba vezette föl, a nyeregben pedig Fazakas János Alpár ült. Nagy élmény volt, láthattuk miként csinálják a nagyok, és hogy a lovat hogyan kell partnerként kezelni és kommunikálni vele, nem pedig eszközként kihasználni. A verseny napján számos Budapesten és környékén tartózkodó vagy ott élő székelyvarsági szurkoló gyűlt össze a nekünk fenntartott lelátón. Hajrá Székelyvarság!!! volt hallható számtalanszor. Csak szerényen jegyzem meg, hogy Székelyvarság nevét nem minden nap emlegetik a Hősök terén, Budapesten. Szép volt, fiuk!
- Megnyílt a gyógyszertár.
- Sikeres pályázat a templom külső javítására 50.000 lej (Megyei Tanács).
- Bejegyeztük a „Jézus kútja” tűzoltó egyesületet.
- Egészségügyi szűrés. Bács-Kiskun megyei kórház önkéntes orvosaival, II. alkalom.
- Központi fűtés a Nagykút-i iskolánál. A berendezést, szerelést a tanács fizette. A kazánházhoz szükséges faanyagot az iskola fedezte. Az építkezési munkálatokat pedig a szülők közmunkában végezték. Példaértékű összefogás. Kaláka program, Hargita megye tanácsa.
- Kormánytámogatás utakra. Annak ellenére, hogy nagyon későn érkezett a pénz (december 15) sikerült a munkálatokat elvégezni. Ezek a kései támogatások mindig próbára teszik az embert. Elkölteni csak úgy lehetséges, hogyha a tanács rugalmas és a polgármester meg a könyvelés dolgozik az ünnepek alatt is.
- Kaláka pályázati pénzből meg tudtunk vásárolni 2 darab főzőkályhát illetve 2 darab aragázkályhát, 1 hűtőszekrényt és 2 mosogató kagylót az épülő művelődési ház konyhájához.
2015
- Községi útjaink tervezése, szélesítés, kövezések, vízelvezetés. Ahhoz , hogy komolyabb útjavításokat lehessen eszközölni a „két kert köze” legalább 7 m széles kell legyen. Sok esetben 2-3 méterrel kellett bennebb tenni a kerítéseket, hisz ennek előtte csak szekerezésre voltak alkalmasok ezek az utak.
- Járdaépítés a központban, 1 km.
- Hargita megye tanácsa megszavazta a 40.000 lejes támogatást a papilak följavítására leadott pályázatot követően.
- Bocskai ruhák nyertes pályázata. Hargita megye tanácsa adományozta a fuvósoknak.
- Június 15-17. részt vettem Brüsszelben az Európai Parlament bemutatóján Winkler Gyula és Sógor Csaba képviselők meghívására.
-A szolgálatos feljelentők, régi-mai besúgó bérencek engem se kíméltek. A székelyudvarhelyi redőrségtől közölték, hogy DNA feljelentés van ellenem. Azok az emberek, akiket feljelentett valaki az antikorrupciós szerveknél, tudja, hogy ilvenkor milyen érzés fut át az emberen. Megítélésem szerint a besúgó egy olyan emberszabású ragadozó állat, aki túlél és kiszolgál minden rendszert.
- Július 27-30. Zsindelykészítő tábor.
- Augusztus 1. Falumúzeum avatása, szentelése. Annak érdekében, hogy a falukép ne változzon, az újonnan épült épület hasonmása lett a lebontott jegyzői laknak, és pontosan a helyére épült.
- Augusztus 8. Festészeti és fotótábor. Varsági műhely, Erdélyi Magyarokért Alapítvány társ- szervezésével.
- Elkészültek a Gegőék-Központ-Alsó Bagzos aszfaltozott községi utak. Népünnepély, hisz számtalan székelyvarsági lakosnak megváltoztak az életkörülményei. Köszönöm a 202 terület tulajdonosnak, akikkel egyenként szóba álltam annak érdekében, hogy az út javára mondjanak le bizonyos területről, hisz azelőtt 2-3 méteres szekérutakon jártak, most pedig 5 m széles aszfaltúton. Nem volt egyszerű, de megértették és tapasztalták, hogy az „elveszített” terület megtérült a hírtelen megugrott telekárakban. Ilyenkor az ember elfelejti azt a néhány terület tulajdonost, kikkel olykor éles vitákat kellett megvívni, de ma már ők is megértették az idők szavát. Előre haladni csak így lehet. Az útszakasz avatása úgy történt, hogy végigszekereztünk Gegőéktől – Alsó Bagzosig. Mindenhol süteménnyel és pálinkával (nem is kevéssel) kínáltak, még azok is, akik néha nagyon féltették a vagyont. Az útunk végén pedig székelyruhába öltözött alsóbagzosiak tánccal fogadtak. Igazi ünnepély volt! Örültem, hogy polgármesterként részese lehettem annak a folyamatnak, amelynek során Bagzos, egy kihalásra ítélt tanyából egy fejlődő tanyává válhatott. Azóta szebbnél szebb házak épülnek és gyarapodik a lakosság is.
- Elhoztuk Bukarestből a Leader pályázaton nyert Mitsubishi tűzoltó autót. Lassan gyarapodik a tűzoltófészer felszereltsége.
- Sáncok ásása, tanyai utak kövezése, közmunkák szervezése.
- Elkezdődött a tisztási tanya villanyhálózatának korszerűsítése. Fejlesztési Minisztérium. Több tucat tárgyalást és utazást követően sikerült ezt a falurészt is rendbe tenni, hisz a szaporodó gazdaságok valamint vállakozások sokasága nagyon leterhelték a villanyhálózatot.
- Sikerült leaszfaltozni a Polgármesteri Hivatal - Nagykanyar közti útszakaszt.
- Új kerítés a posta udvarán.
- Fölavattuk és fölszenteltük a felújított Egészségházat.
- Kihelyezett rendkívüli tanácsüles a Hargita megye tanácsával. Megszavaztak 400.000 lej kölcsönt a pályázataink önrészéhez.
- Székelyvarság szolgálatában 2000-2015. Képes kiadvány, közös eredményeinkről.
2016
- Január 11. mintegy ajándék, hisz névnapomra kaptam meg azt az átiratot, amelynek értelmében a székelyudvarhelyi ügyészség ejti azokat a vádakat, amelyeket ellenem fogalmazott meg egy ismeretlen feljelentő a korrupciókat kivizsgáló állami hatóságnál (DNA). Az eltelt fél évben több alkalommal idéztek be a székelyudvarhelyi rendőrségre a szolgálatos feljelentők, besúgók, bérencek jóvoltából. Nem kellemes foglalatosság, de az igazság győzött! Nem tudom, mennyi időnek kell eltelnie ahhoz, hogy a gerinctelen, semmiházi és névtelen besúgóktól megszabaduljunk. El kell mondanom, hogy a szakhatóság a vizsgálat kapcsán nagyon profi módon végezte a dolgát és a dolgokat a helyén kezelték, kimondottan tényekre hivatkoztak, amelyeket igazoló aktákkal kellett bizonyítani. Nem kívánom senkinek se ezt az „élményt”. Sokat adnék még ma is, ha megtudnám, hogy ki ez az emberformájú senkiházi. Az eljárás végén ügyvéd jelenlétében megkérdeztem, hogy akkor mi lesz a feljelentővel, mire azt válaszolták, hogy ez nem az ők dolguk. Nevetséges, hogy egy jogállamban ez megtörténhet. Utólag derült ki, hogy ugyanebben az időben több polgármester kollegám is végigjárta ezt a tortúrát, egyesek azzal magyarázták, hogy a közelgő kampányt ezzel indította az ellenzék. Nem zárom ki. Egyébként semmi kifogásom a kivizsgálások ellen, csak akkor járjon ki mindenkinek ez az „élmény”, hisz sok esetben minimálbérből vagy annál kevesebb törvényes jövedelemből jóval módosabb emberek lakják térségünket, országunkat. Alig száradt meg a tinta a felmentésemet igazoló közleményről, néhány napra rá újra hívattak a rendőrségre. Ezúttal a feljelentőm Pál S Géza volt (Géza bácsi ismert személyiség a besúgók csordájában), aki a területcsere miatt jelentett fel. Tudniillik számos alkalommal szóvá tettem, hogy az Önkormányzatnak a cserét követően hiányzik egy fél hektár területe. Ezeket az allításokat a hivatalos mérések megejtését követően fogalmaztam meg. Amennyiben ez a terület nem fog az Önkormányzat tulajdonába visszakerülni, a cserét lebonyolító hivatalnokok lelkén szárad a hiány. Nem volt elég a 2013-ban elkezdődött peres ügyünk ebben a témában, még fel is jelentett a DNA nál. Ezeket le is nyilatkoztam a kivizsgáló szerveknek.
- Nagy meglepetésemre január 23-án a Magyar Kultúra Napja alkalmából rendezett ünnepségen, amelyet az Udvarhelyszéki Kulturális Egyesület, Szőcs Endre ügyvezető szervezett, a székelyudvarhelyi Művelődési Házban átvehettem az „Értékmentésért” járó díjat. A polgármester nem az elismerésekhez van szokva, de jól esett. Köszönöm az elismerést!
- Február 5. egy másik nagyon fontos nap a településünk életében, ugyanis ezen a napon avattuk, szenteltük fel az új művelődési házat. A tanügyisek szokás szerint ideillő tréfás jelenetekkel szórakoztatták a nagyérdeműt. Jánosi Gellért plébános urunk hozta a formáját. Zsúfoltságig telt a terem, kosaras bállal folytatódott a program, ezt követően farsangi mulatság reggelig. Az épület kiállta a próbát, hisz zsúfoltságig tele volt. Székelyvarság megérdemelte, hogy egy tájba illő, tágas művelődési háza legyen! Hálás vagyok a sorsnak, hogy közösen ezt is sikerült tető alá hoznunk. Köszönöm mindenkinek a munkát és az élményt!
- Elkezdődött a régi művelődési ház lebontása. Amint már említettem, életben kellett tartani az utolsó percig, pedig már lassan életveszélyessé vált az elszaporodott fagomba miatt, amelynek spórái teljesen behálózták a faszerkezeteket.
- Március 10. Székely Szabadság Napja Marosvásárhely. A beépített RMDSZ-t szidó provokátoroknak sikerült meggyalázniuk az ünnepélyt. Szomorú, hogy egyesek ilyen mélységekig tudnak süllyedni szent ünnepeink alkalmával is.
- Elkezdődött a fogászati rendelő működése. Egy régi ígéretemet sikerült megvalósítani. Nagy élmény és kényelem, nem kell mindenért elutazni. Idő- és pénzspórlás.
- Május 8-10. Szűrővizsgálatok a Bács-Kiskun megyei önkéntes orvoscsoport jóvoltából, immár III. alkalommal. Közösen ünnepeltük meg a 10 éves kapcsolatunkat, egy kis előadással az új művelődési házban. Kihelyezett megyei tanácsülés, nagy örömünkre tiszteletét tette a Harghita Népi Együttes is, akik szokásukhoz híven növelték a hangulatot.
- Sziklakert, virágos park, padok, tuja fenyők és hangulatvilágítás az új művelődési ház előtti téren.
- Kormányrendeletet követően elkezdtük a méréseket a köztulajdon valamint a községi útjaink telekkönyvezése érdekében. Amennyiben pályázati kiírások lesznek, ezeknek a léte kizáró jellegű.
- Június 5. Újraválasztottak polgármesternek, elkezdtem az V. megbízatást. A 735 szavazatból 572 szavazott rám, ami 77% jelent. Kihívóm Borbély Gyula Romuáld volt, ő 146 szavazatot kapott. Szokásukhoz híven a Néppárt-MPP konglomerátum, elképesztő, szint alatti, alpári kampányt folytatott. Azt szokták mondani, hogy mindenki azt teszi, amire képes. Amennyiben Romuáld ennyi energiát fordítana az édesapjától örökölt vállalkozására, nem így nézne ki a „Tisztásiak szégyene” nevet viselő udvara és környéke. Néhány embert el lehet csábítani a sorozatos hazugságokkal, ígérgetésekkel, de a tömeget nem. Ismerős forgatókönyv: kevés, de zajos horda elvtelen harca a csendes többséggel. Köszönöm a bizalmat!
- A templom részleges belső felújítása anyaországi támogatással. Péter és Pál napi Búcsús szentmise. Megtisztelt jelenlétével Soltész Miklós államtitkár úr is.
- Július 31. Fúvós találkozó. Első alkalommal itt Székelyvarságon. Bízom benne, hogy lesz folytatás.
- Központi fűtés a központi óvodánál.
- Elkészült Székelyvarság fejlesztési stratégiája 2015-2020 időszakra.
- Vízvezeték feljavítása Tálasbercén. A lakosok megvásárolták a vezetéket, a polgármesteri hivatal kiásatta és betakartatta az 1500 m sáncot.
- Meghívott előadóként részt vettem a Deságon megrendezett „Fiatalok Itthonmaradása” témájú táborban. Szervező a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, Anyaország.
- Befejeződött a Tisztás DC 142 teljes leaszfaltozása Bolygóig valamint Tifán Lászlóig, ami azt jelenti, hogy Bolygó is aszfalttal van összekötve a világgal.
- Részt vettünk Homokmégyen a szüreti mulatságon.
2017.
- Bányai Gábor magyar országgyűlési képviselő úr meghívásának eleget téve látogatást tettem a Magyar Parlament házatáján. Nagy megtiszteltetés volt számomra párbeszédet folytatni Dr. Naszvadi György elnöki főtanácsadó Úrral a Magyar Nemzeti Bank székhelyén. A látogatás után a képviselő úr tanácsára levelezést folytattam Orbán Viktor Miniszterelnök Úrral, a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola följavítása érdekében, valamint egy tűzoltó fecskendő beszerzésének ügyében.
- Postabanki pénzautómata a Központban.
- Önkéntes tűzoltóság újraszervezése. „Jézus kútja” önkéntes tűzoltósági tagság tisztújítása és újraszervezése. Egy új korszakot kezdtünk el az önkéntes tűzoltóság életében.
- Fedett parkírozó a polgármesteri hivatal mögött.
- „Kérdő útját nem veszti” hangzik a bölcs mondás. Tűzoltó autó ügyében leveleket írtam több intézmény felé, ide értve Magyarország Körmányfőjét is. Érdeklődésemet meghallva, az anyaországi Kóka község (Pest Vármegye) fölajánlott egy összkerék meghajtású Rába típusú fecskendőt. Köszönöm Albert Csabának a Hargita megyei önkéntes tűzoltók egyesülete elnökének közbenjárását, hisz vele is közöltem szándékainkat. Terveinkről értesítettem a Magyar Tűzoltó Szövetséget is. Kiemelten köszönöm Nyers István nyugalmazott ezredes úrnak és csapatának a hathatós segítséget és tájékoztatást, mivel az autót helybe hozták, nem is kevés felszereltséggel. Ezt követően folyamatosan próbálunk beszerezni minden olyan kelléket, ami még hiányzik. Rendszeresen próbálunk pályázni új kellékek beszervezésére. Egy egész kálváriát követően, makacs kitartással, fél év alatt sikerült forgalomba beíratni a fecskendőt, annak ellenére, hogy kértem a prefektus úr támogatását is. A román hatóság még azt is meg kellett „vizsgálja”, hogy az autó nem lopott-e, annak ellenére, hogy minden igazoló akta rendben volt, hisz az autót magyar közjegyző jelenlétébe vettem át Székelyvarságon. Megalázó volt nagyon, de megérte!
- Július 30. II. Fúvós Találkozó. Társszervező az Önkormányzat.
- A jelenlegi előírásoknak megfelelően kötelezték egy villámhárító fölszerelését a művelődési háznál.
- Új vízforrásokat fogtunk be a Forrásközi víztározóba. Fogy a víztartalék, hisz a rendszer nagyon régi és sok a vízveszteség.
- Felújítottuk a Tőkés Péter melletti 250 köbméteres vízbazint.
- Modern polgárvédelmi riasztó a polgármesteri hivatal épülete mögött.
- Zsindelyfedelek javítása, újrafedése, iskolaudvari színpad, hirdetőtáblák, kapuk festése.
- Védőnőt alkalmaztunk az Egészségügyi Minisztérium támogatásával. Tekintettel Székelyvarság földrajzi elhelyezkedésére fontosnak tartottuk a lakosság minél hatékonyabb egészségügyi ellátását.
- Augusztus 5. Tűzoltók Házának avatója. Az épületet a Közbirtokosság építette az Önkormányzat területére. A felszereltség az Önkormányzat valamint az Önkéntes Tűzoltó Egyesület tulajdona.
- Fölavattuk a nagyméretű futballpályánkat Gegőéknél (Önkormányzat, Közbirtokosság, közmunka). Közel 1000 autónyi töltést szállítottunk erre a mocsaras, elég haszontalan helyre, a Gegőék-Alsó Bagzos közötti közel 9 km út megépítésekor keletkezett töltésből a pálya alapozásához. Van olyan hely, ahol 4 m magas a töltés. A majdani pálya helyének kicövekelésekor Tőkés Levente mérőműszerrel, valamint Tifán Csaba gyakorlott sporttanár segítkezett.
-Gurul a rádió. A vásárhelyi rádió munkatársainak látogatása. Ez is egy lehetőség volt Székelyvarság bemutatására, főleg itt Székelyföldön. Támogatónk a „Három bocs” panzió.
- Folytattuk a községi útjaink szélesítését, 7 m szélességre. Első lépésként DC 137 (Forrásköze) és DC 141 (Sólyomkő), 1-1 km hosszúságban. Amint már említettem, a területekről való lemondás a közút javára nagyon fontos része volt a munkálatoknak. Kevés olyan területtulajdonos volt, aki ezt nem akarta megérteni, velük külön kellett tárgyalni, elhihetik, nem volt egyszerű dolog. Szerencsére, a túlnyomó többség ezúttal is értette az idők szavát. El kell felejteni a 2-3 méteres szekérutakat, amennyiben lépést akarunk tartani ezzel a telemotorizált világgal.
- Szent Flórián kupa Székelyudvarhelyen. Első alkalommal sikerült részt vennünk, immár a Rába valamint a Michubishi tűzoltó autókkal. Nagyon büszke voltam a fiatal csapatra, én a kukta szerepét vállaltam, ez alkalommal megszervezett főzőversenyen sikerült az előkelő III. helyet megnyerni.
- Jobb később, mint soha! Sikerült támogatást szerezni a Nagyküküllő medrének kotrására a Küküllő tanya szakaszon. Maros Vízügyi Igazgatóság, Marosvásárhely támogatásával.
- A 142 községi úton (Tisztás) elkészült 2 híd és 6 félreálló. A hidak építése miatt el kellett terelnünk a forgalmat. A tervezővel egyeztetve arra jutottunk, hogy a Daruén, Farkas dombon át legyen az elkerülő út, ugyanis a terv szerint a hidak mellett kellett volna építeni egy ideiglenes elkerülő utat. Ily módon sikerült a Darué utat is megjavítatni.
- Közútjaink kövezése, közmunkák, a tört kő felét a közbirtokosság biztosította.
- Könyvbemutatónak voltunk társszervezői, Tanyavilág:Kovács Hont Imre. Kulturális előadások: Hári János - Fortuna Egyesület, Apám tánca - Táncműhely Székelyudvarhely.
- Hosszas egyeztetést követően sikerült leltárba venni közútjainkat. Kataszteri méréseket végeztettünk, és a térképen megjelöltük. Azokra az utakra, amelyek nincsenek megjelenítve ezen a listán, közpénzt nem költhetünk.
- Az angyalvárás pillanataiban érkezett egy nagyon jó hír, hogy az Orbán Viktor Miniszterelnök vezette anyaországi kormány célirányosan megszavazott két támogatást Székelyvarságnak: Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola 30 millió forint felújításra, Sí egyesület pedig 420 millió forint támogatást, sípályaépítésre. Kiemelten megköszönjük Varga Mihály Pénzügyminiszter Úrnak a támogatást és közbenjárását! Ránk köszöntött Székelyvarság eddigi leggazdagabb angyala. Isten fizesse mindenkinek, aki tett érte! A két ünnep között hívtak telefonon az anyaországi balliberális sajtó bérencei, hogy esetleg nincs-e lelkiismeret furdalásom amiatt, hogy ennyi pénzt „kitoltak” nekünk. Tudom-e azt, hogy mennyi nehézség van Magyarországon stb-stb. Legszívesebben nagyon lekiabáltam volna, hogy enyhén fogalmazzak. Kérdeztem, hogy esetleg Trianon mond-e valamit, de nem értette a kérdésem, nem is vártam el. Mindaddig, amíg a határon innen bozgorok vagyunk és a határon túl meg románok, addig ezekről a semmiházi emberszabású „dantanasa és gyurcsányokról” nem tud jó véleményem lenni. Végre az anyaországnak olyan kormánya van, aki nem feledi el az országhatáron, saját hibáján kívül rekedt kistestvért sem. Ez nekünk, akik a nemzeti kisebbség keserű kenyerét naponta ellegetjük, nagyon fontos. Remélem, reméljük, hogy az Anyaországi nemzeti kormány sokáig velünk marad!
2018.
- 100 éves Trianon. Mivel nekünk nem volt ünnepelnivalónk, nem igazán ünnepeltünk. Azt is lehet mondani, hogy mi munkával ünnepeltük meg európaiságunk 1000 évét. A 100 éves évfordulót megünnepelni pedig a román honfitársainkra bíztuk. Tetszett az RMDSZ plakátokon mghirdetett szöveg, amely európaiságunk 1000 évéről valamint a Romániához tartozásunk 100 évét volt hivatott felidézni.
- Az önkormányzat kiadásában megjelent Székelyvarság közéleti lapjának I. száma a „Varsági Hírmondó”. Szerkeszti a „Varságért Egyesület” Tamás Lenke nyugalmazott tanárnő vezetésével. Támogatók udvarhelyszéki RMDSZ és a Forrásköze közbirtokosság, Udvarhelyszék RMDSZ.
- Számvevőszéki ellenőrzés.
- „Aktívan” részt vettünk az anyaországi választásokban. 398 darab szavazatot juttattunk el a csíkszeredai főkonzulátusra.
- Társszervezői voltunk a XX. Udvarhelyszéki Egyházi Kórusok Találkozójának.
- Dan Tănasă ismert szélsőséges nacionalista ismét fenyegetőzni kezdett, ez alkalommal a székely zászló zavarja a szerencsétlent. Lassan meg lehet ezt is „szokni”, csupán azt nem értem, hogy egy EU tagállamban ez hogyan lehetséges. Annak idején 2007 - ben nem ilyennek képzeltük ezt a nagy „családot”. Köztudott, hogy az EU–ban 50 millió kisebségi ember él, szomorú, hogy ez a tény nem rengeti meg Brüsszel ingerküszöbét.
- Elkezdődött a településünk új utcanevekkel valamint új házszámokkal való ellátása. Hosszas levelezést követően másfél év késéssel sikerült. Javaslatomra a tanács csak olyan formában fogadta el a határozatot, ha az utcanevek az eddigi tanyák magyar neve lesz. Nagy örömünkre megérte kivárni, mivel jóvá is hagyták. Tehát maradnak a tanyáink magyar nevei, mint utcanevek. Aktuális utcaneveink tehát: Központ, Tisztás, Sólyomkő, Forrásköze, Bagzos, Tálasbérce, Küküllő és Nagykút utcák. Minden utca 1- es házszámmal fog kezdődni. Remélem a „magyarfalók” nem fognak ezért is perelni.
- A feleségem, Lenke nyugdíjba vonult. Búcsúebéd és jókedv a volt kollegákkal Némáknál. Rohan az idő!
- Irányító táblák a közútjainkon, megjelölve az irányt a tanyabokrok felé. Fontosnak tartottuk elsősorban az idelátogató turisták számára.
- Kilátót avattunk Bagzosban a Falumezején. Terület alapú támogatásból építettük, Bálint Miklós mérnök úr tervezte díjmentesen. Köszönet érte!
- Tiszteletét tette településünkön Tarlós István Budapest főpolgármestere és felesége. Több munkatársa, valamint Szenkirályi Alexandra főpolgármester helyettes társaságában érkezett. Megtisztelő volt egy tapasztalt polgármesterrel párbeszédet folytatni. Némáéknál megjósolta, hogy mi lesz a jövő évi választási eredmény Budapesten. Sajnos igaza lett!
- Följavítottuk és szélesítettük a Tódor Mihály-Finta Szilveszter közötti útszakaszt. Köszönet a terület tulajdonosoknak, a pozitív hozzaállást!
- Leader nyertes pályázatunknak köszönhetően birtokba vehettünk egy Terex típusú buldóeszkavátort, valamint egy WW típusú 6 személy plusz egy tonna kisteherautót.
- Átadtuk a leaszfaltozott tisztási utat, DC 142 (4 km aszfalt, 1400 m fedett sánc, 2 híd, 8 áteresz). Szeretném megérni, hogy minden tanyán el lehessen mondani ugyanezt. Fontos lenne a tanyákat átszelő gerincutak leaszfaltozása.
2019
- A tanyai gyűlések alkalmával fontosnak tartottam egy rövid helyzetelemzést tartani arról, hogy merre is tart a világ, és ahhoz mi kisemberek hogyan tudunk viszonyulni. Van-e egyáltalán beleszólásunk a történések sodrásába? Nem könnyű komolyabb terveket megálmodni akár rövidtávra egy olya országban, ahol az államelnök, miniszterelnökök egymásnak adják az ajtót, a miniszterek alig tudják megszokni, hogy melyik ajtón kell bemenni munkába, máris le vannak váltva stb. A többit mindenkinek a fantáziájára bízom.
- Ezeken kívül már csak a soviniszta, nacionalista „dantanasaék” hiányoznak, akiknek sajnos „falaz” Brüsszel is, ahol a kisebbségi segélykiáltásokat, petíciókat sorra szőnyeg alá seprik, a székely zászló láttán pedig dührohamot kapnak. Ezeknél még csak az vérlázítóbb, amikor „LMBTQ” aktivisták mossák az emberek agyát és a „sötétzöld” aktivisták óvják a medvéket, annak ellenére, hogy naponta támadnak állatokra és gyakran emberekre is. Oda kerülünk lassan, hogy a medve többet érő lesz, mint maga az ember. Mindezek mellett, elvárják az emberek, egyébként joggal, hogy a polgármester megfeleljen a mindenkori kihívásoknak, ennél még csak az a viccesebb, hogy a polgármester feladata a medvekilövések engedélyezése is. Nem szoktam ilyen kitérőket tenni az évértékelők alkalmával, de ez most valahogy kikívánkozott.
- A szokatlan nagy havazások következtében, kemény erőpróba várt a frissen beszerzett hóekére. Láncok és üzemanyag vásárlásárakénytelen voltam a megyei tanács segítségét kérni, hisz nem volt még költségvetésünk. Köszönet a segítségért!
- Új kamerákat szereltünk a községközpontba.
- Elkészült a Vencelék melletti új híd, amely lényegesen megkönnyítette a Nagykút irányába és onnan érkező autóforgalmat. Ennek érdekében az Önkormányzat lemondott 6 ár mocsaras területről, a Kafor kft. felépítette a hidat (6 ezer mm áteresz), a közbirtokosság pedig megkövezte az új utat. Az összefogást nem lehet pénzben mérni, szoktam hangoztatni.
- Bicikliutat jelöltünk ki Gegőék és alsó Bagzos közti aszfaltozott úton.
- Felújítottuk a régi néptanács épületét, amely a „kurta magyar világban” épült 1942-ben. Szerény véleményem szerint a legimpozánsabb középületünk, amely régi pompájában díszíti a község központját.
- Tiszteletét tette régi barátom, Kedves Imre Székelyvarságon. Sok mindenről beszélgettünk, hisz ő volt jó ideig a Hargita Megye Pénzügyek egykori igazgatója. Jelen pillanatban a gyulafehérvári érsekség főkönyvelője, és elmondta, hogy lehetőség lenne egyházi ingatlanra építeni (egy bölcsődét, napközit, óvodát stb.), amelyre a Magyar kormány támogatást nyújtana. A beszélgetésen jelen volt Jánosi Gellért plebános úr is. Én mindezt megírtam levélben is az egyháztanácsnak és az iskola vezetőségének is, sajnos nem támogattak. Így lehet elmenni nagyon nagy lehetőségek mellett! Keserű szájízzel nézegetem a híradásokban, amint ezeket a napköziket/bölcsődéket jobb helyeken már fölavatják.
- Községi útjaink kövezése, megyei útpadka javítása, közmunkával.
- Átadtuk a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola teljesen felújított iskolaépületét két sikeres egymást követő támogatásnak köszönhetően. A magyar kormánytámogatást (BGA) követően sikeresen pályáztunk a Román kormánynál a PNDL programban. Az átadáson jelen volt Potápi Árpád Nemzetpolitikáért felelős államtitkár, Tóth László csíkszeredai magyar főkonzul, Antal Loránt RMDSZ szenátor, valamint Hargita megye tanácsának képviseletében Bíró B Botont alelnök. Remélem, tudnak az épületre vigyázni, hisz ilyen kaliberű javításokra ritkán van lehetőség.
- Elkezdődött a Forrásköze-Nagykút-Küküllő közti vízrendszer kiépítése.
- Volt szerencsém találkozni és bemutatni Székelyvarságot Harrach Péternek a Magyar Országgyűlés Alelnökének. Némáéknál sok mindenről beszélgettünk. Nagy élmény volt egy ilyen tapasztalt, és nagytudású emberrel társalogni és tanulni tőle.
- Küküllő folyómeder szabályzása. Vízügyi támogatás. Az áradások elkerülése végett nagyon fontos a rendszeres medertakarítás.
- Társszervezői voltunk számos kulturális műsornak. Jelen esetbe a „Tiszán innen, Dunán túl” vetélkedőnek.
- Kültéri és beltéri festés, meszelés a polgármesteri hivatal székházánál.
2020
- Február 3-án a hirtelen felmelegedésnek köszönhetően a Küküllő folyón, Küküllő tanyán nagy erejű jégzajlás volt. Több száz méter hosszúságban összefüggő testként közeledett Küküllő tanya irányába, veszélyeztetve hídjainkat valamint árvízkárokat okozva. Az önkormányzat buldóeszkovátorával még időben tudtunk közbelépni. A jégtorlaszokat folyamatosan mozgatva sikerült megmenteni a kártól a települést. Estére az összefüggő jégtorlasz a zetelaki víztározóba került, ahol már ártalmatlannak bizonyult.
- Február 5-én nagy erejű szélvihar következtében körülbelül 300 ezer köbméter széltörés keletkezett. Sajnos, nagyon megsérültek a Bolygó forrás körüli nagy fenyőfák is, amelyek gyakorlatilag veszélyeztetik a források vízhozamát is. Nagy kár érte útjainkat is főleg azokat, amelyeket az utóbbi időben javítottunk föl, a szélvihart nagy esőzések követték.
- Március 16-án alakult meg a koronavírus kezelésére hivatott helyi járványügyi bizottság. Egészen új kihívásoknak kell megfelelnünk. Olyan fogalmakat kell megtanulnunk, mint: Koronavírus, házi-intézményes karantén, kötelező maszkviselés, maradj otthon, karantén, pandémia, stb. Elkezdődtek a szigorítások: kijárási tilalom, kijárás csak engedéllyel és bizonyos időszakokban, kötelező makszviselés. Utcai ellenőrzések az úton közlekedők miatt, akár gyalogosan, akár jarművel. Rendezvények, közösségi találkozók betiltása stb. Borzalmas volt! Annak ellenére, hogy a tilalmak sorozatát zúdították ránk, mi székelyvarságiak az elszigeteltség okán mégis szabadabbak voltunk és nem is ültünk tétlenül.
- A tomboló járvány idején, március 24-én kezdtünk neki a sólyomkői illetve ezt követően a forrásközi utak egyes szakaszainak szélesítéséhez. Ahogyan már volt említve, a két kert köze legalább 7 méter kell legyen. Köszönet illeti a területekről a köz javára lemondó tulajdonosokat, a Transtred vállalkozást, akik a munkálatok javát végezték. A közbeszerzéskor azt kértük, hogy a követ és az erőgépek egy részét, megegyezés alapján a Forrásköze Közbirtokosságtól vásárolják, illetve béreljék. Köszönet illeti Horváth Zsolt vállalkozót, aki átszállította a Tűzoltók Házánál kiásott 1000 mm átmérőjű gyűrűt a Csorgó Mózesékhez második áteresznek. Köszönet illeti a tanyai tanácsos urakat és nem utolsó sorban az említett tanyák lakóinak közmunkáját. Többször is elmondtam, hogy az emberi összefogást nem lehet pénzben mérni, az említett beruházások is ezekből valóak. Remélem, hogy a jó példa ragadós lesz, és ahogy az anyagiak engedik, az útszélesítéseket tudjuk majd folytatni más szakaszokon is. A rosszindulatú, irigy, meggondolatlan, buta kommentelőket nem tartom érdemesnek megemlíteni. Az akkori őket zavaró por, zaj már rég elszállt, de az utak szerencsére maradtak. Erre mondják azt, hogy a kutya ugat s a karaván halad.
- Befejeződött az utcai világítás bővítése, modernizálása. A beruházásnak köszönhetően 268 új ledes lámpa lett felszerelve a már meglévő oszlopokra, 103 lámpa az új fémoszlopokra, valamint 21 napkollektoros lámpa oszlopostul, összesesen 8 gyújtóponttal. Hogy mennyire bonyolult utcai világítást kiépíteni itt Székelyvarságon, azt a gyújtópontok száma is elárulja. Ilyen sok gyújtópontja nagyon kevés településnek van, persze ahány gyújtópont annyi gond, és annyi rákötési illeték. Fontos tudni, hogy a kiírási előírási szabály miatt csak összefüggő utcai részeket lehet megvilágítani, (a kiírás nevében is benne van, hogy utcai világítás) és főleg ott, ahol annak idején ki volt építve az utcai világítás hálózata, vagy esetleg ezeknek a folytatásában. Sok helyen ez sajnos nem létezett, annak idején örvendtek, ha a lámpát kifújhatták és kigyúlt a villanyfény a házakban, gazdaságokban. Számos helyen pedig a medvejárás is szempont volt, az volt a kérés, hogy az erdős részeket is vegyük figyelembe. Amennyiben majd még lesz ilyen nemű pályázat, akkor majd élni fogunk a bővítési lehetőségekkel, legalább napkollektoros lámpákkal, annak érdekében, hogy az elszigeteltebb gazdaságokat is érintsük valamilyen szinten.
- Támogattuk és segítettünk a gazdáknak a „Gazdaságélénkítő” program, (Magyarország Kormánya) keretében benyújtott pályázatok megírásában, benyújtásában. Minden székelyvarsági formailag hibátlan pályázat nyert: 6 traktor, 2 pótkocsi, 1 bálázó.
- Fedett sáncok I. szakasz 200 m a Központban (parkoló helyek).
- Sikerült újrafedni és héjazatot javítani a következő középületeknél:
1. Óvoda. Központ
2. Szent Ferenc Alapítvány, napközi otthon
3. Iskola, Sólyomkő
4. Rendőrség
- Útszélesítés Sólyomkőn a Boros pataktól hátrafelé, sáncok ásása, két darab 1000 mm gyűrű Nagykút patakán, Nagykút tanyánál, valamint Jézus kútjánál.
- Kijavítottuk a Bolygó forrása vízgyűjtő rendszert, amelyet a februári vihar károsított meg. Újradréneztük, beástunk 3 darab 1000 mm beton kútgyűrűt és újrajavítottuk a kerítést. Nagy szerencsénkre, a kidöntött több köbméteres fenyőfák nem okoztak nagyobb sérüléseket a forrásokban.
- Július 10-15. között társszervezői voltunk egy nemzetközi gombásztábornak. Köszönöm támogatóinknak: Hargita megye tanácsa, Varságért Egyesület, Csorgókő panzió, Három bocs panzió valamint Tóth Márton, Andorka Bernát, Dénes Tibor, Bálint Róbert és Nagy Attila túravezetőknek. Csak érdekességként említem meg, hogy a szakemberek szerint településünkön legalább 151 féle gombafajt találtak, tudományosan bizonyíthatóan. Én magam is gombászok elég sokat, de a számok hallatán el voltam csodálkozva, hogy mennyire gazdag a mi gombaállományunk.
- A tűzoltófészer felszereltségét bővítettük, nagy teljesítményű kompresszor, valamint gőzborotva vásárlásával. Igaza van annak a tűzoltónak, aki azt mondta, hogy teljesen felszerelt tűzoltófészer nem létezik, mindig van még beszerezni való.
- Hatalmas esőzés és jégeső (már másodjára az idén), több helyen elmosta útjainkat, főleg a sáncokat. Ilyen mennyiségű csapadék esetén nagyon nehéz a vízelvezetést kordában tartani, esetenként egyszerűen lehetetlen.
- Közmunkákat szerveztünk a községi útjaink javítására. A közbirtokosság támogatott minden tanyát 5 kocsi tört kővel. Köszönet a támogatásért és köszönet a közmunkásoknak a munkájukért.
- Szeptember 27-én Helyhatósági választások: 9 RMDSZ tanácsos valamint 2 néppárti tanácsos az újonnan megválasztott testület összetétele. Meglepetésemre, nem volt kihívóm, de az utolsó kampánynapon mégis megjelentek lefizetett cigány emberek, talán inkább gyerekek, akik lejárató kampányszöveget tartalmazó lapokat osztogattak. Az összeborult Néppárt és MPP hozta a formáját. 590 szavazóból 551-en szavaztak rám, amely 93 % jelent. Elkezdtem a VI. mandátumot. Köszönöm a bizalmat!
- Elkezdődött a szelektív hulladékgyűjtés. Nagyon fontos, hogy mindenki csatlakozzon ehhez a szemétgyűjtési formához, hisz a szakemberek szerint, hosszú távon a szemétdíj csökkenéséhez fog hozzájárulni.
- Befejeztük a központi részen kiépített parkolókat, fedett sáncok II. szakaszát. (Polgármesteri Hivatal - Tamás Gáspár között)
- Telekkönyvezések. Folyamatosan próbálunk megoldásokat találni a törvény adta lehetőségeken át a megyei földes iroda közreműködésével. Nem egy egyszerű feladat, több alkalommal is kifejeztem illetékeseknek a nemtetszésemet ilyen tekintetben.
Nem sikerült kialakítani a nyugdíjasok klubjánál eltervezett konyhát, de amint az időjárás és az anyagiak engedik, hozzáfogunk.
- Távirányítóval ellátott kaput, valamint kerítést építettünk a Polgármesteri Hivatal mögötti udvarba.
- Felszólítottunk és tisztelettel felkérünk minden olyan új épület tulajdonost, akinek nincs még építkezési engedélye, hogy záros időn belül szerezze be a törvény által előírt bizonylatokat, illetve építkezési engedélyt. Nem szeretnénk, hogy odáig fajuljon a dolog, hogy bontási parancsot legyünk kénytelenek kiadni illetve bírságolni.
- Sikeresen pályáztunk egy buldóeszkavátorhoz csatlakoztatható gallytörő szerkezetre, amelyet a közeljövőben meg is kapunk.
- Fedett sánc II. szakasz 100 m a Központban (parkoló helyek).
- Székelyvarság szolgálatában 2000-2020. Képes kiadvány, közös eredményeinkről.
2021
- Lassan két éve már, hogy a világjárvány által kifejtett állapotokat próbáljuk kezelni, túlélni és megtalálni azokat a középutakat, lehetőségeket, amelyek segítségével talán ki tudunk tápászkodni ebből az egész világot a feje tetejére állító járványból.
A tavaly azt hittük, hogy az év végére majd vége lesz a járványnak, de sajnos csalatkoztunk, hisz kiderült, hogy a járvány mutánsokkal is szolgál, amelyek esetenként akár még veszélyesebbek is lehetnek az emberiségre.
Azt képzeltük sokadmagammal, hogy a COVID 19 járvány okozta nehézségek majd jobban összekovácsolják az emberi kapcsolatokat, hogy jobbak leszünk egymáshoz, jobban odafigyelünk egymásra, de sajnos mindahányan csalatkoztunk. Elég, ha csak az oltástagadókra gondolok, illetve az oltást támogató emberekről beszélek, ha eddig nem volt vita, most lett bőven, akár családon belül is.
Naponta halljuk, hogy maradj otthon, tarts távolságot, ne találkozzál, nem beszélve arról, hogy lassan csak temetéseken találkozunk, ott is szétszóródva. Hosszú hónapokon át megtiltották a tömeges ünnepek, találkozók, lakodalmak, bálok és egyéb összejövetelek szervezését, így „Kucifántos” fesztivált kényszerültünk szervezni stb. Mindezek az emberi kapcsolatok szétzüllesztését idézik elő, lehet, hogy pont ez a cél, hisz egységben az erő. Külön-külön mindahányan sebezhetőbbek vagyunk, és sajnos, sokkal elesettebbek is.
Amint tudjuk, az emberiség élt már át és élt túl más világjárványokat: lepra, kolera, fekete himlő stb. Elég, ha a középkori fekete halált (pestist) vagy az 1818. március 11-én a Közép- Amerikai Kansas államban kitört spanyolnáthát, (a láthatatlan halált) említem, amely nagyon gyorsan átterjedt Európába, majd az egész világra, egyesek szerint több mint 27 millió emberáldozatot követelt, mint a mai Magyarország+Románia lakossága! A mostani világjárvány áldozatainak száma meghaladja az 5 milliót, adják hírül a média képviselői. Én a magam részéről nem mondok különösebb véleményt, hisz nem vagyok szakember, de jó néhány kérdés felmerült már bennem. Talán az utókor majd okosabb lesz.
Ez a mostani valahogy egy kicsit másabb, hisz a mostani járványban sajnos mi magunk vagyunk az áldozatok és naponta tapasztaljuk, hogy a mai modern orvostudomány és technika nagy kihívásokkal és nehézségekkel küzd a járvány kezelését illetően.
- Elnézést kérek ezért a kitérésért, hisz nem ezért gyűltünk ma itt össze, de fontosnak tartottam, hogy egy ilyen jellegű kitérőt tegyek, hisz adott esetben akár az életünkről is szó lehet. Ezekről és hasonlókról Bányai Gábor országgyűlési képviselő úr sokkal többet tudna mesélni, akit közel 100 napig tartottak mély altatásban, az Isteni gondviselésnek és orvosi szaktudásnak köszönhetően ma itt lehet köztünk.
- Sokszor emlegetem azt, hogy a településünk elszigeteltségéből adódó hátrányokat próbáljuk előnyeinkre fordítani, talán ennek köszönhető az is, hogy a nehézségek ellenére az eltelt esztendőben sikerült megoldanunk néhány fontos problémát. Köszönöm mindenkinek, aki hozzájárultak az elért eredményeinkhez: tanácsos kollégáknak, munkatársaknak, megyei tanácsnak és nem utolsó sorban az RMDSZ képviseletünknek. Megköszönöm a Varságért valamint a Jézus kútja Önkéntes Tűzoltó Egyesületeinknek, akik sikeresen pályáztak a településünk fejlődésének érdekében.
- Kezdeném az elmúlt esztendő legfontosabb momentumával, a Sípályaavatóval, amelyet sorozatos technikai erőpróbákat követően, hivatalosan február 25 sikerült felavatni, illetve átadni a nagy közönségnek, hisz akkorra lett olyan hóréteg, amely lehetővé tette a síelést. Kiemelten meg szeretném köszönni Orbán Viktor Miniszterelnök úrnak, Varga Mihály Pénzügyminiszter úrnak, Bányai Gábor Képviselő Úrnak illetve a Magyar Kormány segítségét. Bízunk az anyaországiak józan eszében és mi, a határon túliak is tudjuk, mi a tennivalónk annak érdekében, hogy az elkezdett munkát tovább folytathassák az áprilisban esedékes anyaországi választások után is. A felavatón jelen voltak: Potápi Árpád államtitkár úr, Erdélyi Rudolf-Zalán a BGA vezérigazgatója, Brendus Réka főosztályvezető asszony, Lukács Bence-Ákos csíkszeredai vezető konzul, Hargita megye tanácsának képviselői Borboly Csaba elnök úr, Bíró Botond alelnök úr valamint számos polgármester kollégám. Mindenkinek köszönöm a közbenjárását és támogatását.
- A beruházás fontosságáról már többször ejtettünk szót, büszke vagyok arra, hogy amennyiben a székelyföldi turizmusról esik szó településünk, Székelyvarság is szóba kerül. Tudatában vagyunk annak, hogy sok még a tennivaló, de úgy gondolom, hogy törekvéseink meghozták a kellő eredményeket.
- Március 18-án elkezdődődött a forrásközi, tálasbérci valamint a tisztási utak néhány szakaszának szélesítése összesen 4.560 m hosszúságban. A tavalyi évben rekordmennyiségű útjavítást tudtunk végezni több szakaszban. Több mint 5000 köbméter tört követ szállítottunk útjainkra, 420 m fedett sáncot fektettünk le, amelyből közel 50 útáteresz, valamint 160 m összefüggő fedett sánc. Ezekkel párhuzamosan többszöri alkalommal szerveztünk közmunkát is. Köszönet a tanácsos uraknak és nem utolsó sorban a résztvevőknek. (A leszállított tört kő túlnyomó részét a helyi közbirtokosságtól vásároltuk, erőgépeiket béreltük és velük csináltattunk 260 m fedett sáncot is). Az említett 5000 köbméterben benne van az a 350 köbméter tört kő támogatás is, amelyet a közbirtokossági tagság saját magának a tavalyi közgyűlésen megszavazott. Köszönjük!
- Országos állatösszeírásban vettünk részt május 1 és július 31. között. Sajnálattal tapasztaljuk, hogy egyre kevesebb állatot tartanak a székelyvarsági gazdák, amely a mostani uniós agrárpolitikának köszönhetően nem is csoda, hisz minden jel arra mutat, hogy a háztáji gazdaságokat föl kell számolni és engedni kell a multiknak, hogy csak ők gazdálkodhassanak. Nézetem szerint ez így nagyon nem helyes!
- A terület alapú támogatást illetően közel 400 aktacsomót állítottunk össze a gazdáknak. A támogatások össz-értéke több mint 500.000 lej.
- Májusban kezdtünk hozzá a faőrleménnyel üzemelő kazán beszereléséhez. Üzembe helyezése hamarosan megtörténik.
- Följavításokat végeztünk a sólyomkői vízbazin elavult csaprendszerén.
- Sikeresen megpályáztunk egy buldóeszkavátorhoz csatlakoztatható útszéli fűnyíró berendezést.
- Júliusban történt a 138/b megyei útszakasz javítása, kazettázása a megyei tanács szervezésében és támogatásával.
- Augusztusban szerveztük meg a 42. Málnaszüret Fesztiválunkat, a „Kucifántost”. Mindent megtettünk azért, hogy valahogy fesztivál hangulatot varázsoljunk, hisz nagyon hiányzott mindenkinek. Köszönöm minden merész szervezőnek és támogatónak a segítséget.
- Számvevőszéki ellenőrzés augusztus 1 és október 5 között.
- Szeptemberben kisebb javítások történtek: a tisztási víztartály tetőszigetelése valamint az autóbuszmegálló följavítása. A Központban javítások történtek az 1848 - as emlékmű talapzatán,a posta lépcsőjén, mosogatókagylók a nyugdíjasok klubjánál valamint a polgármesteri hivatalnál mozgáskorlátozottaknak új feljáró és korlát.
- Támogattuk a Digi RCS&RDS vállakozást olyan értelemben, hogy minden gazdaságnak valamint hétvégi háznak hozzáférése lehessen a Digi által nyújtott nagysebességű internet hálózathoz valamint kábeltévéhez-rádióhoz. Nagy eredmény illetve lépés a kommunikáció terén!
- Levelezést kezdeményeztem Kövér Lászlóval, a Magyar országgyűlés elnökével, fölajánlva a nemzet karácsonyfáját, amelyet el is fogadott. Több alkalommal kerestük a megfelelő, szép fenyőfát. Sikerült is megtalálni, sajnos a szállítást nem tudtuk megoldani, hisz a határon való átszálítást nem sikerült tető alá hozni, így sajnos, elmaradt.
- Októberben sikerült megvásárolnunk a polgármesteri hivatal részére új ablakredőnyöket, olajas radiátorokat, ipari porszívót és más kellékeket, amelyek már rég várattak magukra.
- Sikerült megvásárolnunk a Rába típusú tűzoltóautóhoz új akkumulátorokat, valamint egy nagy teljesítményű akkumulátor gyorstöltőt.
- A szokásos év végi hajrában sikerült megvásárolni a nagykúti iskola valamint fásszínhez való fedél anyagát, illetve kerítéshez szükséges vasanyagot, fémhálót a sólyomkői iskola udvarához, valamint a központi kerítéseink felújításához.
- A közbirtokosságok kérésére a tanács megszavazta az erdei utak átvételét az állami köztulajdonból a helyi tanács köztulajdonába (immár harmadszor), amennyiben a kormány is jóváhagyja, talán ily módon lesz lehetőség megpályázni ezen útszakaszok fölújítását is. Fontos tudni, hogy az utak alatt levő területek (teren aferent) már régen vissza lettek adva a birtokosságoknak, tehát ebben az esetben csak a rajta lévő építményekről van szó: kőréteg valamint hidak-átereszek. Talán ha lassan is, de mindenki megérti, hogy ezek a lépések nem jelentenek államosítást, mint ahogy hallottunk ilyen rosszindulatú megjegyzéseket annak idején a vízrendszerek, illetve a szennyvízcsatorna tisztítóállomása helyeinek használatba vételékor. A székelyvarsági köztulajdon nem a román államé!
- December 6-9. között Vincze Lóránt Európai parlamenti képviselő úr meghívásának eleget téve, részt vettem Brüsszelben a „Székelység Története”című könyv angol nyelvű bemutatóján, amely a helyi Liszt Ferenc intézetben volt megrendezve.
- Egy térségünkben ismert probléma, ami minket se kerül el, és folyamatosan foglalkoztat, ez pedig nem más, mint a medvékkel kapcsolatos gondok. Annak ellenére, hogy a Táncos Barna miniszter úr végre igyekszik tenni valami kézzel foghatót is ez ügyben, az igazi megoldás még mindig várat magára. Szomorú azt tapasztalni, hogy az emberek biztonsága és adott esetben élete alá van rendelve a Brüsszel által nagyon támogatott „sötétzöldeknek”, akik a medve populációt nagyobbra becsülik az emberek biztonságánál, életénél. Mi, akik jó ismerői vagyunk a medvékkel való együttlétnek, emlékszünk jól arra, amikor a medve és általában az itt honos ragadozók létszámának ésszerű és gazdaságos korlátozása még szakavatott vadgazdálkodók kezében volt. Ma pedig a polgármester adhat ki kilövési parancsot a csendőrség hathatós segítségével. Ez így, ebben a formában, szerintem nagyon nincs rendben! Ez a szakma dolga kellene hogy legyen!
Terveink a jövőt illetően, néhány mondatban:
- Nagyon hiányolom a megszokott tanyai gyűléseket, amennyiben az előírások megengedik, természetesen meg fogjuk szervezni a közeljövőben.
- Hamarosan befejeződik a Forrásköze, Nagykút, Küküllő vízhálózat beruházás. Nyomáspróbák, valamint más technikai mérések vannak hátra. Amint az időjárás lehetővé teszi, ezeket is befejezzük, utána pedig lehet megejteni a bekötéseket. Az álhírterjesztőknek üzenem, hogy a Székelyvarság önkormányzata által nyertes pályázatok kimondottan a helyi lakosokat szolgálják, tehát ebből a rendszerből sem fogunk más településekre ivóvizet szolgáltatni. Amennyiben, több település pályázik közösen, legyen víz, út, gáz stb., az természetesen közös (kistérségi).
- Helyszíni szemléket tartottunk a megyei tanács vezetőivel és szakembereivel közösen a 138/b megyei útszakasz feljavítását illetően, főleg Küküllő-Központ és Tisztás közötti szakaszt illetően. Ígéreteket kaptunk a megye vezetőségétől, hogy amennyiben az anyagiak megengedik, orvosolni próbálják ezeket a kéréseinket.
- Összealítottunk egy igénylést az Anghel Saligny program keretében sorra kerülő kormányprogramot illetően. Célunk összekötni aszfaltozott úttal a település központját Sólyomkővel útba ejtve Forrásközét is. Kíváncsian várjuk a visszajelzéseket! Tudatában vagyunk, hogy a rendelkezésre álló összeg sokkal kevesebb a szükséges értéknél, de mindenképp meg szeretnénk pályázni, ha fele lesz meg, akkor is nagy előrelépés lenne.
- Amennyiben lehetőség lesz a bobpálya megépítésére, teljes mellszélességgel támogatjuk a beruházást. A kiépített sípálya és a szomszédságában kiépítendő bobpálya nagyon kiegészítené egymást, igazi turistaparadicsomot kínálva.
- A már említett községi útszakaszok javítási munkálatai alkalmával Bagzos (Tódor Tibor-Bodó Ferenc és Berkeczi László- Vass Tibor) se volt kivétel, de amennyiben nem történik meg ezen szakaszok megszélesítése, további javításokat nem fogunk eszközölni, hisz sáncok, illetve a víz elvezetések nélkül a kövezések kidobott pénzek. Amennyiben a tulajdonosok hajlandóak a kerítéseket bevenni illetve a köz javára átadni a területeiket és lesz rá pénzügyi keretünk, természetesen azon dolgozunk, hogy ezek a szakaszok is járhatóbbak legyenek.
-Terveink közt szerepel egy nagyobb raktár építése az egészségház udvarán hisz, addig építkeztünk, hogy minden központi közterületünk lassan be van építve. Fontos lenne egy fedett és zárt helyiség, ahol gépeket, szerszámokat és egyéb javakat tudnánk tárolni.
- Amint már több alkalommal is közzé tettük, megtörtént településünk újraházszámozása. Halkan, de büszkén mondom el, hogy 2000-től napjainkig közel 600 ház (valamint hétvégi ház) épült, a házszámaink száma 1139. Ahol gyarapodik a lakosság és emelkednek a telekárak, ott a helyi vezetők általában helyes döntéseket hoztak. Ha a polgármestert megkérdezik, hogy mire a legbüszkébb az eltelt időszakot illetően, én azt gondolom, hogy talán erre vagyok a legbüszkébb.
- Sajnos még mindig nem sikerült megoldani egy bankautomata felszerelését. A polgármesteri hivatal épületében kínáltunk ennek megfelelő helyet. Többszöri megkeresésünkre nemleges választ kaptunk, de folyamatosan azon leszünk, hogy ez is megoldódjon.
- Amennyiben pályázati kiírás lehetővé teszi, megpróbálunk beszerezni egy autógrédert, ha úgy tetszik útgyalut, amely sokkal költséghatékonnyabbá tenné közútjaink karbantartását. Kövezésekkel olyan szintre kerültünk, hogy nagy szükség lenne egy ilyen munkagépre.
- A törvényes előírásoknak eleget téve víz és szennyvíz hálózatainkat illetően, próbálunk szakavatott céget találni annak érdekében, hogy a szolgáltatást a törvényes előírásoknak megfelelően szakavatott vállalkozás végezze. Folyamatos kapcsolatban vagyunk a Harvízzel, amely vállalkozás a megyében számos településen szolgáltat már.
- Május 16 és július 17 között népszámlálás lesz Romániában. Nagyon fontos, hogy minden magyar részt vegyen, hisz ezen adatokat veszik alapul bármilyen nemzeti kisebbségeket érintő törvény, (például anyanyelvhasználat) megalkotásánál, és nagyon nem mindegy, hogy hányan vallják magukat magyarnak itt, Romániában.
- Amennyiben megjelennek új pályázati lehetőségek, akár PNNR, természetesen élni fogunk a lehetőséggel.
- Az elhangzottakkal kapcsolatban minden, építő jellegű új ötletet, véleményt, szívesen fogadunk!
2022.
- Alig sikerült az emberiségnek valamilyen szinten kilábalni a covid okozta világjárvány fogságából a veleszületett bonyodalmakból, lassan már egy éve, olyan háborúnak lettünk tanúi, amelyet alig tudunk elhinni, hogy még ez megtörténhet a mi időnkben. Annak ellenére, hogy a világon jelen pillanatban számos háború zajlik, szakértők szerint több mint 30. Természetesen, minket jobban érint az orosz - ukrán konfliktus, annál is inkább, hogy ez a háború a szomszédságunkban zajlik egyrészt, másrészt pedig a kárpátaljai véreink is nagyon érintettek, hogy finoman fejezzem ki magam. Bevallom férfiasan, hogy én mertem volna fogadni bárkivel, hogy a mai világban, itt a fejlett Európában nem lesz többé ilyen típusú háború, sajnos tévedtem.
- Ember legyen a talpán, aki egy ilyen méretű világjárvány után és egy Oroszországot, Amerikát, Európa nagy részét és Ukrajnát magába foglaló háború okozta energiahordozó árak robbanását követően olyan jó döntéseket tud hozni, hogy az jó legyen az országnak és természetszerűen a településeknek is. Nagyon beszédes az is, amikor az építőanyagokra csak az aktuális napra adnak árajánlatokat. A mindennapi vásárlások is sokkal többe kerülnek, mint például egy évvel ezelőtt.
- Megpróbálunk jó gazda módjára gazdálkodni ugyanúgy, ahogy azt tettük eddig is. Ha nagyon kell, húzunk még egyet a nadrág szíján, lásd az utcai világításon való megtakarításainkat, amely fogyasztást négyszeres áron fizetjük az ezelőtti évhez képest.
- Ugyanilyen problémákkal küzdünk a beruházásaink kapcsán, kiváltképpen a nyertes pályázataink esetében, hisz a megnyert összegek a 2021-es végi árakkal voltak beárazva, amelyek azóta esetenként megtöbbszöröződtek, éppen ezért voltunk óvatosak a tavalyi évi költekezésünket illetően, ezáltal költségvetési megtakarításokat sikerült kigazdálkodnunk.
- Elnézést kérek ezekért a kitérőkért, de úgy gondolom, hogy hozzátartoznak a teljes igazsághoz, a mindennapjainkhoz, akkor, amikor tervezni próbálunk rövid vagy hosszú távra.
- Még mielőtt rátérnék a beszámolóra köszönetet szeretnék mondani mindenkinek, akikre eddig is számíthattunk. Kezdve a bukaresti RMDSZ képviseletünkkel, a megyei RMDSZ képviseletünkön át, a helyi tanácsosoknak, munkatársaimnak, hogy támogattak a törekvéseimben, hisz Önök nélkül, nélkületek mindezekről nem beszélhetnénk. Az Erdélyi Magyar Szövetségről, akikkel csak a kampányokban szoktunk találkozni, róluk nem akarok nyilatkozni, hogy ne legyek ünneprontó. Külön köszönet az egyesületek, vállalkozások valamint az intézmények képviselőinek az együttműködésért.
- Januárban sikerült átadni a Vencelék – Bálint (Süket) Sanyi bácsiék között kiépített ivóvízrendszert. Értéke 300.000 lej volt és saját forrásból fedeztük, a beüzemeltetése a Nagykút – Forrásköze - Küküllő vízrendszerrel egy időben fog megtörténni. Jó látni, hogy az utóbbi 5-10 évben egy kisebb falurész alakult ki ebben a térségben is.
- Terepszemlét tartottunk a Megyei Tanács szakemberei jelenlétében a 138/b megyei útszakasz állapotáról, illetve a szélvihar okozta károk elhárításáról a Bolygó valamint a Forrásköze közbirtokosságokat illetően. Közös véleményünk volt, hogy komolyabb javításokra lenne szükség főleg Küküllő- Központ közötti szakaszon. Bízunk benne, hogy a közeljövőben erre sor kerülhet!
- Ígéretemhez híven, február 15-én szerveztük meg a Hargita megyei polgármesterek síléces találkozóját, jelenlétükkel megtiszteltek a Hargita Megye Tanácsának munkatársai is. Köszönet a Dagi étteremnek, a Síegyesületnek valamint a síkölcsönző vállalkozásnak a támogatását.
- Ahogyan már említést tettem a háborúról, február 24-én Oroszország megtámadta Ukrajnát. A valódi okokról nem akarok nyilatkozni, hisz nem az én tisztem ezekkel foglalkozni, ezeket mindenkinek a fantáziájára bízom. Egy biztos, hogy mielőbbi tűzszünetre lenne szükség és a mielőbbi békére, hisz naponta halnak meg nagyszámban katonák, civilek és sajnos gyerekek is. Az anyagi károkról nem is beszélek.
- Március elején szerveztük meg a tanyai gyűléseket.
- Március 8-11. között részt vettünk az Ukrajnából menekülők megsegítésén. Szeretvásárból Debrecenig illetve Szeretvásárból Bukarestbe szállítottunk 7 felnőttet és 2 gyereket, a gépkocsivezető Borbély Imre önkéntes tűzoltó volt. Ez a segítség természetesen elsősorban szimbolikus jelleggel bírt. Imre elmondása szerint, amikor a menekülő kis gyerek kezében a cumis üvegbe bele van fagyva a tej, az ember szíve belesajog!
- Sikerült újrafedni a nagykúti iskolát, a fásszint és raktárt.
- Március – április hónap elején szerveztük meg a helyi RMDSZ közreműködésével a kettős állampolgárok számára kiírt borítékos szavazást az anyaországi választásokat illetően. Székelyvarságról összesen 389 szavazatot adtam át a Csíkszeredai Magyar Konzulátus illetékeseinek.
- Hathatós segítséget nyújtottunk a gazdáknak az APIA aktacsomók összeállításában.
- Élővíz akciót szerveztünk az iskolák, közbirtokosság közreműködésével. Szomorúan tapasztaljuk, hogy nagyon sok szemét van még mindig főleg az üzletek szomszédságában. Jelentős szemét van még mindig az erdei utak közelében valamint egyes legelőrészeken egyaránt.
- Társszervezői voltunk a Forrásköze közbirtokossággal közösen, Sóvidék-Hegyalja kistérség valamint Gyergyó kistérség találkozójának. Jelen voltak a hegyimentők, közbirtokosságok valamint Hargita megye tanácsának szakemberei. A találkozó a Kis- Somolyó mezőben volt és a turizmusban látott közös projektek témában beszélgettünk, egyeztettünk. Jobb híján én töltöttem be a kukta szerepét.
- Új iskolakerítést és 2 kaput szereltettünk a sólyomkői iskolához.
- Június hónap folyamán sikerült egy használt Logan típusú személygépkocsit díjmentesen beszerezni. Köszönet Orbán Zoltánnak és természetesen a Hargita megyei Ispáni Hivatalnak. Öreg jószág, de jó a lelke, szokták mondani.
- Hargita megye tanácsának beruházásaként sikerült kazettázási karbantartásokat végezni a 138/b megyei útszakaszon. Ezt követően július 5-én egy nagy felhőszakadást és jégesőt követően nagyon megsérült az említett útszakasz, főleg Küküllő és Központ közötti része. Több alkalommal történt már baleset is ezen a szakaszon. Annak idején a szakhatóságok aláírásával és ajánlásával készült jegyzőkönyv, amelyet fölterjesztettünk Románia Kormányához. Sajnos, nem kaptunk semmilyen biztató visszajelzést.
- Támogattuk a hozzánk pályázó egyesületeinket, elsősorban azokat, akik máshol is próbálkoztak támogatást szerezni.
- A Málnaszüret Fesztivál 43. rendezvénye, külön köszönet a támogatóknak, szervezőknek és nem utolsó sorban a fellépőknek. Ezúttal szeretném felhívni a szíves figyelmüket mindazoknak, akik az idei rendezvényen, akár az elkövetkezőkben részt kívánnak venni a szervezésben, hogy jelezzék ebbéli szándékukat minél hamarabb, szívesen veszünk minden jószándékú ajánlatot, kezdeményezést. Lehetőségeinkhez képest természetesen támogatni fogunk minden törekvést. Magyarra fordítva: Kerestetik az az egyesület, alapítvány, vállalkozás, vagy ezek csoportosulása, akik felvállalnák a szervezést helyi erőforrások adott esetben pályázatok által nyújtott támogatások lehívását és a rendezvénysorozat lebonyolítását. Irigykedve nézem azon településeket ahol a polgármester meghívott vendégként vesz rész ilyen jellegű rendezvényeken.
- Sikerült felszerelnünk az új házszámokat, reményeim szerint ezúttal nem kell majd magyarázatot adni a magyar nyelv és szimbólumaink használata miatt a Dan Tanasă féle gittegyletnek. Gondolom mindenki észrevette, hogy nem találtuk ki az utcanevek sokaságát, hanem a tanyáink régi neveit szabtuk át utcanevekre, és mindezt ékes magyar nyelven. Az utcanevek a házszámokon is szerepelnek.
Megjegyzés: Részben már utaltam ezekre az adatokba, de a fontossága miatt ismét elmondom egy kicsit bővebben. Jelen pillanatban 1139 házszámunk van, közel 600 ház épült az elmúlt 25 évben és 78 fővel szaporodtunk az elmúlt 10 esztendőben, a tavalyi legfrissebb adatok szerint. Ezekre az adatokra nagyon büszke vagyok, és büszkék lehetünk mindahányan, annál is inkább mert ez a gyarapodás nem a város közelségének köszönhető, ami más helységekben jellemző mostanság.
-Szeptember 20-án sikerült átadni a Forrásköze-Nagykút-Küküllő ivóvízrendszert. Annak idején egyes rosszindulatú emberek nagyon ellene voltak, mondván, hogy az egész csak azért van, mert vizet viszünk Dr.Verestóy néhai szenátornak az Ilyésék alatti hétvégi házakhoz, ami természetesen nem igaz. Szerencsére, nem abból a fából faragtak, hogy ilyen figuráknak a csapdájába essek, és végül a józan észt követve sikerült végigvinni. Bevallom őszintén, kevésen múlott, hogy nem mondtam vissza a pályázatot. Ezáltal közel 15 km főgerinc ivóvízrendszerrel és 25 tűzoltó csappal lettünk gazdagabbak, nem beszélve arról, hogy a Nagykút és Küküllő tanyákon le Ilyésékig nagyon hiányos vagy egyáltalán nem volt kiépített vízrendszer. Nem egészen értem, hogy egyeseknek miért fáj, hogyha Székelyvarság fejlődik! A jobb életfeltételek és az emelkedő telekárak vagy a gombamód sokasodó házak a térségben, mindent elmondanak és minket igazolnak. Beüzemelése a tavasz folyamán lesz, amint az időjárás alkalmas lesz rá.
- Sikeresen pályáztunk Hargita Megye Tanácsánál, aminek eredményeként a tűzoltó fészerünk egy villanyáram fejlesztő generátorral, egy Stihl láncfűrésszel és egy flexszel lett gazdagabb. Köszönjük a támogatást!
- Újrafestettünk minden fából készült kaput, hirdető táblát valamint zsindellyel fedett középületet.
- Októberben sikerült elkészíteni az előtanulmányokat (DALI, Documentația de avizare a lucrărilor de intervenții) a Központ-Forrásköze - Nagykút valamint Nagykút-Sólyomkő útszakasz leaszfaltozására, a hitetlenek kedvéért megismétlem: leaszfaltozására. Íme, néhány fontosabb technikai adat:
Központ – Nagykút szakasz hossza 2.550 m
Beruházás értéke: 4.769.230,95 lej. Állami támogatás: 3.996.371,56 lej, önrész 772.859,39 lej
Nagykút – Sólyomkő (Boros pataka) szakasz 2.143 m
Építkezési értéke: 3.958.457,61 lej. Állami támogatás 3.415.503,31 lej, önrész 542.954,30 lej
Tehát: Az önkormányzatnak ehhez a pályázathoz 1.315.813,69 lejt kell kigazdálkodnia, amelyhez még hozzá kell adni a szakhatóságok által kiadott bizonylatok kifizetése és a szakmai felügyelet kiadásait, tehát közel 1.500.000 lej (egymillió ötszázezer) lej. Nem is olyan régen azt olvastam, hogy: „A beruházások kegyetlen velejárója az önrész”. Ezt én is osztom, hisz egy Székelyvarság kaliberű településnek ez az összeg nagyon kemény dió. Amennyiben ezt az összeget nem tudjuk kigazdálkodni, az ide ítélt támogatást elveszíthetjük. Ilyen hibát még nem követtünk el, és ez alkalommal se szeretnénk! Legrosszabb esetben banki kölcsön a megoldás, amennyiben lehetséges, nem élnénk ilyen lehetőséggel. Adódnak helyzetek, amikor spórolni kényszerülünk, tudatában lévén annak, hogy az idei évben több pályázati kiírás lesz, ezekre pedig kellő időben készülni kell. A családban is van, amikor jövőre tervezett kiadások miatt egy kicsit tartalékolnak. Ha választani kell, egy felelősen gondolkodó önkormányzat vagy maga a polgármester, a települése fejlesztéseit tartja mindenekelőtt a legfontosabbnak. Nekem azt tanították, hogy a pokrócot addig húzzam, ameddig ér. Az említett költségvetési megtakarításnak köszönhetően az utas pályázataink önrészének kétharmadával már rendelkezünk. Reményeink szerint a tavasz folyamán sikerül közbeszerzést is hirdetni, ezt követően pedig hozzáfogni a munkálatokhoz, amennyiben nem lesz óvás.
- A többi közutakon, sáncokon a minimálisan szükséges karbantartást is meg szeretnők ejteni, de prioritásként kezeljük az említett aszfaltozási munkálatokat annak érdekében, hogy belátható időn belül be is tudjuk fejezni.
- Többszörös tárgyalásokat követően ígéretet kaptunk a Harvíz egyesülettől annak érdekében, hogy a víz és szennyvíz-szolgáltatást vegyék birtokba üzemeltetés céljából, hisz ezek üzemeltetésének a mai kor elvárásainak nem tudunk eleget tenni, mi mint önkormányzat, sokkal nagyobb települések is ezt az utat választották, választják.
- Sikerült beüzemelni a polgármesteri hivatalnál egy faőrleménnyel működő automata kazánt. A beruházást a Leader program keretén belül pályáztuk. Hogy mindenki értse: az a kazán jó tulajdonsága, hogy 10 naponta egyszer “rakunk a tűzre”.
- A közelmúltban a Megyei Kataszteri Hivatalnál írtam alá egy szerződést, amelynek értelmében pályázni óhajtunk a földterületek szisztematikus bejegyzésére, a programot Románia Kormánya támogatja. Bízunk benne, hogy sikerülni fog az elkezdett telekkönyvezési folyamatok folytatása, illetve felgyorsítása.
- Sikerült felépíteni egy nagyobb méretű garázst, valamint egy raktárhelyiséget az egészségház szomszédságába, a festések és utómunkák a tavasz folyamán fejeződnek be. Fontos lenne majd a munkálatok után egy kis területrendezés és egy új kerítés építése az épület mögötti részen. Talán lesz lehetőség valamikor egy útgyalu vagy henger megvásárlására, akár pályázat útján, amely helyet kaphatna az említett garázsban.
- Bízom benne, hogy a felsorolt eredmények minket igazolnak azok előtt is, akik nem egészen értették, hogy miért voltunk az előző évek kiadásaival annyira óvatosak.
Terveinkről az idei évre, néhány mondatban:
- Időszerű lenne pótkazánok cseréje a központi óvoda valamint a polgármesteri hivatalnál. Az említett kazánok több mint 15 évesek, úgyhogy nagyon meg vannak érve a cserére.
- Amennyiben az anyagiak megengedik, héjazatot kell cserélni a tisztási óvoda épületén, a régi épület pedig megért a bontásra, hisz javítani már nem érdemes, olyan állapotba került.
- Pályázatot nyújtunk be a Leader kistérségnél egy nagyobb méretű traktorra valamint egy hozzá csatolt önürítős pótkocsira. A pályázat közel 70.000 euró, amelynek fele pedig önrész. Megtakarításainknak köszönhetően ezzel az összeggel is rendelkezünk.
- Hargita megye tanácsával partnerségben pályázni szeretnénk az iskolai bútorzatok, laborok, valamint digitális felszerelések beszerzésére a PNRR (Planul național de redresare si reziliență) program keretén belül, magyarra fordítva a Románia újrafejlesztési tervének keretein belül kiírt pályázatok.
- Hargita megye tanácsával közösen részt kívánunk venni intelligens euro- konform szeméttározó konténerek beszerzésére kiírt pályázaton.
- Aszfaltburkolaton keletkezett kátyúbefoldására alkalmas berendezés beszerzése.
- Amennyiben Hargita Megye Tanácsához benyújtott pályázatunk sikerrel jár, a központi óvoda külső szigetelését, festését valamint belső meszelését tervezzük.
- Az iskola vezetőségének kérésére új iskolabusz beszerzését próbáljuk elindítani.
- Szándékunkban áll felszámolni a hídmérleget valamint az állatfeljárót a posta alatti kanyarban. Ezek már évek óta nincsenek használatban, helyettük pedig parkírozókat alakítanánk ki,melyekre nagy igény lenne. Amennyiben a bontott hídmérlegre valamelyik tanya igényt tartana, szívesen átadjuk, természetesen díjmentesen.
- Fontos lenne kiadni egy új turisztikai térképet. Három kiadásunk már volt, mind elfogytak. Szerencsére, azóta több fontosabb turisztikai látványosság is létesült településünkön, amelyek felkerülhetnének a kiadványra.
- Tehát terveink vannak bőséggel, csak egészségünk és kitartásunk legyen. Ehhez kívánok mindenkinek erőt, egészséget, kitartatást, egyezséget és nem utolsó sorban mielőbbi békét a szomszédunkban és a nagyvilágban egyaránt!
2023
Az utóbbi évek beszámolói alkalmával mindig azzal kezdtem, hogy mostanában a világ ki van fordulva a tengelyéből. Sajnos, ezt most se látom másként, hiszen a világjárványt követően háborúk sokasága tört ránk. Lassan azt kezdjük mondani, hogy a pandémia előtt voltak az igazi békeéveink. Nem volt elég az orosz-ukrán konfliktus, újabban itt van nekünk az izrael-palesztin háború is, amelyek nagyon éreztetik a hatásukat itt nálunk is. Amennyiben rövid időn belül nem lesz tűzszünet, illetve béke, ezeknek óhatatlanul mi is érintettjei és vesztesei vagyunk, leszünk. Egyes szakemberek már a harmadik világháborút emlegetik.
Személy szerint én se értem, hogy ezeket a konfliktusokat az európai unió vezetése miért kezeli hibát hibára halmozva, gondolok itt a szankciók sokaságára, amelyeknek köszönhetően már rég lábon lőttük magunkat, egyesek szerint már a térdünknél tartunk. Mi annak idején nem ebbe és nem ilyen EU-ba léptünk be. Nem kell nagyon okosnak lenni, hogy az ember észrevegye, hogy ez nem a mi háborúnk. Ez Amerika és Oroszország háborúja Ukrajnában! Elég, ha csak az energia hordozókra gondolunk, az infláció az egekben, ilyen körülmények közt nagy kihívás költségvetést számolni és pályázatokat, fejlesztéseket tervezni, ember legyen a talpán, aki tervezni mer ilyen körülmények közt rövid vagy hosszú távra. Nem tartom magam politikusnak vagy politológusnak, de ezeket az eseményeket nem lehet szó nélkül hagyni. Miközben emberek százezrei halnak meg értelmetlenül, a világ nagyhatalmai kijátsszák a maguk hatalmi érdekeiket, természetesen a pénz, haszon, befolyás és a hatalom érdekében.
Csupán egy példát mondanék a községi útjaink pályázatainál, például a kiírás 20 % önrésszel számolt, és lassan elérjük a 30 % önrészt, amit a helyi költségvetésből kell fedezni, magyarul az inflációt velünk fizettetik ki. Ígéretet kaptunk, hogy majd a kormány támogat ebben az ügyben, de hiszem, majd ha látom. A belpolitikában is nagyon furcsán alakult a helyzet. Köztudott, hogy az RMDSZ kormányon kezdte ezt a mandátumot, de az írott egyezségek ellenére ellenzékbe került, magyarul kirúgtak. A román pártok szavahihetőségéről csak ennyit, szerintük ez a politika velejárója. Így a 25-ik beszámolóm kapcsán elmondhatom, hogy ilyen kiszámíthatatlan légkör és lehangoló állapot a közigazgatásban és más területeken is régen volt, elég, ha csak a minimálbér- közeli fizetéseket említem a közigazgatásban. A polgármesterek fizetése is aránytalanul alacsony azzal szemben, aminek ki vannak téve és amit elvár tőle a NAGYÉRDEMŰ. De hát végül is nem kötelező senkinek se, hogy polgármesterségre adja a fejét.
Mindenesetre, rendkívüli évnek nézünk elébe, olyan 4 választás vár ránk, amelyek rövidebb vagy hosszabb távra meghatározzák sorsunkat, életünket akár létünket: Európarlamenti, Hazai parlamenti, Helyhatósági valamint Államelnököt választunk. Magyarra fordítva, sorsunk fölött kell döntenünk, amely bizony nagy felelősséggel jár! Nagyon fontos lesz minél nagyobb arányban megjelenni ezeken a választásokon, ez egy másik kihívás, nézetem szerint nagy kihívás lesz az embereket urnák elé csalogatni. Ha már itt tartunk, ismételten el szeretném mondani itt is, hogy a 2024 őszi helyhatósági választásokkor nem kívánok indulni a polgármesteri tisztségért. Felemelt fővel szeretnék távozni! Annak ellenére, hogy 2023 júliusától nyugállományba vonulhattam volna, be szeretném fejezni ezt a mandátumot, nem akartam bonyodalmat okozni a távozásommal, főleg a megkezdett forrásközi valamint a sólyomkői pályázatainkra gondolok. Úgy gondolom, hogy ennyivel még tartozom Székelyvarságnak és az itteni embereknek, akik 6 alkalommal szavaztak bizalmat nekem, amit ezúttal is köszönök! Ne gondolja azt senki, hogy közel 46 év munka után, amelyből közel egy negyed évszázadot polgármester voltam, könnyű meghozni egy ilyen döntést, de tudomásul kell venni a valóságot, akkor is, ha néha fáj. Szalad az idő és jó lenne egy kicsit pihenni is és többet lenni a családdal, kiemelten az unokákkal!
Amennyiben egészségem engedi, és fontosnak látja, igényt tart a majdani községvezetés az évtizedek alatt megszerzett tapasztalataimra, kapcsolatrendszeremre, szívesen állok rendelkezésre. Itt az alkalom, lehet bizonyítani tisztelt fiatalok és kevésbé fiatalok!
De térjünk vissza a lényegre, hiszen évértékelő beszámolóra gyűltünk össze. Mindenekelőtt köszönetet szeretnék mondani munkatársaknak, tanácsosoknak, egyesületeknek és hát mindenkinek, akik tettek annak érdekében, hogy ezek az eredmények megszülethessenek.
Annak ellenére, hogy elég sok furcsaságot tartogatott az elmúlt esztendő, én mégis egy sikeres esztendőnek mondanám, amelynek legfontosabb elemeit felsorolnám.
- Az év elején közölték a 2021-es népszámlálás végleges adatait. Örömmel vettük tudomásul, hogy az eltelt 10 évben Székelyvarság azon ritka települések közé tartozik, ahol népesség gyarapodott, közel 80 fővel lettünk többen, ezekről már említést tettem a tavalyi beszámolóban is, csak akkor még nem volt kihirdetve a hivatalos közlönyben. Ahol a népesség gyarapodik és új házak sokasága épül, ott nagy baj nem lehet! Meggyőződésem, hogy ezek a tények óhatatlanul igazolják a közös munkánk eredményességét.
- Február 10-én szerveztük meg a 2022. évi évértékelőt.
- Márciusban 3-án volt szerencsém találkozni Némáéknál Soltész Miklóssal, az anyaországi Miniszterelnökség Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért felelős államtitkár urával. A családjával látogatott Székelyvarságra Ifj. András Albert vendégeként. Sok mindenről beszélgettünk, többek közt a központi templomról, valamint a sólyomkői kápolnáról. Elmondta, hogy Magyarország is anyagi nehézségekkel küzd, de a lehetőségekhez mérten megpróbálnak támogatást nyújtani.
- Tanyai gyűléseket szerveztünk.
- Hargita Megye tanácsával közösen pályázatot nyújtottunk be A PNNR program keretén belül az iskolai bútorok kicserélésére, korszerűbbekre, digitális táblák, informatikai felszerelések valamint, egy elektromos kisbusz beszerzésére.
- A polgármester nincs szokva az elismerésekhez, „de néha jól esik, ha mégis megesik”. Meghívást kaptam Brassó Poiana-ra, ahol a romániai községek egyesülete „6 csillagos polgármester” díjával tüntetett ki. (Primar de 6 stele). A díjat Emil Drăghici országos elnöktől vehettem át. Megtisztelő volt!
- Sikerült vásárolni egy aszfaltkátyú kijavító berendezést. Az utász szakmában úgy tartják, hogy egy lapátnyi gödör egy hét múlva egy rabányi lesz. Magyarul: fontos a kis kátyukat minél előbb betömni.
- Április 28-29-én részt vettem Temesváron az RMDSZ 16. kongresszusán. Meghívottként ott volt a koalíció számos tagja is. Mindenki azzal kezdte, hogy nagyon szeretnek minket, velünk az RMDSZ-el kormányozni egy sikertörténet. Ezeket az ígéreteket egy valamit magára adó országban lehet csak elhinni, de nem Romániában. Be is következett az, amire számítottam. A két nagy párt, akik eddig egymást szidták mint a bokrot, összefogtak, ezáltal nem volt szükség ránk, azaz az RMDSZ-re. Nem először kaptunk ilyen hátbaszúrásokat a román “testvérektől.” Szerintük ilyen a politika.
- Sikerült befejezni az egészségház udvarán megépített nagy garázst, ahol erőgépeinket és a hozzátartozó felszereléseket tárolhatjuk. Egyik oldalán egy olyan rész van kialakítva, ahol a kisebb javításokat is el tudjuk végezni.
- A tavasz folyamán lebontottuk a hídmérleget, valamint a bikafeltevő néven ismert betontömböt, kialakítva ezáltal legalább 10-15 személyautónak alkalmas kövezett parkírozót. Kövezett bejárat került az Egészségház udvarán lévő nagy garázshoz, és kerítés készült a garázs körül.
- Kisebb javításokat sikerült végezni a községi útjainkon, sáncpucolásokat végeztünk. Köszönöm a közbirtokossági tagságnak a tanyánkénti 5 kocsi követ, akik ezáltal gyakorlatilag saját útjaikat támogatták, és nem utolsó sorban köszönet illeti a közmunkánkon részt vevőket, tanácsosokat, akik részt vettek a szervezésben.
- Június 30-július 1-2. részt vettünk a „Csemete” gyerek néptánc csoporttal a Jánoshalmi napokon. Egy régi ígértemet váltottam valóra, amikor Bányai Gábor Országgyűlési képviselőnek azt ígértem a 100 napos kóma álmát követően, hogy amint meggyógyul, ott leszünk Jánoshalmán. Istennek legyen hála, szavamon fogott! Egyébként a csoportnak is akartam kedveskedni, hisz számos alkalommal öregbítették településünk jó hírnevét.
- Vásároltunk egy 10 tonnás traktorvontatású új remorkát a sikeresen megpályázott traktorhoz.
- Sikeres Leader pályázat által egy Lovol 1004 típusú traktorral lettünk gazdagabbak. Fontosnak tartottam, hogy az önkormányzatnak legyen tulajdonában minél több útjavításra is alkalmas berendezés, akár gép, hisz az önkormányzat leltárán közel 100 km közút van köztulajdonban. Ennek okán nagyon fontos saját gépparkkal dolgozni, mert ha mindenre gépeket kell bérelni, sokkal magasabb költségekkel kell számolni, ami nem biztos, hogy a rendelkezésre áll. A költséghatékonyság elvét követve a gépeink kezelésére nem alkalmaztunk külön szakembereket, mivel a kötelékünkben van két olya alkalmazottunk, akik szükség esetén ellátják ezeket a feladatokat is. Köszönöm nekik! Érdemes körülnézni a környező településeken is ebben a témában, sok helyen ez a folyamat már régen elkezdődött. Ahhoz képest, hogy ezelőtt 25 évvel egy idősödő traktoron kívül semmink se volt, ma egészen más a helyzet, de van még tennivaló bőven ezen a téren is.
- Augusztus 4-6. Málnaszüret Fesztivál. Köszönöm mindenkinek a munkáját! Külön köszönet illeti a Varságért egyesületet, amely pályázatok által hathatós segítséget nyújtottak. A támogatók névsora ismert, hisz a fesztiválon több alkalommal is felolvasásra került. A támogatásukat ezúttal is köszönjük. A jövőre nézve arra biztatok mindenkit de főleg az egyesületeket, hogy az Önkormányzattal közösen próbáljanak meg felkutatni minden olyan lehetőséget, amely pénzforrásokhoz vezethet, hisz közösen sokkal többre vihetjük, amint ezt már megtapasztaltuk.
- Szeptemberi iskolakezdésre sikerült befejezni a központi óvoda külső szigetelését, festését valamint az ablakpárkányok bepucolását, festését. Köszönjük Hargita megye tanácsának a támogatást! Ki lehet jelenteni, hogy a középületeink nagyjából rendben vannak, legalábbis kívülről.
- Kátyúzás a 138/b megyei útszakaszon a Megyei tanács beruházása ként. A felmart aszfaltot a posta udvarán összegyűjtöttük későbbi munkálatokra.
- Október 3 társszervezői voltunk a kultúrházban megrendezett méhnyakrák szűrésnek, ahol 68 hölgyet sikerült megvizsgálniuk a szakembereknek. Ha csak egy ember életét tudjuk megmenteni, akkor is jó szolgálatot tettünk.
- Október 16-án elég hosszú vajúdást követően, aláírtam Bukarestben Adrian Veștea fejlesztési miniszter úr társaságában a Saligny program keretén belül két szerződést a sikeresen megpályázott forrásközi valamint a sólyomkői utakra. Ezt megelőzően kétszer jártam a Fejlesztési Minisztériumba egyeztetni, mert éreztem, hogy ha nem teszem, nagyon vontatottan mennek a folyamatok, hiszen két- három hetente kértek pontosításokat. Sejtettem, hogy az időhúzásra megy ki a játék. Amennyiben az RMDSZ-t nem ejtették volna ki a kormányból (hogy nagyon diplomatikusan fogalmazzak) és a minisztert Cseke Attilának hívták volna, minden valószínűség szerint hamarabb megtörtént volna a szerződés aláírása. Minden jó, ha a vége jó! Köszönöm Antal Lóránt szenátornak, Ladányi László képviselőnek valamint Bíró Barna Botond és Barti Tihamér megyei tanácsalelnöknek a hathatós közbenjárást! Csapatmunka volt!
- Október elején kezdtünk hozzá a Forrásköze –Sólyomkő útjainkat aszfaltozásra előkészíteni. Az előbbit a Viadukt Kft, az utóbbit pedig a Multipland Kft végzi. A közbeszerzést már korábban megejtettük pontosan azért, hogy ne a szerződés aláírása után történjen mindez, mert akkor csak a tavasszal foghattunk volna hozzá a munkálatokhoz. A Viadukt Kft-vel sikerült megegyeznem, hogy a szükséges tört követ a helyi közbirtokosságtól vásárolják.
- A felmart aszfalt bedolgozásával több alkalommal is közmunkát szerveztünk a 138/b megyei útszakasz patkájának javítására a Központ-Tisztás közötti szakaszon.
- Mikulás napi nagy ajándék! Soltész Miklós államtitkár úr jelenlétében szentelhettük fel a elektromos árammal működő központi fűtéssel felszerelt templomunkat, illetve a belülről megújult sólyomkői kápolnát. Köszönet az Orbán Viktor vezette anyaországi kormány minden tagjának a hatékony segítségért. Imádkozunk értük, hogy továbbra is folytathassák áldozatos munkájukat kis nemzetünk érdekében és javára.
- Aláírásra került a Harvíz egyesülettel való szerződés, amely értelmében két nagyobb vízrendszerünket átveszik működtetés céljából. Köztudott, hogy a törvény értelmében a víz/szennyvíz stb. szolgáltatást kizárólag szakavatott cégek végezhetik. Annak érdekében, hogy a vízárakat alacsonyan tudjuk tartan, öt éven keresztül húztuk- vontuk az időt, de most annyira szorítanak a hatóságok (büntetés 30.000-50.000 lej), hogy kénytelenek voltunk ezt meglépni.
- Decemberi költségvetés kiigazítások alkalmával Hargita megye tanácsának támogatásaként kaptunk 300.000 lejt a pályázat alatti községi útjainkhoz szükséges önrészre, valamint 100.000 lejt egy hóekére és egy traktor vontatású útgyalu beszerzésére. Köztudott, hogy az októberben megjelent 296 törvényt követően a megtakarításokra hivatkozva az Önkormányzatoknak megtiltották leltári tárgyak vásárlását. Annak érdekében, hogy a 100.000 lejt meg tudjuk menteni, és ne kelljen visszautaljuk, engedélyt kértem a megyei tanácstól, hogy ezt az összeget is tegyük az utas pályázatainkhoz önrészre azzal a kitéttel, hogy az idei költségvetéskor visszakerül az eredeti helyére. Ilyen manővereket vagyunk kénytelenek végrehajtani, legalábbis amíg lehet annak érdekében, hogy ne kelljen a pénzeket visszautalni. Székelyvarság nem volt még olyan helyzetben, hogy azért kelljen visszautalni pénzeket, mert nem volt képes elkölteni, legalábbbis az “én időmben”. Tudnék sorolni ellenpéldákat, de nem az én dolgom ezeket kommentálni.
- A Mikulás napi templomszenteléskor a plébános urat, illetve az egyháztanácsot is arra biztattam, hogy pályázzanak meg minden lehetőséget. Hargita megye tanácsának második kiírásánál sikeresen pályáztak meg egy 49.000 lejes támogatást. Ebből talán megépülhet egy napkollektorpark, amely jó szolgálatot tenne majd a padlófűtéshez szükséges villanyáram előállításában. Gratulálok!
- Támogattuk a földalapú támogatások leadását a polgármesteri hivatal székhelyén, társszervezői voltunk számos rendezvénynek (Március 15, Halottak napi megemlékezés, Idősek köszöntése, Síeléssel egybekötött megyei polgármestertalálkozó stb.)
- Sajnos, voltak kudarcaink is, erről is illik beszélni. Gondolom mindenki emlékszik a tavalyi évértékelőre, amikor Bogya Annától hallottuk, hogy kérésemre Kelemen Hunor elnök Úr közbenjárására a CNI alapokból kiutalnak három millió lejt a 138/b megyei útszakasz Küküllő-Központ közötti szakasz fölújítására, szélesítésére. Nagy is volt az öröm. Miután a kormányból kikerült az RMDSZ, annak rendje és módja szerint sajnos a támogatás is elúszott.
- A már említett év végi megszorításokat követően nem vásárolhattuk meg az iskolának valamint a polgármesteri hivatalnak szánt pótkazánokat, nem kerülhetett sor a tisztási iskolaépület újrafedésére sem.
Terveinkről néhány mondatban:
- Amint az időjárás engedi, tavasz folyamán szeretnénk folytatni az útjavítási munkálatokat Forrásköze, illetve Sólyomkőn. Annak ellenére, hogy egyszerre két pályázat fut, kemény diónak ígérkezik, de állunk elébe. Ha visszaemlékeznek a 2022-es fesztiválra készülve elmondtam, hogy egy kicsit kell szorítani a nadrágszíjon, mivel ha a kivitelezésre kerül sor, elég nagy önrésszel kell rendelkeznünk. Volt aki ezt nem egészen értette, de a polgármesternek és a tanácsnak egy kicsit időben előbbre kell látnia. Most fölolvasom az aktuális tételeket, amelyekben az önrész jóval magasabb ahhoz képest, amit a tavalyi beszámolókor fölolvastam. Amennyiben a beruházás elhúzódik, ezek a számok minden bizonnyal nőni fognak a törvény adta növekedési aránnyal. Magyarul: abban vagyunk érdekeltek, hogy lehetőleg minél előbb befejeződhessenek a munkálatok.
Forrásköze DC 137:
Állami támogatás:…………………….3.996.371,56 Lej
Önrész :………………………………….2.207.125,56 lej
Szerződés összértéke:……………….6.203.497,12 lej
Sólyomkő DC 141:
Állami támogatás:……………………..3.415.503,31 lej
Önrész: ……………………………………1.767.922,77 lej
Szerződés összértéke……………..….5.183.426,08 lej
Egyszerűsítve: Annak érdekében, hogy ezek a beruházások elkészülhessenek, közel négy millió lejes önrészre lesz szükség. Ez az összeg egy Székelyvarság kaliberű településnek, amint már említettem, nagyon kemény dió még akkor is, ha az előző években megspórolt 1,5 millió lej már a rendelkezésre áll. Amennyiben a tanács úgy dönt, hogy a munkálatok 2024 év végére fejeződjenek be, minden létező pénzforrást ezeknek a beruházásoknak kell alárendelni.
Amennyiben valamilyen csoda folytán lehetőségünk lenne, a tavalyról elmaradt munkálatokat kellene megvalósítani, nagyon fontos lenne a központi óvoda villanyhálózatának újraszerelése valamint a belső szigetelése és festése.
Bízom benne, hogy sikerül végigvinni a 138/b megyei útszakasz Küküllő-Központ közötti szakaszának patkajavítási munkálatait. Ami a 2023 őszén történt elég foghíjas, hogy nagyon alaphangon fogalmazzak.
Fontos lenne egy területcsere a közbirtokossággal az alsó Falumezejét Gegőékkel, pontosabban a focipálya környékével, ahol lehetőség nyílna rendezvényeink megszervezésére, első sorba a Málnaszüret fesztiválra de akár gyerekprogramok, tűzoltóság stb. részére.
Amennyiben ez megtörténne, lehetőség nyílhatna pályázni a focipálya fölújítására illetve a környék területrendezésre, hisz az elmúlt esztendőben megtapasztalhattuk, hogy a fesztivál vagy bármilyen nagyobb rendezvényünk kapcsán nagyon szükségünk lenne erre a területre.
Természetesen, szokásunkhoz híven minden jó szándékú és építő jellegű ötletet szívesen fogadunk a továbbiakban is, hisz építkezni és egészséges költségvetési tervezetet csak alólról jövő széleskörű egyeztetést követően lehet csinálni.
Tehát bőven vannak terveink. Bízom benne, hogy ezek jelentős része meg is valósul.
2024 októberig.
Tisztelt falustársaim!
Egy leköszönő polgármester beszámolóját hallhatják, olvashatják.
Amint már a 2024-es év eleji értékelő alkalmával bejelentettem, 2024-es helyhatósági választásokon nem fogom jelöltetni magam, úgy határoztam, hogy visszavonulok. Nem egyszerű meghozni egy ilyen döntést, de tudatában vagyok annak, hogy az idők szavát tudomásul kell venni, szeretnék egy kicsit pihenni, és élni a nyugdíjasok nyugisabb életét, amennyiben az égiek is így látják jónak. A közel 25 esztendő polgármesterség Székelyvarság szolgálatában nem volt egyszerű feladat, hisz a legnagyobb odaadással próbáltam helytállni. Gyakran előfordult, hogy a közösségért való munka felülírta a családi vagy a magánéletemet.
Emelt fővel szeretnék „távozni”a polgármesteri székből! Köszönöm a sok biztatás, marasztalást, de döntésem végleges. Bízom benne, hogy az utódok legalább olyan lendülettel fognak tevékenykedni Székelyvarság fejlődéséért, mint az én, a mi időnkben. Sok sikert hozzá! Amennyiben a majdani településvezetés igényt tart a segítségemre, tanácsaimra, szívesen állok rendelkezésre. Mondom mindezt azért is, mert felkérést kaptam, hogy a Hegyalja kistérség (Zetelaka, Oroszhegy, Fenyéd, Máréfalva, Székelyvarság) képviseletében vállaljam el a Hargita Megye Tanácsában fenntartott tanácsosi helyet. A felkérést megtiszteltetésnek veszem! Úgy gondolom, hogy ez még belefér egy nyugdíjas életébe. Csak zárójelként említeném meg, hogy az eltelt közel 25 év történéseit sorba szedtem és röviden leírtam, akit érdekel, szívesen adok egy példányt belőle.
Bízom benne, hogy mindenki látja a 25 évnyi különbséget településünk arculatán. Sikerült felzárkózni Székelyföld fejlettebb településeinek soraiba. A településünk lakosságának életvitele az eltelt negyed évszázadban a kívánt jó irányban változott. A székelyvarságiak életminősége látványosan megváltozott, egy gyarapodó, fejlődni akaró, turisztikai látványosságokkal rendelkező és Istentől megáldott természeti szépségekkel megáldott településről beszélhetünk.
És most néhány mondatban a legfontosabb történésekről:
- Január 20. Évértékelő és beszámoló a 2023-as évről a Művelődési Házban. Hivatalosan is bejelentettem, hogy nem kívánok indulni az elkövetkező őszi helyhatósági választások alkalmával a polgármesteri tisztségért.
- Január 21. A Magyar Kultúra napi ünnepély Székelyudvarhelyen. Csoportkép a 20 éves egyesületalapító tagokkal valamint a kitüntetettekkel közösen. Megtisztelő volt, hogy jómagam is közéjük tartozom.
- Márciusban 4-8 között részt vettem Kolozsváron egy polgárvédelmi továbbképzőn. Holtig tanul az ember!
- Március 11-20 tanyai gyűlések.
- Március 15. Folytatódnak a kövezési munkálatok, sáncok, átereszek, hidak a DC 137 valamint DC 141 utakon a Saligny program keretén belül.
- Április. Kátyúzások a 138/b megyei útszakaszon. Hargita megye tanácsának beruházása.
- Május. Nagyszabású kövezések a községi útjainkon. Közel 3000 tonna 0,33 tört követ valamint 10 áteresznek való műanyag csövet tudtunk megvásárolni. A szükséges összeget Hargita megye tanácsánál sikeresen megpályázott összegből fedeztük. A munkálatokat saját gépeinkkel, valamint a közmunkákon résztvevő emberekkel sikerült elvégezni.
- Május 21-27. Történelmet írunk! Sikerült leaszfaltozni Sólyomkőn a DC 141 számú községi utat, Saligny program. A hátralévő munkálatok folytatódnak.
- Sikerült beszerezni a Lovol típusú traktorunkhoz szerelhető fűnyíró illetve gallyvágó berendezést.
- Június 2. Bobpályaavató. Megtisztelt jelenlétével Jakab István a Magyar Országgyűlés alelnöke, valamint Bíró B Botond Hargita megye tanácsának elnökjelöltje.
- Június 5-7. Egy másik régi álom válik valóra. Sikerült leaszfaltozni Forrásközén a DC 137 számú községi utat. A hátralevő munkálatok folytatódnak.
- Június 9. Sikeresen pályáztam a Hargita Megye Tanácsának tanácsosi pozíciójára. Az RMDSZ listán a 9. bejutó helyezést kaptam.
- Július 1-14 között Kós Károly Honismereti Tábor, az Anyaországi Nemzetstratégiai Kutatóintézet szervezésében. Kárpátaljai gyerekek táboroztatása. Támogattuk és szívesen álltunk rendelkezésre, ismerve az ukrajnai állapotokat. A tábor zárásakor megtisztelt jelenlétével Percze László konzul úr Csíkszeredából. A záró napi szentmise után találkozhattam Szász Jenő kormánybiztos úrral, régi barátommal. Beszélgettünk régi közös dolgainkról, hisz polgármester kollegák is voltunk. Többek közt szóba került a feleségem által megírt Székelyvarság monográfiája is. Ígéretet kaptunk, hogy az általa vezetett Nemzetstratégiai Kutatóintézet megpróbál támogatni a kiadásban szakemberek bevonásával, akik a lektorálást is vállalnák. Reménykedünk, hogy fog is sikerülni, hisz egy ilyen összetett dolgozat elég kemény szakmai utómunkát is igényel.
- Július 9-14. között meghívottként vettem részt egy szakmai továbbképzésen Jupiteren, a Romániai Falvak Egyesülete szervezésében. Emil Drăgici jelenlegi elnök megbízatást kapott újra 4 évre. Kiemelten érdekesnek tartom Conf.univ.dr. Petrica-Mihail Marcoci Úr előadását, amelyből sok érdekes dolog kiderült Románia valós helyzetéről. Érdekes, szókimondó és kritikus háttérelemzést hallhattunk adósságairól, pénzügyi helyzetéről, belpolitikájáról, illetve az orosz – ukrán háborúban való részvételéről.
- Amint már több alkalommal is megemlítettem, a polgármesterek általában a kritikához vannak szokva, de ha néha elismerik a munkásságát, az nagyon jól esik. Nagy meglepetésként éltem meg azt, amikor Budapestről megkerestek és felkértek, hogy járuljak hozzá „Magyarország sikeres személyiségei” című enciklopédia kiadásához, amelyben megjelentetnék az én munkásságomat is. Rákérdeztem, hogy honnan tudnak rólam, egyáltalán Székelyvarságról. A válasz sejtelmes volt: legyen a mi titkunk, válaszolták. Azt is a tudomásomra hozták, hogy ők még mindig a történelmi Magyarországban gondolkodnak, ezért keresnek meg a határon túli magyar embereket is. Az enciklopédia megjelent és büszke vagyok, hogy részese lehettem ennek az élménynek. Köszönöm mindenkinek, akik hozzájárultak az én sikereimhez, hisz voltaképpen a közös munkánkat ismerték el.
- Július 29. Társszervezői voltunk a 10 éves „Fúvószenekar Egyesület” által megszervezett fúvós találkozónak. A székelyvarságiak mellett jelen voltak Oroszhegy, Alsósófalva illetve Parajd fúvósai.
- Augusztus 3-5. között került megszervezésre a 45. Málnaszüret Fesztivál. Köszönöm a szervezőknek és a támogatóknak a közreműködést! A fesztivál keretén belül adtuk át Forrásközén, illetve Sólyomkőn a frissen leaszfaltozott községi utakat. A Hargita megyei, udvarhelyszéki RMDSZ képviseletünkön kívül, megtisztelt jelenlétével Szabó István Pest Vármegye Közgyűlésének elnöke is.
- Szeptember 21. Társszervezői voltunk a “Jézus Kútja” Tűzoltó Egyesület 10 éves megalakukásának ünnepén. A kerek évforduló alkalmából átadásra kerültek az Egyesület, valamint az Önkományzat által sikeresen megpályázott felszerelések is.
UI.
A dióhéjban, röviden összefoglalt történésekért sokat kellett talpalni, tenni, adott esetben vitatkozi, személyeskedni. Ezekért semmilyen különös hálát vagy elismerést nem várok, hisz annak idején tudatosan vállatam és vállaltuk többedmagammal a munkát. Tudatában voltam, hogy mire vállakozom. Amennyiben valakit megsértettem, azért elnézést kérek, de biztos, hogy nem saját akaratból tettem.
Köszönetet szeretnék mondani mindenekelőtt a családomnak, a feleségemnek, lányaimnak, hogy mindenben támogattak és a legnagyobb kritikusaim voltak. Többször elmondtam, hogy ilyen munkát csak szolid családi háttérrel lehet vállalni, hisz több alkalommal történt meg az, hogy a családi eseményeket felülírták a közéleti tennivalók.
Meg szeretném köszönni Hargita megye tanácsának a mindenkori támogatást Zsombori Vilmos, Bunta Levente elnök uraknak és különösen Borboly Csaba elnök úrnak, akivel volt szerencsém négy mandátumot sikeresen végigdolgozni.
Kiemelten szeretném megköszönni az Udvarhelyszéki RMDSZ munkatársainak a közös munkát, Dr. Verestóy Attila ezt követően pedig Biro B Botond elnök urak vezényletével.
Köszönöm a székelyföldi, Hargita megyei polgármester kollégaknak a közösen kifejtett munkát és ennek eredményeit, a kudarcokat, amit az ember ilyenkor általában elfelejt. Példaértékűnek és követendőnek tartom a Sóvidék-Hegyalja kistérség polgármestereinek és munkaközösségeinek a közös gondolkodást és cselekvést. Ime a kistérségi polgármester kollegák névsora (Szováta: Péter Ferenc, Fülöp László Zsolt. Parajd: Vákár Gábor, Bokor Sándor, Nyágrus László. Korond: Katona Mihály. Farkaslaka: Demény Gábor, Albert Mátyás, Kovács Lehel. Oroszhegy: Bálint Elemér. Fenyéd: Szász Gábor, Bokor Botond. Máréfalva: Dávid Lajos, Ilonka József, Kovács Imre. Zetelaka: Sándor László, Korpos Béla, Nagy Attila. Székelyvarság: Tamás Ernő). Az eredményeink magukért mesélnek.
Nem utolsó sorba pedig köszönöm Székelyvarság népének a bizalmat, az ötleteket és a támogatásokat, a mindenkori munkatársaimnak és tanácsos kollégáknak a munkáját. Ez egy közös munka volt, ahol kivette mindenki a maga módján a részét. Azon kollegáknak és tanácsosoknak, akik többet is tehettek volna közös dolgainkért, azt tanácsolom, hogy tartsanak bűnbánatot.
Amennyiben néha személyes dolgok is megjelennek a leírásomban, kérem, nézzék el nekem, hisz csak azokat jelenítem meg, amelyek nagyon érintettek polgármesterként vagy magánszemélyként.
A továbbiakban fel szeretném sorolni az alpolgármesterek, tanácsosok valamint a munkatársaim névsorát, akik nélkül nem tudtam volna a felsorolt eredményeket véghezvinni, hisz amint már említettem, mindez csapatmunka volt. Köszönöm az együttműködést mindenkinek! Sajnos, vannak köztük olyanok is, akik már nincsenek köztünk. Őket az Isten nyugosztalja!
Székelyvarság Önkormányzatának tanácsosai 2000 - 2024 között:
2000-2004
Andorka László
Szász Gábor
Szász Miklós - Tóth Márton
Horváth Tibor ifj.
Dénes Vince id.
Kovács Gáspár
Pál Balázs
Berkeczi Elemér
Fábián Árpád
Pál Elemér
Magyari József
2004-2008
Andorka László
Berkeczi Elemér
Dénes Albert
Dénes Vince id.
Faludi Zoltán
Fábián Árpád
Nagy Magdolna
Pál Balázs
Pál K Lajos
Szász Gábor
Tamás Albert
2008-2012
Andorka László
Dénes Albert
Faludi Zoltán
Fancsali B László
Fábián Árpád
Máthé Imre
Pál Elemér
Pál Károly
Péter Levente
Tamás Albert
Tőkés Márton-Vilmos
2012-2016
Andorka Bernát
Borbély Gyula-Romuáld
Dénes Albert
Dénes Tibor
Fancsali B László
Fábián Árpád
Miklós Imre
Nógrádi Dénes Attila
Pál Károly
Pál Lajos
Tamás Albert
2016-2020
Andorka Bernát
Borbély Gyula-Romuáld
Dénes Albert
Dénes Tibor
Dénes Vince ifj. – Máthé Imre
Fábián Árpád
Mátyás Albert
Nógrádi Dénes Attila
Pál Lajos
Péter Levente
Tamás Albert
2020-2024
Andorka Bernát
Dénes Albert
Dénes Tibor
Faludi Zoltán
Fábián Árpád
Máthé Imre
Mátyás Albert
Mihály Ernő
Pál Lajos
10. Péter Levente
11. Tamás Albert
A polgármesteri hivatal belső munkatársai 2000 - 2024 között:
Andorka László - Alpolgármester 2000 - 2004
Pál Károly - Jegyző 2000-2003. Alpolgármester 2004 - 2012
Pál K Lajos - Alpolgármester 2012 - 2024
Péter Jolán - Főkönyvelő 2000 - 2003
Pál Klára - Gazdasági referens 2000 - 2002. Jegyző 2003 - 2024
Vass Márta - Főkönyvelő 2004 - 2024
Szász Miklós - Referens 2003 - 2024
Magyari Aranka - Főkönyvelő 2002 - 2003. Referens 2008 - 2024
Pál Matild - Referens 2000 - 2022
Mátyás Albert - Referens 2000 - 2016
Tőkés Piroska - Referens 2004 - 2013
Berkeczi Anna - Könyvtáros 2000 - 2015
Pál Levente - Kultúrfelelős 2016 - 2024
Ilonka Pál Biborka - Referens 2017 - 2024
Dénes Vince - Referens 2018 - 2024
Gyarmati Hajnalka – Egészségügyi asszisztens 2017- 2024
Birtalan Tímea - Refens 2022 – 2024
Elődeim:
György István - megyebíró 1899-1902
Ifj. György János 1904
Id. György István - községbíró
Tamás Sándor - bíró 1923-1933
György István 1933-1935
Tifán Sz. Áron 1935-1938
Tifán Pál 1939
Tifán Sz. Áron 1939-1945
György István 1945-1946
Tifán Sz. Áron 1946-1947
Ürmösi Béla – bíró 1947-1948
Fábián Lajos - bíró 1948-1949
Ürmösi Béla – néptanácselnök 1949-1952
Zsigmond? 1951-1953
Andorka András- néptanácselnök 1953-1966
Berkeczi B. János – néptanácselnök 1966-1967
Magyari József – néptanácselnök 1967-1971
Tamás Dezső néptanácselnök, polgármester 1971-1989
Tamás Ignác – polgármester 1990
Pál Ágoston - polgármester 1990 – 1992
László Pál – polgármester 1992-1999
Dénes Vince – polgármester 1999-2000
Tamás Ernő – polgármester 2000. június 4. – 2024.október
Külső munkatársaink:
György István Péter (Piki), Kacsó Dénes, Urban Design-Magyari István, György Béla Zsolt, Transtrade Kft-Demény Attila, Kafor Kft- András Albert, Larici Kft-Fábián Árpád, Viadukt Kft-Péter Attila, Multipland Kft-Bartok Sándor, Termolang Kft-Jakab Ferenc, Berdia Kft, HJ Zid Impex Kft-Hosszú János, Urban Desing Kft-Magyari István, Total Proiect Kft-Kassai Erzsébet, Forrásköze közbirtokosság, Tip Autoimpex Kft.- Csergő Albert, András Csaba. Köszönet az elvégzett munkákért!
Zárszóként
Kihasználtam minden adandó lehetőséget annak érdekében, hogy bemutathassam településünk adottságait, gondjait, elképzeléseinket. Polgármesterségem idején több alkalommal találkozhattam és dolgozhattam olyan vezető beosztásban levő RMDSZ személyisegekkel mint: Markó Béla miniszterelnök helyettes-RMDSZ elnök, Borbély László miniszter, Verestóy Attila szenátor, Antal István és Asztalos Ferenc képviselők, Kelemen Hunor miniszterelnök helyettes-RMDSZ elnök, Tánczos Barna miniszter, Cseke Attila miniszter, Lukács Vilmos államtitkár, Antal Lóránt szenátor, Benedek Zakariás képviselő, Sebestyén Csaba képvislő, Hajdu Gábor képviselő, Ladányi László képviselő, Winkler Gyula EU képviselő, Sógor Csaba EU képviselő, Vincze Loránt EU képviselő, valamint számos romániai kormányzati elöljáróval: Mircea Ciumara miniszter, Anca Boagiu szállításügyi miniszter, Victor Ponta miniszterelnök, Klaus Johannis Románia elnöke, Adrian Veșta fejlesztési miniszter, illetve számos romániai megyei vezetővel, polgármesterrel. Az évek folyamán sikerült közreműködnöm akár leveleznem olyan anyaországi felelős beosztásban levő emberekkel mint Orbán Viktor miniszterelnökkel illetve az általa vezetett kormánytagokkal. Személyesen találkozhattam Kövér László a Magyar Országgyűlés elnökével, Jakab István Magyar Országgyűlés alelnöke, Potápi Árpád államtitkárral, Nagy János államtitkárral, Szász Jenő államtitkárral- kormánybiztossal, Lezsák Sándor házelnök helyettessel, Harrach Péter a Magyar Országgyűlés korábbi elnökével, Tarlós István főpolgármesterrel Budapest, Szentkirályi Alexandra alpolgármesterrel Budapest, Soltész Miklós államtitkárral, Bányai Gábor országgyűlési képviselővel, Erdélyi Rudolf BGA alap igazgatóval, Nacsa Lőrinc országgyűlési képviselővel, Szabó István Pest vármegye közgyűlésének elnökével, Rideg László Bács-Kiskun vármegye önkormányzatának elnökével, Vona Gábor volt Jobbik elnökkel, Apáti István országgyűlési képviselővel, Herényi Károly, Dávid Ibolya országgyűlési képviselőkkel és számos anyaországi vármegyei közgyűlés elnök valamint más vármegyei elöljárók illetve település vezetőkkel. Talán érdemes azt is megemlítsem, hogy polgármesterségem idején Romániának 9 államelnöke, valamint 31 miniszterelnöke volt.
Számtalan előadás részese, társszervezőe, előadója voltam úgy kisebb hazánkban mint az Anyaországban. Nagy hangsúlyt fektettem településünk promoválására, ha úgy tetszik reklámozására, hisz feltett szándékom volt, hogy Székelyvarságot az őt megillető helyre helyezzem. Büszke vagyok arra, hogy a székelyföldi turizmus kapcsán rendszeresen megemlítenek minket is.
A felméréseink az igazolják, hogy településünket egy gyarapodó közösség alkotja, 2000 - től kezdődően közel 600 ház, hétvégi ház valamint melléképület épült. Ezek mind olyan érvek és tények, hogy az elmúlt közel negyed évszázadi törekvéseink, tevékenységem nem volt hiábavaló. Annak érdekében, hogy mindezek megtörténhessenek, több százezer kilometer utat kellett megtennem! Az elért eredményeim, eredményeink végleges kiértékelését és hitelességének elbírálását az utókorra bízom!
Motto: “A felfelé vezető úton azért kell mindenkinek köszönni, hogy lefele majd emlékezzenek rád.”
Intés: A polgármester életében egy bizonyos fokú szerénység és alázat mindenképpen idokolt!
Isten éltesse Székelyvarságot és minden jóakaratú lakóját, barátainkkal együtt!
Tamás Ernő, polgármester
Székelyvarság, 2024 őszén
- a születést igazoló orvosi bizonylat,
- az anya személyi igazolványa és a bejelentő személyi igazolványa, ha nem az anya a bejelentő, eredeti és fénymásolat,
- a szülők házassági igazolványa eredeti és fénymásolat,
- az apa elismerő nyilatkozata a házasságon kívül született gyerek esetén, amelyet lehet az anyakönyvvezető vagy közjegyző előtt tenni.
- a felek személyazonossági igazolványa eredeti és másolat,
- a felek születési igazolványa, eredeti és másolat,
- orvosi igazolás a felek egészségügyi állapotáról, amely 14 napig érvényes a kiadástól számítva,
- igazoló akták az előző házasság felbontásáróI (váIási végzés, halotti bizonyítvány) eredeti és fénymásolat, ha eset van rá.
- a halálesetet igazoló orvosi igazolás,
- születési bizonyítvány eredeti és másolat,
- házassági bizonyítvány eredeti és másolat, ha eset van rá,
- az elhalt személyi igazolványa és szavazókártyája,
- az elhalt katonakönyve,
- ha a bejelentő nem tudja felmutatni az elhalálozott személyi igazolványát; akkor egy kézzel írott nyilatkozatot kell tegyen, annak okáról,
- ha az elhaláIozás nem természetes halál, szükséges az ügyészség jóváhagyása.
- eredeti bizonyítvány, amelyet a külföldi hatóság állított ki, ennek hiteles fénymásolata és hiteles fordítása vagy többnyelvű kivonat az anyakönyvből,
- születési és házassági bizonyítványok fénymásolata, személyi igazolvány vagy útlevél fénymásolata,ha eset van rá,
- közjegyző előtt tett nyilatkozat, a házasságot kötött felek részéről, ha mindketten román állampolgárok vagy csak a román állampolgárságú fél részéről, hogy milyen nevet viselnek a házasságkötés után, ha ez nem derül ki a külföldön kötött házassági bizonylatból,
- házassági bizonyítvány honosítása esetén közjegyző előtt tett nyilatkozat vagyoni megállapodásról,
- nyilatkozat azon szülő részérőI, aki leteszi a honosítási kérelmet a gyerek lakhelyére, ha a szülők lakhelye nem egyezik meg,
- nyilatkozat a kérelmező részéről, hogy nem kérte sehol annak a bizonyítványnak a honosítását,
- abban az esetben, ha eltérés van a román hatóságok áItal kibocsátott aktákban és a külföldi hatóságok által kibocsátott akták között,
- szüksége s az ezt igazoló bizonylat is.
- a felek születési és házassági bizonyítványa, eredeti és másolat,
- személyi igazolványok, eredeti és másolat,
- nyilatkozat az utolsó lakhelyről, ha a felek utolsó lakhelye nem egyezik meg,
- külföldi állampolgárok esetén a születési bizonyítványok, meg kell
- feleljenek a Romániával kötött nemzetközi szerződéseknek,
- azon személyek, akik nem ismerik a román nyelvet azoknak szükséges egy engedéllyel rendelkező fordító.
FIȘIERE ÎNCĂRCATE: