Etéd Székelykeresztúrtól 22 km-re északra a Küsmöd- és a Firtos patakának összefolyásánál az Etédi-medence kiszélesedő völgysíkján fekszik.

 A községet 5 falu alkotja (Etéd, Énlaka, Siklód, Kösmőd és Kőrispatak), a községközpont Etéd. A község névadó településére első utalás 1566-ból származik, ahol Eted néven említik a települést az iskoláról pedig 1598-ból van írásos feljegyzés. Neve a régi magyar Ete személynévből származik. A falu egykor hetivásárairól volt híres. 

1910-ben 1614 magyar lakosa volt. A trianoni békeszerződésig Udvarhely vármegye Székelykeresztúri járásához tartozott. 1992-ben 1268 lakosából 1260 magyar, 6 cigány és 2 román volt.
 A falu lakói a középkorban Küsmödre jártak templomba. A reformáció idején áttértek a református hitre, és 1624-ben saját templomot építenek. A templom 1680-ra készül el. Miután egy tűzvész elpusztítja, 1802-ben építettek ma is álló református templomot.
 Római katolikus temploma 1876-ban épült Szent Mihály tiszteletére az 1792-ben leégett kis kápolna helyett, tornya 1889-ben készült el.


A falu keletkezéséről létezik egy legenda:

Egy székely embernek volt három fia. Mind a három legénysorban volt már, meg akartak házasodni, ezért az apjuk elhatározta, hogy elosztja köztük a földjeit.
Kimentek a határra, ott egy nagy darab helyet kimért s mondta a legidősebb fiának:
- Ez a hely a tiéd!
A fiú aztán ide egy falut épített s ennek a falunak Etéd lett a neve.
Ezután továbbmentek s a középsőnek is kimért éppen akkorát. De a mérés után azt mondta:
- Erről még szólok ma.
A középső fiú is falut épített erre a helyre. Ennek a falunak Szolokma lett a neve.
A harmadik fiú nem győzte kivárni, míg rákerül a sor, és ingerülten mondta:
- Adj hát nekem is apám!
Az apa kimérte a harmadik helyet is, s a harmadik fiú is falut épített ide. Ennek a falunak Atyha lett a neve.

 Fényképek forrása: http://csedoattila.blogspot.hu/